Перейти до основного вмісту

Україна — «російська Канада»?

14 березня, 00:00
На тлі різких оцінок Заходу з приводу ситуації в Україні Росія, схоже, офіційно не збирається відходити від позиції, заявленої Володимиром Путіним напередодні зустрічі з Леонідом Кучмою в Дніпропетровську: усе, що відбувається в Україні, є її внутрішньою справою. Хоча, безсумнівно, у Москві, як мінімум, уважно стежать за розвитком подій в Україні. Російський погляд на українську кризу — в інтерв’ю з директором московського Інституту політичних досліджень Сергієм МАРКОВИМ. Один з головних зовнішньополітичних наслідків касетної справи вимальовується вже досить чітко: ініційоване опозицією послаблення влади в Україні (і річ тут не в особистостях) об’єктивно сприяє посиленню російського впливу на ситуацію в нашій країні (до речі, саме проти цього теж борються опозиціонери). Із заяв навіть ліберальних російських політиків та експертів зрозуміло, що суть «видів» на Україну не міняється. Просто тональність стає більш поблажливою

— Враховуючи на останні події, якими ви бачите сценарії розвитку внутрішньополітичної ситуації в Україні?

— Великого набору сценаріїв не існує. Опозиція дуже суперечлива, не має якоїсь позитивної програми дій, і її пропозиція змістити Кучму означає по суті серйозну політичну кризу в Україні. Чого, природно, не дуже хоче більшість населення. Тому можна говорити про певну сектантську позицію цієї коаліції. Президент твердо контролює ситуацію, тому я думаю, що сценарій очевидний. Опозиція буде намагатися показати свою значимість, постійно буде намагатися продемонструвати якісь нові фактори політичної кризи. Водночас енергії на це вистачати не буде і ситуація буде розвиватися по спадній. Друга важлива складова внутрішньополітичної ситуації буде полягати в тому, наскільки далеко зайде розрив між Леонідом Кучмою і Віктором Ющенком. Тут, мені здається, альтернативи ще зберігаються. З одного боку, Президент зацікавлений в тому, щоб тримати Ющенка поруч із собою, з другого — він не самостійний у прийнятті рішень. Адже відомо, що Ющенко був запрошений Леонідом Кучмою під тиском Вашингтона. Тому Президент якоюсь мірою буде намагатися зберегти діючого прем’єра. Між Кучмою і Ющенком буде тривати боротьба за вихолощування влади один одного. Власне кажучи, політика опозиції й спрямована на те, щоб зв’язати Президента по руках і ногах, позбавити його політичної ініціативи для того, щоб фактична влада все більше переходила до Віктора Ющенка. Відповідно, схожої тактики буде дотримуватись і Президент, який буде намагатися зберегти діючого прем’єра на посаді, але нейтралізувати якнайбільше його повноважень. Виходячи зі сформованої ситуації, висока ймовірність, що в цьому протиборстві переможе Кучма. Третя важлива складова внутрішньої політики полягає в поступовій кристалізації майбутніх кандидатів на президентські вибори, а також сил, що стоять за ними. Зараз уже цілком очевидно, що Віктор Ющенко готується на кандидата в президенти від прозахідних і націонал-демократичних сил. У таборі ж діючого Президента чіткого визначення ще не відбулося. З одного боку в цьому таборі досить виразно в кандидати в президенти висувається Віктор Медведчук, з другого — триває інтенсивний пошук якогось аналога російського Путіна. Чим закінчиться боротьба в стані партії влади за висування свого кандидата — поки сказати важко.

— Що може змінити такий сценарій розвитку ситуації?

— Якщо казати про внутрішню політику України в цілому, можна заявити, що вона не є незалежною. Вона величезною мірою залежить і від Росії і від західних країн. У зв’язку з цим Леонід Кучма буде стабільно контролювати ситуацію в Україні. Перешкодити цьому може тільки ізоляція з боку Заходу. І якщо західні юридичні або політичні структури висунуть прямі звинувачення на адресу Президента в причетності до тих чи інших злочинів, тоді внутрішньополітична ситуація різко загостриться. Сказати, що Росія спробує якось енергійно впливати на розвиток ситуації в Україні зараз неможливо, тому що, по-перше, в Росії не існує консолідованої політики стосовно України, а по-друге, Кучма розглядається як природний союзник.

— Оптимальна модель відносин Україна—Росія: ваша оцінка?

— Я думаю, що в цілому Росії були б вигідні взаємини з Україною за моделлю «США—Канада»: цілком незалежні уряди, однак єдиний економічний простір, сумісний юридичний простір та комплексне співробітництво при прийнятті рішень з політичних питань.

— І що заважає реалізації такої моделі?

— Україні для цього треба насамперед демократизуватися. Це головне. Мені здається, що розкол в українському суспільстві повторює розкол у XVII—XVIII століттях, коли народ за найтісніше співробітництво з Росією, а еліти намагаються немов би танцювати між Росією та її геополітичними конкурентами і намагаються ловити фортуну в ситуації «між». При цьому зберігається криза без розвитку. Якщо в Україні буде справжня демократія, вона негайно забезпечить розвиток Росії та України за моделлю «США—Канада».

— Ви думаєте, що Захід тоді відмовиться від союзницьких відносин з Україною?

— Я не думаю, що зараз Захід вважає Україну своїм партнером, оскільки політичний режим в Україні недостатньо демократичний, економічна система — недостатньо ринкова та інституції є сильно корумпованими. Захід співчуває Україні, але не знає, що з нею робити. З другого боку, в цих умовах регулярна дипломатія Заходу, зокрема США — дуже пасивна. Надзвичайну активність виявляють лише різні групи інтересів, зокрема інтересів етнічних вихідців зі Східної Європи та України. Однак для східноєвропейських діаспор, крім, природно, української, Україна не є ніякою цінністю, крім того, що вона є «колодою» під ногами Росії. В цій ситуації Україна стає простою іграшкою в руках геополітичних інтриганів типу Бжезинського. Однак головне в тому, що Захід не перестане вважати Україну своїм союзником — він її і зараз таким не вважає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати