ТУРИЗМ У... ЧОРНОБИЛІ?

Чорнобильську «зону відчуження» відкрито для туристів! Таку сенсаційну заяву зробило французьке інформаційне агентство АФП «Дойчланд». Про це «Дню» повідомив один із кореспондентів радіо «Німецька хвиля» (Кельн).
В оголошенні, стверджує кореспондент, французькі журналісти, зазиваючи бажаючих на свої очі побачити саркофаг атомного реактора, що вибухнув, покинуті місцевими мешканцями будинки й червоні верхівки дерев «обпаленого» радіацією лісу, наголошують, що «за гостротою відчуттів поїздку до Чорнобиля можна порівняти хіба що з подорожжю на Майорку або Карибські острови», й при цьому поїздка коштує зовсім небагато — близько $150. Найсміливіші ж, повідомляє агентство, доплативши певну суму в доларах, зможуть підійти до саркофага ближче ніж на 300 метрів...
У державній агенції Чорнобильінтерінформ Міністерства з надзвичайних ситуацій інформацію про «новий туристичний напрямок» не підтвердили. У той же час начальник відділу зовнішніх зв'язків держагенції Марина Полякова повідомила, що Чорнобиль, згідно з отриманими в МНС дозволами, щорічно відвідує понад тисячу вчених, журналістів і лікарів з країн СНД і далекого зарубіжжя, які й сплачують сервісні послуги. Так, стверджує М.Полякова, вартість добового проживання в двокімнатному одномісному номері чорнобильського готелю, що включає сніданок, становить $55, обід — $19, вечеря — $6, проїзд — $60—80, послуги супроводжуючого й спецодяг — $40. (Українцям, розповіли в держагенції, поїздка в зону обійдеться набагато дешевше. Наприклад, добове проживання в готелі коштує всього лише 24 гривні). «Визначати час знаходження в Чорнобилі, — помітила М.Полякова, — гість має самостійно, але пересуватися в зоні повинен із провідником і тільки за наміченим маршрутом. У іншому випадку відвідувач ризикує завдати шкоди власному здоров'ю». Що ж до додаткової оплати за можливість наблизитися до реактора ближче ніж на 300 метрів, то, за словами начальника держагенції, в Чорнобилі є спеціальний оглядовий майданчик для всіх, хто хоче побачити реактор. «Деякі ж фахівці, за окремим розпорядженням МНС, можуть заходити й до середини саркофага», — пояснила М.Полякова.
У той же час директор міжнародного центра «Енергетика й інформатика ХХI сторіччя», екс-директор Чорнобильської АЕС Сергій Парашин висловив «Дню» впевненість у тому, що Чорнобиль треба показувати людям. «Особливо нашим співвітчизникам, більшість яких вже й не сподівається, що їхня країна зможе подолати кризу. Побачивши Чорнобиль, де, незважаючи на вибух, що пролунав 13 років тому, йде нормальне, повноцінне життя, вони, можливо, зрозуміють, що майбутнє залежить тільки від них, знайдуть у собі сили й бажання боротися за власне благополуччя», — вважає С.Парашин.
Тим же, хто, незважаючи ні на що, має намір поїхати до Чорнобиля, екс-директор ЧАЕС наполегливо рекомендує дотримуватися правил перебування в зоні й не потрапити до «брудних» місць.