Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Україна — МВФ: травневі ігри

На чиєму боці зіграє парламент
14 травня, 00:00

Учора в Україні приступила до роботи спільна місія Світового банку (СБ) і Міжнародного валютного фонду (МВФ) з оцінки стабільності фінансового сектора країни. Від підсумків її роботи залежатиме рівень відносин нашої країни з міжнародними фінансовими організаціями, а простіше кажучи, суми фінансової допомоги.

Окремо від спільної місії з 15 по 24 травня в Україні працюватиме місія МВФ. Її мета, повідомляє Інтерфакс-Україна, — підготовка чергового перегляду програми EFF, обговорення і прийняття макроекономічної програми на 2002 рік, яку може підтримати фінансовими коштами МВФ.

Проте свій вердикт МВФ і СБ уже практично винесли за підсумками чергових консультацій з Україною, що завершилися в США у квітні. Нам наказано посилити банківський нагляд, а також розробити і реалізувати план з реформування двох державних банків (Ощадного та «Укрексимбанку»). Причинами директори МВФ називають «нещодавне різке зростання обсягів кредитування, невисоку капіталізацію багатьох банків і недостатні заходи з регулювання». МВФ на своєму веб-сайті також закликає Україну посилити боротьбу з відмиванням «брудних» грошей і фінансуванням терористичної діяльності, оскільки Україна все ще знаходиться у «чорному» списку Міжнародної організації з протидії відмиванню злочинних прибутків (FATF). Крім того, наших кредиторів, як проте і громадян України, непокоїть фіскальний розрив українського бюджету і проблема повернення ПДВ. Рада директорів МВФ висловлює стурбованість несприятливим впливом податкової амністії, проведеної в країні у квітні 2001 року, що позначилося на прибутковостi бюджету і триваючiй практицi надання податкових пільг.

«Влада повинна бути готова до потенційних ризиків, що виникають унаслідок ослаблення зовнішнього попиту», — підкреслюють директори Фонду.

Тим часом українська влада, звичайно, в міру можливості прагне відповідати пред’явленим вимогам. На завтрашньому Кабміні планується, зокрема, розглянути програму діяльності уряду, основні напрями бюджетної політики на 2003 рік, постанови про сумнівні і незвичайні фінансові операції, а також постанову Кабміну і Нацбанку про затвердження програми протидії легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом. Ці документи вже розглянули у суботу на спільному засіданні за участю прем’єр-міністра Анатолія Кінаха і народних депутатів урядові комітети. Проте зауваження МВФ поки повністю не знято. Фіскальний розрив уряд сподівається усунути, спираючись на парламентську більшість. Але чи буде її створено і в якій конфігурації, поки невідомо. Зате відомо, що загнана в глухий кут і не обговорена відкрито проблема повернення ПДВ днями виплеснеться з нього гучним скандалом. Міжнародна компанія «Істіл-Україна» збирається оголосити про звільнення і припинення виробництва у зв’язку з тим, що Україна не повертає підприємству сплачений ПДВ.

Як сказав «Дню» голова групи радників голови Нацбанку України Валерій Литвицький, вирішення цієї проблеми лише частково знаходиться у компетенції нашого уряду. Без втручання законодавця не обійтися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати