Перейти до основного вмісту

«Указка» для Нацбанку

27 лютого, 00:00

Учора стало відомо, що Валерій Геєць має намір вийти зі складу ради Національного банку, яка є, нарівні з правлінням, керівним органом центрального банку України. Нагадаємо, що рада НБУ на засіданні 23 лютого несподівано обрала замість Гейця своїм керівником голову комітету Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності Петра Порошенка. За словами екс-голови ради ситуація виглядає так: «На засідання ради НБУ прийшли представники коаліції і запропонували змінити голову. Висунули кандидатуру Порошенка і мою. А я свою кандидатуру одразу ж зняв. На цьому справа і завершилася. Члени ради голосували за Порошенка, а я залишив зал — оскільки мені висловлено недовіру. Зі мною ніхто на цю тему не розмовляв і жодні питання не обговорював».

Чи можна розглядати цю ситуацію як невеличкий банківський переворот, проведений під буденним гаслом «Усе йде, все минає»? Компетентні люди зауважують, що на порядку денному ради не було пункту про оновлення керівництва. Перевибори відбулися за графою «різне», ніби йшлося про купівлю меблів. Відповідаючи на доречне запитання «Дня», член парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності Віталій Хомутинник, версію перевороту і взагалі якого-небудь зв'язку з політикою, природно, спростував. За його словами, не варто в цьому випадку вибудовувати «якісь політичні ланцюжки» — ставка на Порошенка — нормальне рішення, оскільки «він був делегований радше завдяки своїй посаді професійній, ніж політичній». І одразу спадають на думку інтригуючі нотки з пісні відомої співачки «Дивно це, дивно це».

Але на офіційному рівні все виглядає цілком легітимно. Як сказав «Дню» секретар ради НБУ Станіслав Буковинський, рішення оновити керівництво пов'язане з тим, що парламент делегував у раду «половину нових людей» (це Петро Порошенко — «Наша Україна», Михайло Гончаров — СПУ, Василь Горбаль, Сергій Клюєв, Борис Колесніков та Ігор Прасолов — Партія регіонів). Геєць також, як підтвердив Буковинський, був включений до числа кандидатів (за деякими даними, його кандидатуру вніс представник фракції «Регіонів» Василь Горбаль). Буковинський зазначив, що жодних програмних заяв нового керівництва не було оприлюднено і, напевно, найближчим часом і не з'явиться. «Якщо і будуть якісь спроби урядового втручання, які завжди можуть мати місце, — припустив секретар ради НБУ, — то для того й дискусія, щоб відстоювати незалежність банку, передбачену законом, відповідно до обставин, що сприяють економічному розвитку».

А що ж тут дивного? Та те, що пропозицію розглянути «в різному» кадрове питання вніс представник Соцпартії Гончаров. Він же вніс пропозицію обрати Порошенка.

Не варто забувати, що останнім часом на Нацбанк чинився певний тиск. Мабуть, саме на нього реагувала рада НБУ (ще з головою Гейцем), коли виступала за посилення взаємодії уряду і правління центрального банку для забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку. «Рада рекомендувала правлінню НБУ в діяльності з реалізації Основних принципів грошово-кредитної політики на 2007 рік посилити взаємодію з Кабміном України щодо узгодження монетарних, бюджетних, інвестиційних і соціальних заходів», — зазначається в повідомленні ради. Також йшлося про доцільність узгодження урядом і Нацбанком товарної інтервенції для нейтралізації шоку на споживчому ринку, рівномірності здійснення бюджетних витрат, адекватності соціальних заходів до економічних можливостей. За великим рахунком, що тут могло не влаштовувати коаліцію? Якщо лишень не враховувати позицію Соцпартії, яка напередодні опублікувала в одній із газет статтю народного депутата Василя Волги, де висловлена вимога «встановити чіткий механізм підзвітності Нацбанку України Верховній Раді». «НБУ за своїм статусом ніяк не погоджується на роль співавтора. У нашій державі він здійснює повністю самостійну політику, яка в багатьох випадках не просто відрізняється від лінії уряду, а має протилежний напрям, нерідко несе загрозу економіці», — вважає Волга. Цікаво, що й очолюваний Порошенком профільний комітет минулого тижня рекомендував парламенту прийняти в новій редакції зміни до закону про НБУ, в якому схвалили всього три з чотирьох пропозицій Президента до цього закону.

Але чи достатньо цього, щоб «Регіони» підтримали на досить серйозній посаді Петра Порошенка, відомого своєю близькістю до Віктора Ющенка? Це риторичне запитання не варто було б ставити, якби не звістка про угоду між «Нашою Україною» і БЮТ. В її рамках для Порошенка (всі пам'ятають його конфлікт із Юлією Тимошенко), мабуть, місця не знайдеться. Саме це, швидше за все, і пояснює позицію коаліції в раді Нацбанку. Тож, схоже, «Наша Україна» найближчим часом може недорахуватися одного зі своїх професійних бійців...

А незалежному, відповідно до Конституції, Нацбанку, можливо, прийдеться діяти за вказівкою. І тоді, не виключено, може повторитися одна з ситуацій, які у нас уже бували.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати