Перейти до основного вмісту

Талановитий погляд на Україну

День «Дня» в Харкові
20 лютого, 00:00

16 лютого творчий десант газети «День» висадився в Харкові. Зізнаємося, що ми довго чекали на цю зустріч і, природно, готувалися до неї. Річ у тім, що читацькі конференції за матеріалами книг із серії «Бібліотека газети «День» пройшли в багатьох університетах країни. І як результат, минулого року вийшла книга «Мої університети» Лариси Івшиної. А в одному з найбільш потужних університетів України, чия історія нараховує дві сотні років, — у Харківському національному університеті імені В. Каразіна — «День» побував уперше. Варто зазначити, відбувся цікавий і глибокий діалог. (Про це читайте в нашому п'ятничному номері). І того ж дня в модерній галереї «АВЕК», яка по праву вважається однією з кращих у Східній Україні, відкрилася наша фотовиставка. Варто згадати, що «День» уже бував у Харкові — 2001 року експозиція в художньому музеї викликала величезний інтерес, після чого місцеві фотографи стали брати участь у конкурсі і один із них — Володимир Оглоблін — таки став призером 2004 року.

Наша нова експозиція складається зі ста двадцяти (а усього їх 200, але не у всіх залах можна розмістити таку кількість) яскравих різнопланових знімків. До речі, до цього роботи з успіхом виставлялися в стінах Острозької академії (про що «День» писав у номері за 14 лютого), а ще раніше фотовиставка «День — 2006» тріумфально пройшла в Києві у вересні минулого року, коли наша газета святкувала своє 10-річчя.

«Мене часом питають, навіщо нам робити ще й фотовиставки, адже газета сама по собі — нелегка праця, — сказала головний редактор газети «День» Лариса Івшина на відкритті. — Але на доповнення до слів і там, де слова безсилі, фотографія робить свою незамінну роботу. Люди все ж таки схильні довіряти Своїм почуттям і емоціям. Потрібно сказати, що фотографія в нашій газеті має свою історію. 10 років ми намагаємося культивувати талановитий погляд на Україну і на самих себе — критичний, іронічний, часто позбавлений пафосу... Але все одно цей погляд добрий і з любов'ю». А головний редактор відомої харківської газети «Время» Олена Стронова зазначила: «Скажу, що в «Дні» я багато що читаю між рядків. Кажуть, що добру газету робить добрий читач. Дуже рада, що є в Україні видання, яке витрачає кошти, час, сили для того, щоб бути в регіонах. І бути не просто, щоб збільшити роздріб чи передплату. Воно виконує свою громадянську місію. Я впевнена, що виставка приречена на успіх».

Ректор Харківського національного університету імені В. Каразіна Віль Багиров, подивившись роботи, тут же вирішив, що у неділю обов'язково прийде на виставку з усією своєю родиною. «Біля кожної світлини хочеться стояти нескінченно довго. Кожна — емоційно сильна. На кожній — сюжет із нашого повсякденного життя — парадоксального, комічного, піднесеного, а іноді навіть ницого. Але це те життя, яким ми з вами живемо», — аргументував він.

Потім під народну і класичну музику у виконанні ансамблю «3+2» тривало спілкування, але вже неформальне. «А вам які знімки сподобалися?» — було чутно скрізь. «А мені он та бабуся з бюлетенями, з якими їй важко розібратися. Символічна світлина. Так і в нашому бурхливому житті простій людині складно розібратися», — мимоволі довелося стати свідком однієї розмови.

Традиційно глядачі голосуватимуть за роботи, що сподобалися їм більше за все. А поки що — враження перших глядачів експозиції:

Олена СЕМИНОЖЕНКО, підприємець:

— Я відчула позитивний шоковий стан. Настільки цікаві фотороботи, що я дивлюся і сама собі посміхаюся. Варто наголосити, часто буваю на заходах, які мають соціальний характер, але часто звідти йду в пригніченому стані. А ця експозиція, не зважаючи на те, що вказує на больові точки нашого життя, не завдає глядачеві глибокого суму, навпаки, залишає нотку надії, що все в нас буде добре. Це, вважаю, досить складне завдання, і газета «День» з ним справилася просто блискуче. Мені дуже сподобалося, що роботам дано такі гострі оригінальні назви, що сам знімок, на мій погляд, отримує новий смисл і нове прочитання. Мені особисто як глядачу хочеться висловити слова подяки всім організаторам, особливо Ларисі Івшиній, яка так гідно представила виставку в моєму рідному Харкові.

