Три гривні за десять. І це ще непогано
Уряд оголосив про поновлення з понеділка видачі компенсаційних сертифікатів. Однак, як з'ясувалося в управлінні розвитку ощадної справи й цінних паперів Ощадбанку, директиви стосовно цього поки що не надходили.
Тобто реальна дата досі невідома. Однак держпрограма приватизації точно визначила дві інші, не менш важливі: ощадні контори видаватимуть сертифікати до 1 липня, а вкласти їх можна буде до 31 грудня поточного року. І, поки уряд намагається залучити до свого передвиборного активу голоси ошуканих вкладників Ощадбанку, часу в них, щоб використати КС за призначенням, залишається все менше. Хоча й особливого ажіотажу "каеси" не викликають. Швидше навпаки, - згідно з даними Ощадбанку, у січні-лютому вкладники повернули в банк майже 590 тисяч сертифікатів. Паніка викликана через недовіру до уряду, який намагається переконати вкладників, що отримання компенсаційних сертифікатів проходить "без наслідків". Тобто, взявши сертифікат, ви, як і раніше, залишаєтеся повноправним членом багатомільйонної черги на повернення ощадбанківських боргів. Але про яку довіру може йтися, якщо сьогодні припинено виплати навіть тих мізерних сум (48 гривень - "кому за 80" і 150 - спадкоємцям уже померлих), які видавалися торік. Дату поновлення виплат в Ощадбанку назвати знову не наважилися, зазначивши, що тут усе залежить від мудрих рішень уряду. А Кабмін, із загальним держборгом за вкладами на суму 131 мільярд гривень, пообіцяв горе-вкладникам виділити поточного року аж (!) 200 тисяч (для порівняння - на полагодження урядового літака надано понад сім мільярдів (!) гривень), не бентежачись, відмахується від них заяложеними фразами про дефіцит бюджету.
Торішній досвід Росії показує, що "старожили" можуть розслабитися й підлікувати нерви. Ближче до президентських виборів здоров'я знадобиться, щоб стояти в чергах біля ощадкас. Іншим, судячи із пожвавлення скупників "каесів", не варто поспішати до регіональних центрів Фонду держмайна (оскільки перспективні підприємства йдуть із молотка за "живі" гроші). Люди вважають за краще свої сертифікати продавати. Нині в Києві за "каес" номіналом 10 гривень більше трьох не запропонують. А через дев'ять місяців за ощадбанківські сертифікати не дадуть ні копійки.
Випуск газети №:
№85, (2007)Рубрика
Панорама «Дня»