«Це скандал»
Долар опустили. Чиє замовлення виконує політично незалежний Нацбанк?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050422/472-2-2.jpg)
У середу Національний банк зробив різкий та несподіваний для багатьох крок у курсовій політиці. Гривня зміцнилася одразу на 2,7% — з 5,19 грн./ до 5,05 грн./. За даними операторів ринку, як у Києві, так і в регіонах курс купівлі доларів у середньому перебуває в четвер на рівні 5,02— 5,05 грн./., продаж — 5,15— 5,25 грн./. (Рада НБУ прогнозувала курс гривні в 2005 році на рівні 5,27—5,31 грн./). Разом із тим у банківських колах висловлюють припущення, що суттєве зміцнення курсу гривні на міжбанку пов’язане з приходом значного обсягу валюти від нерезидентів для оплати купівлі облігацій внутрішньої держпозики, і вже найближчими днями НБУ зможе дещо ослабити курс.
Але, за словами міністра економіки Сергія Терьохіна, «така траєкторія мала б бути десь у вересні, а не в кінці квітня». «Мені здається, що Національний банк сам не розуміє, що він робить», — сказав міністр. Щоправда, за його словами, Мінекономіки та Мінфін також не розуміють, що робить Національний банк. Він вважає, що для споживачів — це добре, а для виробників — погано. Якщо національна валюта зміцнюється, то це означає, що на одну гривню можна купити більше імпорту. Тоді як експортер програє, бо він за одиницю валютної продукції отримає менше гривень.
Можливо, негласні вказівки про термінове зміцнення гривні Нацбанк отримав безпосередньо від керівництва уряду. Учора прем’єр-міністр Юлія Тимошенко радісно вітала події на валютному ринку. «Це безумовно чудовий сигнал на наші ринки, це позитивно вплине на інфляційні процеси», — так оцінила ситуацію прем’єр і додала, що для експортерів нинішня зміна курсу не буде чутливою. Можна припустити, що таким чином уряд намагається погасити високу інфляційну хвилю, що вдарила по його передвиборних перспективах. Але чи не виникне при цьому ефект бумеранга? Адже не є таємницею, що населення нашої країни зберігає свої заощадження здебільшого в доларах. І його падіння в Україні може сприяти викиду на ринок величезної грошової маси. У результаті гривня може зміцнитися настільки, що експортери це не просто відчують, а завиють. Учора котирування на міжбанківському ринку перебували на рівні 4,8 грн./.
Можна звернути увагу також і на раптову домовленість уряду з «ТНК-БР». Чого б це раптом російські нафтові монополісти дали задній хід та вирішили знизити ціни на 1000 своїх АЗС? Чи не тому, що їм обіцяне подальше зміцнення гривні, а таким чином можливість ввозити до України дешевшу нафту? Але чи настільки це добре не лише для російських нафтовиків, а й для звичайних українців?
«Платою за таке безглузде та нестримне зміцнення гривні стане зниження темпів економічного зростання в Україні. Я думаю, до 2-4% в кращому разі», — вважає директор департаменту казначейських операцій банку «Фінанси і Кредит» (Київ) Андрій Войтенко. На його думку, різке зміцнення курсу національної валюти здатне обернутися не лише значними фінансовими втратами для українських виробників і експортерів (насамперед тих, які мають нижчу рентабельність, ніж у металургії), а й зниженням конкурентного потенціалу українських товарів на зовнішньому ринку. Крім того, така політика є стимулюванням імпорту, і це може негативно позначитися на українських виробниках, які працюють на внутрішньому ринку. «Якщо говорити про експорт, то в номінальному обчисленні вся експортна виручка, якщо НБУ зупиниться на нинішньому рівні, буде на 5% менша. А оскільки внесок експорту становить левову частку в ВВП, то загалом можна припустити, що темпи зростання економіки сповільняться, — сказав банкір. — Мені здається, що це скандал».