Ситуативна стійкість спікера
Зовні виглядає так, що, дійсно, Ткаченко має в парламенті критичну масу ворогів. Свою вірну прибічницю з часів спікеріади Ткаченко встиг порівняти з яловою коровою, одного з чільних рухівців назвав агентом ЦРУ, «Громаді» нагадав, що вона — це не Верховна Рада. І так чи не кожна фракція може пригадати образи з боку спікера.
Але насправді, за всієї своєї зовнішньої просторікуватості, спікер знає з ким дружити, кого ображати. Ситуативна більшість, яка обрала його 232-ма голосами, зазнала лише незначних змін — через вихід з гри Павла Лазаренка. А так ліві не можуть не підтримувати інтеграційні заяви Ткаченка, чимало правих є партнерами по бізнесу Олександра Миколайовича. Більш-менш послідовно ворогують зі спікером лише Рух і НДП. Рухівці навіть спробували збирати підписи за відставку спікера, але зібрали менше сотні.
Ідею не підтримала навіть найближча за духом НДП. Формальне пояснення НДП-істів — що не було рішення з цього приводу керівних органів партії. Слід нагадати, що в ті часи НДП ще беззаперечно вважалася «партією влади» і не сумнівалася, що підтримуватиме Кучму. А Кучма вважав обрання Ткаченка своєю перемогою. Відтоді Ткаченко все менш переконливо відмовляється від участі у президентських виборах. І Кучма мав би хотіти усунути і цього спікера (Мороза не без участі Банкової намагалися зняти тричі).
Але тепер у адміністрації Президента вже немає такої моральної стійкості. Народний депутат Олександр Єльяшкевич заявив «Дню», що Ткаченко швидше за все стане страховкою для людей Президента. Їх (Єльяшкевич назвав, зокрема, Олександра Волкова) цікавить не доля нинішнього Президента, а власне майбутнє. То й для них безпрограшний варіант — вихід у другий тур президентських виборів Кучми та Ткаченка. Тому навіть розпорядження Леоніда Даниловича про усунення з президії ВР Ткаченка не буде кому виконувати.
З десятьох опитаних кореспондентом «Дня» депутатів жоден не вірить у близьку відставку спікера. Це, можливо, хіба що після президентських виборів, коли в парламенті може сформуватися більшість. Хоча народний депутат Євген Марчук у інтерв'ю УНІАН зазначив, що під час перебування спікера за кордоном у парламенті може виникнути питання щодо визначення його повноважень.
Голова фракції Руху Юрій Костенко заявив «Дню», що зараз спроби усунути Ткаченка — це були б «політичні забавки». Більшість у парламенті не буде сформована без участі мажоритарників. За словами Костенка, понад 100 з них прямо залежать від Президента. А Президенту зараз жодна політична більшість не потрібна. Він звик працювати з холдингами.