Сигнал Обамі від Центральної та Східної Європи
Юрій ЩЕРБАК: Американська зовнішня політика повинна приділяти набагато більше уваги цьому регіону...![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090718/4123-1-2.jpg)
Колишні лідери країн Центральної та Східної Європи б’ють на сполох і звертають увагу нинішнього господаря Білого дому Барака Обами, що США можуть втратити підтримку держав Центральної та Східної Європи, якщо ігноруватимуть їхні інтереси заради розвитку співпраці з Росією. Про це йдеться у листі до американського президента, який опублікувала польська Gazeta Wyborcza. Лист підписали, зокрема, колишні президенти Польщі Лех Валенса та Александр Квасневський, Чехії — Вацлав Гавел, Литви — Валдас Адамкус, Румунії — Еміль Константінеску, Словаччини — Міхал Ковач та Латвії — Ваїра Віке-Фрайберга. Серед підписантів також — колишній прем’єр Естонії Март Лаар, а від Польщі ще колишній глава МЗС Адам Ротфельд та міністр оборони Януш Онишкевич.
«Коли нова адміністрація Обами визначає пріоритети своєї закордонної політики, наш регіон є одним із тих, про який американці перестали переживати. Іноді у нас виникає враження, що політика США (тут) така вдала, що багато американських чиновників вирішили, що наш регіон... можна проігнорувати та сконцентруватись на інших стратегічних справах», — пишуть у листі екс-лідери країн Центральної та Східної Європи. «Багато хто думає, що проатлантичне ставлення регіону, його стабільність та добробут будуть тривати вічно. Це передчасний погляд», — зазначають вони.
«Центральна та Східна Європа — на політичному роздоріжжі, а в регіоні зростає нервовість», серед іншого, через те, що «НАТО стало осторонь», коли Росія під час минулорічної війни з Грузією «гвалтувала міжнародне право», зазначають автори листа. Екс-лідери позитивно оцінили покращення американо-російських відносин, застерігаючи однак нову американську владу не йти росіянам на більші поступки. «З нашого досвіду відомо, що більш рішуча політика до Москви не тільки зміцнить безпеку Заходу, але й приведе до того, що Москва буде більш схильна до співпраці», — зазначається в листі. Колишні лідери країн Центральної та Східної Європи також закликали Обаму не відмовлятися від планів розміщення системи ПРО в Польщі та Чехії, про які було домовлено з попередньою американською адміністрацією під керівництвом Джорджа Буша.
Як потрібно реагувати на цей лист і на висловлені в ньому занепокоєння в Україні?
КОМЕНТАР
Юрій ЩЕРБАК, екс посол України в США й Канаді:
— Це дуже сильний і цікавий сигнал від Центральної та Східної Європи. Я думаю, що ми не можемо його ігнорувати. Якщо вони занепокоєні, що тоді нам казати. На мою думку, цю тему треба обов’язково підняти: яким чином це може вплинути на нас. З одного боку, нам можуть сказати: ось Байден приїжджає, значить, усе в порядку, ми продовжуємо цю лінію. Якоюсь мірою ми, можливо, зараз для Сполучених Штатів більш важливі, ніж Центральна Європа. Адже Чеська Республіка і Польща — в НАТО, а ми — в складнішій ситуації.
Треба відзначити, що в Польщі розцінили цей документ як один із найважливіших після 1989 року, закінчення холодної війни і падіння Берлінської стіни. Можливо, це трохи перебільшено. Але треба погодитися, що питання, які підняті в цьому листі, є дуже серйозними і вони мають відношення й до нас. Давайте будемо казати так: країни, які підписали цей лист, перебувають у складі НАТО і Європейського Союзу — занепокоєні падінням інтересу Сполучених Штатів, принаймні при новій адміністрації Барака Обами. Тому для нас цей лист має не теоретичний інтерес, прямий. Якщо ці країни занепокоєні, хоча вони забезпечені «парасолькою» Альянсу, то що казати про нас, коли ми находимося в сірій зоні безпеки і наша безпекова ситуація погіршується зараз у зв’язку з відкладенням строків нашого вступу до НАТО. Тобто абсолютно ясно, що ми маємо бути дуже занепокоєними. Я думаю, що якоюсь мірою керівництво України повинно, подивившись на цей лист, так само висловити своє занепокоєння. І пряма можливість зробити це буде під час приїзду до Києва віце-президента Джо Байдена. Просто нам треба в цьому плані виробити свою позицію.
Формально ми, очевидно, не можемо казати, що перестали бути цікавими для американської зовнішньої політики. Тому що президент Буш напередодні свого відходу з Білого дому все ж таки підписав Хартію про стратегічне партнерство. А Обама, перебуваючи в Москві, в дуже серйозному контексті згадав Україну і про необхідність збереження територіальної цілісності. Але тим не менше ми повинні поставити питання. Ми не є членом Європейського Союзу і НАТО. Ми перебуваємо між двома могутніми блоками-опонентами, між ЄС та Росією, яка висуває якісь досить серйозні претензії до України і веде інформаційну війну. І в цьому плані наша безпекова ситуація є дуже хиткою. Тому нам треба подумати, яким чином треба відреагувати на цей лист і можливо підтвердити необхідність того, що американська зовнішня політика повинна приділяти набагато більше уваги цьому регіону.