Перейти до основного вмісту

«Третя сила»: праві не хочуть, лівих поки що ніхто не просить

22 травня, 00:00

Сьогодні може бути представлено погоджену між парламентськими фракціями кандидатуру прем’єр-міністра. А може, й ні — дуже багато хто ухильно зауважує, що призначення нового прем’єра може відбутися «до кінця місяця». Інтригу сьогоднішнього моменту охарактеризував на вчорашній прес-конференції спікер Верховної Ради Іван Плющ: «Кандидатури Кінаха і Тигипка названо, але не запропоновано парламенту, а це означає, що Президент сам не бачить того, хто набере у Верховній Раді більшість голосів». СДПУ(о) також залишає вибір за Президентом: «Позиція фракції полягає в тому, що Президент сам повинен визначитися, назвати конкретного кандидата», — заявляє Леонід Кравчук.

Слова лідера фракції «Демсоюзу» Олександра Волкова стосовно того, що під час формування нового уряду треба буде домовлятися з лівими, свідчать про те, що сила будь-якого українського політика вимірюватиметься в його можливостях протистояти/домовлятися з комуністами.

До відставки Ющенка фракція КПУ виглядала таким собі заповідником ортодоксів. Розбіжності в парламентській більшості докорінно змінили ситуацію. Відштовхнувши від себе центр, праві, самі того не бажаючи, хитнули маятника української політики ліворуч. «Ігнорувати рішення комуністів сьогодні практично неможливо», — заявив «Дню» член фракції КПУ Георгій Крючков. Щоправда, Крючков вважає, що думка комуністів матиме вагу, якщо «Президент насправді хоче провести прем’єра через парламент». На його думку, призначення в. о. прем’єра цілком можливе. На думку Крючкова, КПУ влаштує прем’єр, чесна, порядна людина, спроможна на конструктивні дії». Він вважає, що «такі люди є і поза фракцією КПУ», а колишній прем’єр не підходив комуністам із самого початку: «Ющенко довів реформування до абсурду, а де в чому перевершив Кашпіровського та Чумака».

Що ж до розпаду парламентської більшості, який виявився значною мірою на руку комуністам, то «детонатором цього розпаду стало утворення пропрезидентських та проурядових фракцій у більшості. При цьому велика провина лежить на проурядових», — заявив спікер Іван Плющ. За словами Плюща, для двох претендентів на пост прем’єра (для Анатолія Кінаха та Сергія Тигипка) ліпше було б домовитися між собою, якщо цього не станеться, тоді «доведеться домовлятися з третьою силою, з комуністами».

Сама ж «третя сила» поводиться не дуже рішуче (принаймні з визначенням персоналій), оскільки назвати свого обранця так і не зважилася.

Як твердить перший заступник Верховної Ради Віктор Медведчук, парламент визначиться з кандидатурою найближчими днями. «Верховна Рада може і повинна домовитися, — заявив В.Медведчук, в Україні має бути прем’єр-міністр, а не виконуючий обов’язки, і це повинні розуміти представники всіх фракцій, і лівих, і правих, і центристських». На думку В.Медведчука, обидва названі кандидати (Кінах і Тигипко) спроможні бути прем’єр-міністрами. При цьому перший віце-спікер не заперечує появи і третьої кандидатури.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати