Тема НАТО... як привід не працювати
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080119/49-1-1.jpg)
Ось минув іще один змарнований парламентський день. На цю п’ятницю було заплановано чимало важливих питань. Але натомість депутати цілий день мусували тему НАТО й уже звично блокували трибуну.
З самого ранку регіонали та комуністи вимагали, щоб спікер Арсеній Яценюк відкликав свій підпис під листом до Генсекретаря НАТО. Мовляв, відповідний лист не відображає позиції українського народу й парламенту. Після декількох виступів депутатів від коаліції почалося блокування трибуни. «Не хочемо працювати, знайшли привід...» — намагався жартувати спікер.
І тут знову відзначився депутат Лук’янов (не так давно він забрав у спікера картку під час першого голосування за Тимошенко). Щоправда, вчора він уже нічого не забирав, лише спробував викрутити мікрофон і при цьому пояснював спікеру, що той, мовляв, порушує закони й Конституцію. Яценюк намагався зберігати спокій і рівновагу: «Не кричи, не бубони над вухом». «Що ви за дикі люди такі!» —звернувся він до інших депутатів. «Ви ще в квартиру до мене заїдьте». Після того, як біля спікера зібралося понад 10 депутатів, він запропонував зібрати глав фракцій, аби провести «правовий лікнеп» про законність підписання листа.
Тим часом у кулуарах не відчувалося жодного напруження. Депутати неквапом прогулювалися й спілкувалися. «Регіони це все роблять з однією метою — вони працюють на телевізійну картинку, щоб показати, які вони принципові, — пояснив кореспонденту «Дня» нунсівець Владислав Каськів. — Хоча це абсолютно безглуздо, сам Янукович підписував документ, який передбачав приєднання до ПДЧ. Особисто підписував! І фракція їхня ухвалювала таке рішення. Гадаю, головною метою всього цього є не дати зареєструвати нових депутатів замість тих, що пішли працювати в уряд, і загальмувати ухвалення кадрових рішень щодо прокуратури, СБУ, антимонопольного комітету, нового віце-прем’єра тощо».
Деякі регіонали намагалися демонструвати праведне обурення. За словами Нестора Шуфрича, якщо Яценюк і надалі робитиме такі заяви, «то де гарантія, що він комусь не оголосить війну, посилаючись на постанову про затвердження календарного плану чергової сесії?» Проте не всі в Партії регіонів були такими агресивними. Скажімо, Олександр Стоян був налаштований дуже миролюбно, хоч і брав участь у блокуванні:
— Що ж ви блокуєте? Адже є закон про основи національної оборони України, який ніхто не оскаржував. І там говориться, що Україна ставить собі за мету членство в НАТО?
— І нехай ставить. Це може бути по- різному реалізовано. Можна написати: прийміть нас завтра до НАТО, бо народ дуже цього хоче. А можна це зробити через референдум. Чому Президент на хоче проводити референдум? Нехай люди скажуть. У Грузії начебто 77 % висловилися за НАТО. І в нас уже люди дозріли.
— Але для того, щоб провести референдум, треба спочатку підготуватися. Висловлюючись фігурально, спочатку треба звести будинок, а потім прийде комісія й буде його оцінювати.
— Правильно, але давайте спочатку проект зробимо. Проект нехай зробить народ, а потім нехай зводять свій будинок. Навіщо зводити будинок, якщо немає проекту? А проект — це розмова з людьми.
Особисто я вважаю, що співпраця з Альянсом має бути. Але якщо ми туди вступимо, наші діти будуть змушені воювати там, куди їх пошлють...
— Але ви ж знаєте, що це не так. Завжди можна відмовитися. Скажімо, Франція — член НАТО — не підтримала війну в Іраку, зате ми — не член НАТО — відправили туди свої війська. Або Болгарія — член НАТО — оголосила 2008 рік роком Росії.
— А навіщо нам туди поспішати, що ми хочемо від НАТО?
— Бути в клубі багатих і успішних країн...
— То в нас свої є багаті й успішні (сміється). В Україні. Один клуб — Ющенко, другий клуб — Тимошенко, третій клуб не називатиму. Ви й так знаєте.
На тому й розійшлися... Наступне пленарне засідання Верховної Ради буде через тиждень. Але на продуктивну роботу чекати не випадає. По-перше, немає ніякої гарантії, що не повториться вчорашня ситуація з блокуванням. А по-друге, наступної п’ятниці депутатам, судячи з усього, ще доведеться виправдовуватися за відсутніх колег — дехто з них уже зібрався «на моря» чи «на лижі».