Ті, хто нас порахує...
Учора Верховна Рада затвердила 10 із 12 представлених Президентом України Леонідом Кучмою кандидатур у члени Центральної виборчої комісії. Перед цим парламент офіційно припинив повноваження 12 колишніх членів ЦВК. (Усього в складі ЦВК, як відомо, 15 членів.) Після скрупульозного розгляду (за пропозицією комітету з питань держбудівництва та місцевого самоврядування к ожну кандидатуру обговорювали окремо) до складу ЦВК ввійшли: Валерій Бондик (за — 279 голосів народних депутатів) — депутат Донецької облради, член комісії з питань депутатської діяльності й етики, правової політики, законності, правопорядку; Ярослав Давидович (за — 358, проти — 1) — секретар ЦВК; Юрій Донченко (за — 308) — народний депутат від Компартії в Верховній Раді 2-го та 3-го скли кань; Валентина Завалевська (за — 374) — в минулому заступник керівника апарату в Вищій раді юстиції, нині — перший заступник голови Державного управління сортів рослин; Володимир Заплатинський (за — 299) — член парламентської фракції СДПУ(О), секретар парламентського комітету з питань економічної політики, управління народним господарством, власності й інвестицій; Ігор Качура (за — 346) — представник «Трудової України», суддя Подільського районного суду; Сергій Ківалов (346) — депутат Верховної Ради, очолює підкомітет комітету з питань правової політики, голова Вищої ради юстиції, президент Одеської національної юридичної академії, лідер Української морської партії; Руслан Князевич (368) — керівник секретаріату нинішньої ЦВК; Михайло Охендовський (286) — заступник директора юридичної фірми «Проксен»; Броніслав Райковський (369) — у парламенті минулого скликання був членом тимчасової спецкомісії з питань дотримання законодавства під час підготовки і проведення виборів Президента України. Не підтримали депутати кандидатури Броніслава Стичинського й Ігоря Толкачова. З попереднього складу ЦВК залишилися на своїх посадах Юрій Данилевський, Микола Рибачук і Марина Ставнійчук.
Новий склад Центрвиборчкому ще до голосування викликав неоднозначні оцінки представників різних політичних сил. Зокрема, з боку опозиції звучали побоювання щодо можливої політичної ангажованості запропонованих главою держави фігур. При цьому сам Президент заявив, що вважає за необхідне формувати ЦВК за професійною, а не за політичною ознакою. За кілька тижнів до розгляду питання про ротацію членів ЦВК спікер парламенту Володимир Литвин прогнозував бурхливі політичні пристрасті в залі, протистояння більшості та незгідної з пропозиціями Президента меншості, — проте прогнози не виправдалися. Більш того, як видно з кількості тих депутатів, які проголосували «за», підтримали запропоновані Леонідом Кучмою кандидатури не тільки одні «більшовики». Водночас відмова фракції НДП голосувати за затвердження членів ЦВК, мотивована тим, що не врахували, мовляв, їхню кандидатуру, — ще одне підтвердження того, що новий Центрвиборчком — аж ніяк не поквотне представництво пропрезидентських сил у парламенті.
Про рівень професіоналізму новозатверджених членів ЦВК можна буде судити дуже скоро: 7 березня в 61-му окрузі (Донецька область) обиратимуть депутата замість вибулого колишнього першого віце-спікера Геннадія Васильєва, призначеного Генпрокурором. За цими виборами стежитимуть не тільки в Україні, і від того, як спрацює ЦВК, багато в чому залежатиме ступінь довіри — як усередині країни, так і на міжнародній арені, — до дій української влади в ході осінніх електоральних «битв» — виборів Президента України. А поки що оновленому складу Центрвиборчкому потрібне його керівництво — голова, його заступник і секретар. Їх обирають на засіданні комісії шляхом таємного голосування. Більшість аналітиків у наступники попереднього глави ЦВК Михайла Рябця прогнозують голову Вищої ради юстиції, народного депутата Сергія Ківалова.