Перейти до основного вмісту

Україна вирішила надати повітряний простір

Але тільки для транспортної авіації
25 вересня, 00:00

На вчорашньому засіданні Ради національної безпеки і оборони, яке пройшло під головуванням Леоніда Кучми, ухвалено рішення — у відповідь на звернення керівництва США Україна надасть повітряний коридор для військово-транспортної авіації без права посадки на українській території.

Обгрунтування рішення РНБОУ на відповідність Конституції досить просте. У зверненні американської сторони йдеться про надання дозволу на переліт через територію України виключно літаків військово- транспортної авіації США. Цей тип озброєнь не входить до п’яти видів звичайних збройних сил, на які поширюється дія Договору про звичайні збройні сили в Європі, отже, він не підпадає під його обмеження, і рішення не може прийматися на його основі. Тому Президент має право видавати відповідний указ за пропозицією РНБОУ без розгляду цього рішення в парламенті. При цьому Україна повинна отримати гарантії, що на борту цих літаків не буде міститися зброї масового знищення (ядерної, бактеріологічної, хімічної). За деякою інформацією, такі гарантії Сполучені Штати готові надати. Рішення буде доведене до фракцій та депутатських груп Верховної Ради, голів державних адміністрацій.

Теоретично США або їх союзники в разі проведення військової операції можуть попросити Україну про щось більш суттєве. І тут виникне не тільки тест на стратегічне партнерство, але й безсумнівна сутичка в парламенті. Яка навряд чи може додати країні міжнародних симпатій.

Вибір непростий для кожної країни. Його вже, зокрема, зробили Грузія та Казахстан, лідери яких заявили про підтримку акції США проти тероризму всіма засобами. Його, здається, зробив Узбекистан — хоча заяви його керівництва кілька разів міняли форму й були зроблені в більш обережній тональності.

Очевидно, що вибір дуже нелегко буде даватися Росії. Якій зараз необхідна західна підтримка, але якій водночас важко позбутися старих звичок. Здається, заяви російського військового керівництва про неприпустимість використання Сполученими Штатами повітряного простору країн СНД вже канули в небуття як неактуальні. Йдуть постійні консультації між президентами Бушем та Путіним. За деякими повідомленнями (зокрема, Lenta.ru), Москва вже вирішила надати свій повітряний простір для акції США, але ця інформація поки що не отримала офіційного підтвердження. Все не так просто. Росія має шанс стати як ключовим гравцем, так і багато втратити, наполягаючи на власній сольній партії. Для цього, очевидно, іще доведеться серйозно прорахувати справжні та ефемерні інтереси, потенційні надбання та втрати.

Те ж саме стосується й України. Яка не може собі дозволити стояти осторонь, весь час нервово озираючися на сусідів. І не може не підійти до справи без вдумливого підрахунку всіх потенційних наслідків — як позитивних, так і негативних. Слова глави адміністрації Президента Володимира Литвина про те, що Україна посяде належне місце в міжнародній антитерористичній коаліції, іще потрібно довести фактом. Який би засвідчив, що Україна дійсно знає свої національні інтереси.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати