Перейти до основного вмісту

Умови замість кредитів

18 листопада, 00:00

Перш ніж надати Україні кредит в об’ємі $215 мільйонів на фінансування проекту добудування двох ядерних блоків на Рівненській та Хмельницькій АЕС, що конче необхiдно для компенсації енергопотужностей, які втрачаються при виведенні з експлуатації Чорнобильської АЕС, ЄБРР може висунути ряд умов. Як говориться у прес-релізі банку, умови викладені в рекомендаціях президента ЄБРР Жана Лем’єра Раді директорів банку перед засіданням з питань фінансування добудування блоків, яке намічене на початок грудня цього року.

Згідно з умовами, ЄБРР збирається фінансувати добудування за наявності підтвердження, що Чорнобильська АЕС закрита назавжди, та низки гарантій безпеки, в тому числі висновку міжнародних органів ядерного регулювання про те, що Україна спроможна експлуатувати ядерні потужності відповідно до західних стандартів безпеки; зобов’язання «Великої сімки» і Європейської комісії надавати технічну допомогу і зобов’язання уряду України забезпечити достатню незалежність діяльності державних органів ядерного регулювання. Важливою умовою є поновлення кредитування України Міжнародним валютним фондом за програмою розширеного фінансування. ЄБРР хоче також мати підтвердження намірів інших сторін проекту фінансувати його.

Умовою кредитування може також стати підвищення безпеки не тільки енергоблоків, що вводяться в дію, але й інших 13-ти ядерних енергоблоків компанії «Енергоатом», впровадження реформи електроенергетики, зокрема, проведення приватизації енергорозподільних компаній та підвищення тарифів. Проект буде розглянуто на засіданні Ради директорів ЄБРР 7 грудня 2000 року, чому передуватиме робоча нарада директорів і менеджменту банку 30 листопада.

Тим часом голова парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима заявив у четвер, що Україна хотіла б отримати рішення про надання кредитів всесвітніх та європейських фінансових організацій на добудування компенсуючих потужностей до парламентських слухань з проблем закриття Чорнобильської АЕС, тобто до 5 грудня. Він не виключив, що рішення про надання таких кредитів може «затягнутися на невизначений термін», тобто може бути прийняте після виконання Україною свого зобов’язання щодо закриття ЧАЕС, інформує Інтерфакс-Україна. Коментуючи заяви окремих політиків про можливість продовження терміну експлуатації ЧАЕС після оголошеної дати її закриття 15 грудня, депутат відзначив, що «Україна опинилася в складному становищі в зв’язку з виведенням з експлуатації блоку великої потужності». На його думку, ситуація ускладнюється тим, що МВФ відклав рішення про надання кредиту для України на грудень, а кредит ЄБРР та Євроатома «також не є очевидним фактом». «Світова спільнота повинна зрозуміти, що без надання допомоги на закриття ЧАЕС і добудування двох енергоблоків на Рівненській та Хмельницькій АЕС, які будуть компенсувати її потужності, Україну не можна буде примусити закрити ЧАЕС», — сказав О. Гудима.

У персоналу станції рішення про закриття ЧАЕС не викликає особливого ентузіазму. Для зупинки 3-го енергоблоку Чорнобильської АЕС 15 грудня «немає ані технічних, ані економічних причин», вважає голова об’єднаного профкому ЧАЕС і об’єднаного профкому Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» Олексій Лич. Виступаючи в четвер перед працівниками станції і журналістами на ЧАЕС, він відзначив, що рішення зупинити блок — «чисто політичне», тому саме держава повинна взяти на себе всі турботи про персонал станції та населення міста Славутича, бюджет якого майже повністю фінансується за рахунок ЧАЕС.

Директор Держатома Георгій Копчинський заявив «Дню», що вперше чує про умову ЄБРР підвищити безпеку не тільки енергоблоків, які вводяться в дію, але також інших тринадцяти ядерних енергоблоків компанії «Енергоатом». За його словами, урядом України в жовтні прийнята відповідна постанова. Згiдно з нею завершується підготовка програми вартістю близько $850 млн., розрахованої на три роки. Г. Копчинський, однак, вважає, що кошти на її здійснення навряд чи будуть знайдені... «Цим раніше треба було займатися», — сказав директор ядерного департаменту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати