Українська культура та італійські мафіозі більше не взаємодіють
Вироком Ужгородського районного суду підведена риска під діяльністю громадян Італії, котрі тривалий час незаконно вивозили за кордон картини, ікони та інші предмети історичної та культурної цінності.
Працівники Закарпатського УСБУ затримали 13 листопада 1996 року на посту «Тиса» Чопської митниці киянина Ігора Лютих. У столиці по вулиці Челябінській, 11 він надав свою квартиру для тимчасового зберігання художніх картин, ікон, інших предметів старовини італійцеві Дагустіно Ренато. Їх у тайниках, зроблених за спеціально привареною бляхою, і возив до кордону і далі на авто «Фіат-Івеко». Під час згаданого невдалого рейсу вилучені різні історичні цінності — 11 ікон, 27 ескізів, 29 картин, один колаж, альбом з поштовими марками тощо. Серед них ікони «Три святителі», «Вогненне сходження Іллі Пророка», «Святий праведник Сімон», ескізи декорацій до опер «Богдан Хмельницький», «Чоловік у капелюсі з павиним пером», «Мальбрук», багато картин, серед яких було і дві пензля знаменитих майстрів Закарпатської школи живопису — Антона Кашшая «Чорна Тиса» та Федора Манайла «Гірське село».
Ігор Лютих декілька років зберігав такого роду цінності у своїй квартирі, звідки періодично Ренато забирав їх, і, що цікаво, в присутності працівників митниці й міліції. Через це в киянина склалося враження, що його дії, в тому числі й облаштування тайників, цілком законні. Це пом'якшило вирок: за ст. 19, 17-70 КК України із застосуванням ст. 44 КК України він засуджений до одного року шести місяців позбавлення волі у виправно-трудовій колонії посиленого режиму.