У Донецьку вирішили «зупинити туберкульоз». У всій країні
«Туберкульоз — це національна біда. Це інфекція, яка, не стукаючись, може ввійти в кожний дім, у кожну сім’ю. І від цього ніхто не захищений», — так охарактеризував проблему епідемії туберкульозу, яка ось вже понад 10 років є однією з найстрашніших у нашій країні, президент благодійного фонду «Розвиток України», народний депутат Ринат Ахметов. За його словами, сьогодні показники захворюваності туберкульозом в Україні вже такі, що цю проблему потрібно вирішувати негайно, адже «кожну хвилину, яку втрачаємо ми, виграє туберкульоз».
Швидкість і якість розв’язання проблем — така основна концепція доброчинного фонду, що вирішив самостійно розробити заходи з боротьби з туберкульозом, об’єднавши їх у новому загальнонаціональному проекті «Зупинимо туберкульоз», який був презентований в Донецьку цього тижня.
«Вдумайтеся, будь ласка, у ці цифри: в Україні зареєстрованих хворих туберкульозом — 600 тисяч. Із них 120 тис. мають відкриту форму хвороби. І кожного року до них додається ще 40 тисяч хворих», — розповідає Ринат Ахметов. Також він поділився з присутніми, що і його сім’ї ця хвороба торкнулася безпосередньо: «Мій рідний брат був важко хворий туберкульозом. Ми за нього боролися кожного дня, кожної години, кожної хвилини. Усі разом, усією сім’єю. І тільки тому він зміг перемогти туберкульоз».
На думку фахівців, проект, розроблений фондом «Розвиток України», є для нашої країни дуже актуальним: сьогодні наша країна займає друге місце в Європі із захворюваності туберкульозом, і епідемічні показники цієї хвороби в Україні в 10 — 12 разів перевищують аналогічні показники в різних країнах. Так, щогодини від туберкульозу вмирає один українець, а ще четверо заражаються цим страшним захворюванням. За даними доброчинного фонду «Розвиток України», сьогодні туберкульоз у нашій країні забирає життів більше, ніж усі інші інфекційні та паразитарні хвороби разом. Найгірше становище з туберкульозом відмічається в Херсонській (174 людини на 100 тис. населення), Луганській (114,3 на 100 тис. населення), Миколаївській (111,1 на 100 тис. населення), Кіровоградській (109,9 на 100 тис. населення) і Донецькій (103,4 на 100 тис. населення) областях. При цьому епідемічний поріг становить 50 хворих на 100 тис. населення. Тільки в 2006 році захворюваність туберкульозом дітей збільшилася на 8%, а ще на 9% зросла кількість хворих із деструктивним туберкульозом, що може свідчити про пізню діагностику захворювання.
За словами Ріната Ахметова, боротьба з туберкульозом в Україні повинна складатися з трьох етапів: «По- перше, ми повинні визнати, що це національна біда. По- друге, об’єднатися. А по-третє, найголовніше, — ефективно керувати процесом боротьби».
Першим кроком у цій боротьбі й стала розробка вказаного проекту, який розрахований на п’ять років і передбачає фінансові витрати в об’ємі 100 млн. грн. За словами директора фонду «Розвиток України» Анатолія Заболотного, 50 млн. у цій сумі будуть вкладеннями самого фонду, а ще 50 млн. перерахує обласна рада. Також, за словами заступника губернатора Донецької області Олени Петряєвої, із бюджетів міст і районів області на додаткові програми й заходи буде виділено ще 16,5 млн.
Проект передбачає широку мережу заходів — починаючи від удосконалення правової бази, підтримки наукових і соціологічних досліджень і створення наукового центра для фтізіатрів України, й закінчуючи відтворенням всеукраїнського протитуберкульозного санаторію для дітей, проведенням всеукраїнської інформаційної кампанії з пропаганди здорового способу життя й створенням «гарячої лінії» з питань туберкульозу.
Загалом проект покликаний консолідувати зусилля всіх зацікавлених сторін навколо розв’язання проблеми туберкульозу. За словами Анатолія Заболотного, проект у Донецькій області буде пілотним, і пізніше цей досвід фахівці сподіваються застосувати також у низці інших регіонів України. До речі, деякі області приєдналися до Донеччини вже сьогодні: на презентації проекту були присутні керівники Львівської, Миколаївської, Запорізької та Луганської областей .