Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Торгово-нафтовий дебют

19 квітня, 00:00

Учора мав відбутися перший аукціон із продажу нафти, газового конденсату, зрідженого газу та вугілля вітчизняного видобутку. У понеділок увечері прес-служба уряду повідомила про перенесення аукціону на 26 квітня, не уточнивши причин такого рішення. Отже, перша спроба проведення аукціону не вдалася. Друга спроба — 26 квітня. ВАТ «Укрнафта» збирається виставити для продажу травневий ресурс нафти за стартовою ціною $ 120—125 за тонну. Як відомо, «Укрнафта» — один з основних операторів ринку нафтопродуктів. Недавно відбулася зміна керівництва правління ВАТ «Укрнафта». Про свої очікування від аукціонного «дебюту» та про нову концепцію діяльності компанії — в інтерв’ю з головою правління Олегом Салміним:

— Головне, що сталося в «Укрнафті» за останні два місяці, — ми на 180 градусів поміняли ставлення компанії до реалізації власних ресурсів. Відтепер «Укрнафта» працює тільки за умови 100% попередньої сплати «живими» грошима. Це дало нам можливість розраховуватися щодо податків «живими грошима». З’являється реальна можливість розвивати виробництво. Сьогодні ми збільшили втричі буріння, виділили близько 60 млн. грн. на геологорозвідку нових родовищ. І нехай це буде невеликий обсяг, в межах 200—300 тисяч тонн нафти, але на тлі щорічного падіння видобутку — це нормальний приріст. Ми також плануємо збільшення видобутку нафти як на території України, так і за її межами: концесійну співпрацю з Росією для розробки російських родовищ вахтовим методом, що, за прогнозами, протягом року дасть додатково близько 1 млн. тонн нафти. Розробляється вихід і на далеке зарубіжжя, зокрема Ємен. У Ємені ми хочемо створити своє представництво, отримати необхідну ліцензію на видобуток і вирішити питання із закупівлею матеріальних ресурсів. Виконавши все це, там можна починати видобувати нафту.

— Чи можна зараз визначити, хоча б приблизно, ціну цієї нафти? — Про це говорити ще зарано. Ціна нафти залежатиме від родовищ, які ми отримаємо, витрат на її видобування та транспортування.

— Чого ви очікуєте від першого нафтового аукціону?

— Там буде складатися більш реальна ціна на українську нафту. Аукціон дасть можливість, отримавши нормальні гроші, заплатити більше податків до бюджету та розвивати виробництво. На перший аукціон буде виставлено 174 тис. тонн нафти. Основні наші побоювання пов’язані з тим, щоб ці аукціони не було зірвано. Причина — не буде покупців, люди хочуть поступово звикнути до нових правил гри, системи ринку, що змінилася.

Хотілося б, щоб у квітні пройшло два аукціони. Перший може бути не зовсім вдалим, хоч би навіть через недостатню підготовку. Тому бажано, щоб відбувся другий аукціон, який закріпить реалізацію травневої нафти. Якщо ж цього не станеться, ми будемо мати великі проблеми із затоварюванням. Річ у тім, що ми видобуваємо нафту постійним циклом, у нас ніде її зберігати, тому доведеться по трубах відправляти її на заводи й потім уже із заводів продавати, тобто платити за зберігання, транспортування.

— Що, звичайно, позначиться на ціні?

— Звичайно. До речі, про ціну. З лютого ми почали торгувати по $ 105 за тонну. Зараз ми підняли ціну до $ 115. Але це ціна для сільського господарства. Я радий, що зараз із сільським господарством у нас нормальна робота, вони виконують вимогу стовідсоткової передоплати. У нашій країні люди повинні нарешті навчитися платити. Це має бути на рівні менталітету. Нічого безкоштовно ніхто не дасть. Якби ми поставили ціну $ 140, знайшлося б безліч способів, як забрати нафту безкоштовно — як це було впродовж минулих років: нафту забирали, за неї не розраховувалися, а податки нараховували. У результаті заборгованість перед бюджетом була понад 450 млн. грн. $ 115 — це нормальна ціна. Основне наше завдання — утриматися «на плаву» в плані реалізації за «живі» гроші.

— Хто має взяти участь в аукціоні?

— Це близько п’ятдесяти трейдерів, які працюють із селами, компанії, які хочуть придбати нафту для власних потреб і, звичайно, нафтопереробні заводи. Гадаю, що вони будуть активними покупцями на аукціоні. Принаймні, повинні, адже в них не завантажені потужності.

— Завтра (тобто сьогоднi. — Ред.) планується засідання Кабінету Міністрів з проблем енергетики, яке вже встигли охрестити «вирішальною битвою». Ваша думка з цього приводу?

— Я буду відповідати лише за один зріз — за компанію, яка видобуває нафту і, частково, газ. Головна ж проблема в енергетиці — треба продавати енергетичний ресурс за реальні гроші. Тоді в нас буде реальна економіка. І газ, і нафта, і електроенергія мають продаватися за їхню реальну ціну. Це ринок, тільки він і визначає цю ціну. Якщо ми цього не зрозуміємо, країна й надалі перебуватиме біля розбитого корита.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати