Три плюси й один мінус
Депутати ухвалили новий Податковий кодекс не дивлячисьЄ такий психологічний прийом: для того, щоб людина добре сприймала критику, її спочатку слід похвалити. Навіть якщо все дуже погано, треба знайти щось хороше, а вже потім висловлювати претензії.
Отже, ми знайшли у влади три позитиви. Перші два сталися минулої суботи.
По-перше, Президент вшанував пам’ять жертв Голодомору, а потім відвідав у наметовому містечку протестуючих підприємців. У очевидців склалося таке враження, що візит перших осіб держави був несподіваним навіть для їхньої охорони. Делегація пробула в містечку приблизно півгодини. Янукович запропонував до четверга надати пропозиції щодо ПК і додав: є велика ймовірність того, що він ветує кодекс. Сказав — зробив. Уже 30 листопада з’явилося президентське вето. І це третій плюс.
Учора Верховна Рада ухвалила Податковий кодекс у новій редакції — з урахуванням пропозицій Президента. Але як вона це зробила! Весь «розгляд» поправок Президента тривав у Раді не більш як півгодини. Жодна поправка Януковича не розглядалася по суті. І це, звісно, мінус.
З цього питання доповідала перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова. Примітно, що під час перерви між ранковим і вечірнім засіданнями парламенту — а саме відтоді, як дві книжечки з поправками надійшли до Ради — народні депутати від Партії регіонів охороняли трибуну й президію ВР від депутатів опозиції, щоб ті не заблокували розгляд документа.
Швидше за все, вже в понеділок Віктор Янукович підпише модифікований варіант Податкового кодексу.
За великим рахунком, підприємці досягли свого й тепер можуть святкувати перемогу. Президент залишив спрощенцям стару систему оподаткування. Виключив найбільш спірні норми про те, що спрощенець мусить мати не більше чотирьох найнятих працівників, а обсяг доходу мусить не перевищувати 600 тисяч.
До речі, вчора підприємці знову вийшли на Майдан показати, що їх «не заколисали». За оцінками організаторів, протестувальників було близько 15 тисяч.
«2 грудня ми проводимо черговий захід на Майдані для того, щоб влада не подумала, що вона нас заговорила, а для того, щоб вона пішла нам назустріч і був конструктивний, нормальний, партнерський діалог, а не спотворення фактів», — пояснив представник переговорної групи від Центрального штабу порятунку підприємництва Володимир Дорош.
Але насправді вести діалог з підприємцями було не так уже й просто, бо надто багато було «гетьманів». Найпомітніші це Оксана Продан і Олександр Данилюк.
Оксана Продан з початку акцій протестів регулярно брала участь у переговорах із владою, що інші учасники мітингів засуджували, вимагаючи від Президента вето. На Майдані Продан асоціювали з БЮТ. Олександра Данилюка члени координаційної ради називають провокатором. Він постійно агітував людей переходити до радикальніших дій: від підвищення на один день цін на ринку втричі до штурму Верховної Ради. Об’єднувала цих лідерів лише вимога вето (хоча й тут були різночитання). У решті — глибокі протиріччя: Продан не хотіла політики, Данилюк вважав, що без неї не можна. Є ще координатор Павло Нусс. Він і його соратники опрацьовують ідею створення політичної партії, яка захищала б інтереси малого й середнього бізнесу. За кожним із цих людей — свої союзники, свої оргресурси й «силова» підтримка. Але хоч би як там було, ці лебідь, рак і щука змогли витягнути свій віз.