Перейти до основного вмісту

Удар прожектом Газові проблеми залишаються в тіні

01 березня, 00:00

Від «Нафтогазу» на ній був призначений «політінформатором» заступник голови правління Михайло Деркач, який працював в Укргазпромі ще у добакаєвські часи, а відповідно, входить до числа справжніх українських газових «профі». Свого часу саме вони підкоряли газові поля Сибіру, і тому досі свято вірять у реальність грандіозних проектів. З ними Михайлу Петровичу довірили знайомити журналістів.

Але, мабуть, значно більше значення, ніж особиста переконаність доповідача, для розуміння журналістськими масами суті справи диверсифікації має момент, обраний для цієї акції. Чого гріха таїти, як тільки в українсько-російських газових відносинах назрівали якісь непорозуміння, обидві сторони в минулому, як правило, обов’язково вдавалися до улюблених прийомів. Росія в цій ситуації незмінно піднімала шум з приводу «несанкціонованих вилучень» з газової труби, що доходив навіть до крику про пряму крадіжку. Україна ж робила ставку на пропаганду своїх вельми теоретичних можливостей щодо диверсифікації газових джерел. Так що, схоже, у нас знову неприємності. Бо М. Деркач ударився в перераховування безлічі можливих маршрутів транспортування газу із прикаспійського регіону, включаючи й Іран. Причому найголовнішим у програмі треба вважати морське газове форсування, яке базується, за словами М. Деркача, на рішеннях, якi застосовуються при спорудженні російського газопроводу «Голубой поток». Пам’ятається, подібну пропагандистську бомбу намагався виготувати і запустити перед початком свого захворювання, яке закінчилося американською в’язницею, колишній прем’єр-міністр Павло Лазаренко. Правда, у нього була одна перевага. Варто б йому було захотіти, і він зміг би здійснити подібний зухвалий проект за рахунок «власних» коштів...

Але повернiмося до можливих неприємностей, які, судячи з того, наскільки відродилася увага до диверсифікації, можуть загрожувати нашим громадянам. Відповіді, що прозвучали і не прозвучали з уст замголови «Нафтогазу України», в цьому випадку не були переобтяжені відвертістю. Від запитання «Дня» про ситуацію з передачею російському «Газпрому» єврооблігацій НАКу М. Деркач був вимушений сховатися за тендітною спиною представниці прес-служби, яка оголосила, що цьому буде присвячена окрема прес-конференція. Про підсумки аудиту «Нафтогазу України» фірмою «Артур Андерсен» він повідомив: «Матеріали аудиту опрацьовуються і готуються до розгляду на правлінні нашої компанії. Я думаю, що таємниці там немає. А якщо будуть таємниці, то вони не будуть опубліковані...».

Тим часом головний секрет затримки з випуском і передачею Росії так званих сурогатних цінних паперів «Нафтогазу України» полягає в тому, що він здатний викликати перетворення сурогату в повновартісні українські держоблігації. А ланцюжок нормативно-технічних неув’язок у випуску цих паперів починається з дуже вже пролонгованого процесу аудиту. До його завершення НАКу, на думку експертів «Дня», не вдасться оголосити ні емісію власних акцій, ні, тим більше, емісію єврооблігацій. Такий поворот подій більш ніж вигідний для Росії, де хотіли б мати справу не з корпоративним, а з державним боргом України. Тому наші партнери також мають свої «важливі» причини для відмови прийняти українські газбонди: в Росії ще не визначилися з ліцензуванням операцій прийому-передачі і не вирішили, як будуть стягуватися податки при перетині облігаціями кордону...

ДО РЕЧІ

Кабінет Міністрів України вніс зміни до статуту національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», надавши їй право випускати облігації, повідомив агентству Інтерфакс-Україна міністр палива та енергетики Віталій Гайдук. За його словами, внесення відповідних змін до статуту НАК передбачене постановою уряду, прийнятою на його засіданні у середу. Якого роду облігації може тепер випускати компанія, В. Гайдук уточнювати не став.

Як повідомлялося, відповідно до міжурядової угоди про додаткові заходи із забезпечення транзиту російського газу територією України від 4 жовтня 2001-го року, «Нафтогаз України» повинен випустити єврооблігації на номінальну суму близько $1430 млн. у рахунок реструктуризації свого боргу за газ перед російським ВАТ «Газпром». Облігації буде випущено терміном на 12 років з пільговим періодом три роки під процентну ставку Libor+1%.

Згідно із законодавством України, акціонерні товариства можуть випускати облігації на суму, що не перевищує 25% їх статутного фонду. Тим часом статутний фонд НАК «Нафтогаз України» становить 5564,71 млн. грн. ($1046 млн. за діючим курсом — 5,3215 грн./$1).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати