Торжество демократії призвело до скандалу
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001110/4206-3-1.jpg)
CNN та АП процитували багато думок з Африки, зміст яких був одним: нікого б особливо не здивувало, якби щось подібне трапилося в Нігерії чи Камеруні, але в Сполучених Штатах!.. І, цікаво, як би реагував Вашингтон, коли б в подібний спосіб було відібрано перемогу в бажаного для них кандидата на виборах у будь-якій країні.
Але скандал стався саме в США, з чого може випливати цілком природне питання — і наскільки ж тепер Сполучені Штати матимуть підстави повчати інших демократії?
Перерахунок голосів мав бути закінченим, як CNN заявляв Джеб Буш, губернатор штату й молодший брат кандидата від республіканців Джорджа Буша, до кінця робочого дня 8 листопада. Тобто, коли в Києві вже буде ніч. Але процедура ще має пройти сертифікацію, на що потрібно 7 днів, а з урахуванням того, що потрібно ще підрахувати близько 3 тисяч голосів, надісланих з-за океану (законодавство дозволяє голосувати поштою), на з’ясування всіх нюансів може знадобитися й 10 днів. Очевидно, про звичні для багатьох громадян тоталітарних та посттоталітарних країн махінації не йдеться. Але. Мабуть, не без підстав у виборного штабу республіканців виникло єдине питання до спуерників-демократів: чому під час голосування не було заявлено жодного протесту, зате все розпочалося, коли Буша вже оголосили переможцем?
Без сумніву, демократія по- американськи знайде можливість вийти з цієї ситуації і навіть занести її в підручники з проведення президентських виборів. Просто очевидно, що жодна демократія не є настільки зрілою, щоб час від часу не зустрічатися з випробуваннями — чи то виборами, чи то Югославією, чи чимось іще.
За останніми на момент здачі номера до друку даними, невелика перевага була на боці Альберта Гора — 49% поданих голосів проти 48% за Буша, і, відповідно, 260 голосів колегії виборців проти 246. Ті 25 голосів колегії, які дає Флорида, залишалися ключовими. Не тільки для перемоги Гора або Буша. Мабуть, і для перемоги здорового глузду.