Тетяна ТРИПОЛКО, журналіст, телекомпанія «Симон», Харків:

— Ну що сказати?.. Звичайно, виставка сподобалася. Ще б пак! Такі талановиті фото! Такі точні назви! Мені здається, що всі роботи — це начебто зріз нашого сучасного суспільства. Дивишся і складається загальна думка про рідну країну. Я думала, як би одним словом схарактеризувати той час, у якому живемо... Непевний, мабуть. Але, вірю, що ми дочекаємося кращих часів. До речі, і цю надію дарує також фотовиставка «Дня». Ця надія відчувається десь між героями знімків і відображеними на них подіями. Вона дійсно відчутна.

Володимир ОГЛОБЛІН, фотохудожник, призер конкурсу «День-2004»:

— Є сильні роботи знайомих і абсолютно незнайомих фотохудожників. І в цьому позитивний ефект — у конкурсі можуть брати участь великі й маститі, а поряд з ними — і маловідомі. Треба зазначити, що є дуже гострі матеріали — на злобу дня, особливо політичного життя. У таких знімках зроблено досить несподівані акценти, наприклад, цікава робота з Ющенком і Путіним або «Життя триває», де Леонід Кучма не позбавлений людських радощів. Цього року я знову братиму участь у фотоконкурсі «Дня». Не чекав, що з'явиться ще такий напрям «Україна і українці за межами своєї етнічної Батьківщини». У мене якраз є хороша зйомка з Чукотки, де я з ескімосами полював на китів у Льодовитому океані, а також цікаві роботи з Якутії. Фотовиставки, які робить ваша газета, по праву заслуговують на особливу увагу — ніхто інший не підходить до фотографії так професіонально і масштабно. На основі виставок «Дня» створюється тло життя України за попередні і сучасні декілька років.

Олена ПОЗДНЯКОВА, керівник програми «Галерея «АВЕК»:

— У виставки відчувається соціальна спрямованість. І це добре — щоб ми розуміли, в якій країні живемо. Схоже, коли ось так відсторонюєшся, тоді зрозуміло, що навколо відбувається, бо інакше не завжди видно. Дивно, багато гострих знімків, а в цілому відчуття від експозиції спокійне й утихомирене.

Людмила РУБАНЕНКО, директор аудиторської фірми «Харків», засновник громадської організації клубного типу «Вітальня на Дворянській»:

— Дуже цікаві сюжети в фотороботах, і ракурс часто абсолютно незвичайний, несподіваний. І ще назви підібрані з деяким неоднозначним смислом. Все зроблено так професіонально і талановито. Дивишся, отримуєш задоволення і розумієш, мовляв, це наше життя — таке, яке воно є насправді. Просто тут представлено події з якимось віддаленням у часі, тому й сприймаєш їх уже більш гумористично, аніж трагічно. Мені більше за все сподобалися знімки Михайла Марківа «Чоловіки — гади» і Андрія Нестеренка «Бізнес у Каневі». Я нещодавно була в Каневі й мушу сказати, що світлина відповідає колориту того містечка, де на сьогодні сусідствують прогресивні технології з найбільш доморослими побутовими традиціями.

Ми зараз проводимо пересувну виставку кримських і харківських митців у Західній Україні. І нам приємно в гостях приймати художників чи фотохудожників із інших регіонів, оскільки йде творчий обмін. На сьогоднішній момент найважливіше — це спілкування людей у добрих справах, а не в постійній критиці один на одного.

P.S. Виставка триватиме до 18 березня. Адреса галереї «АВЕК»: Харків, вулиця Сумська, 70. Часи роботи: з 18.00 до 20.00 у робочi днi та з 10.00 до 18.00 — у вихiднi. Вхiд вiльний. Обов'язково приходьте!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати