УТIКАЧI
«Безпритульне» розуміння свободи![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040305/440-1-1.jpg)
Цього тижня кримінальна міліція у справах неповнолітніх спільно з підрозділами карного розшуку, патрульно-постової служби ДАІ та дільничих інспекторів міліції серйозно займалася «дитячим» питанням столиці — проводила серію операцій iз вилучення безпритульних дітей із притонів, каналізацій, безпосередньо з вулиць міста. В одній із них взяли участь і кореспонденти «Дня».
Першу групу, з якою довелося познайомитися, було затримано в ніч з вівторка на середу в районі метро «Лівобережна» і прилеглих до неї вулиць. У всіх виявили по кілька тюбиків клею та парі «нюхальних» пакетів. Багатьох затримали в момент, коли вони просили у запізнілих перехожих. Як розповіла «Дню» оперуповноважений Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх Тетяна Кирієнко, те, що діти йдуть з дому в нічний час, і тривале перебування їх без нагляду дорослих на вулиці вважається серйозним правопорушенням і дає підставу кримінальній міліції для їх затримання. Така «дитяча» міліція виконує роль «швидкої допомоги» для дітей. Вона розміщує підлітків у нормальні побутові умови, дітей оглядають лікарі й призначають їм лікування. Співробітники притулку шукають батьків і відповідно до законодавства повертають дітей у сім’ї. Часом виявляється, що квартири, де були прописані діти, давно продані, а місцезнаходження мами й тата дитині невідоме. «За нашим законодавством, — говорить Тетяна Кирієнко, — батьки несуть повну відповідальність за своїх дітей до 18 років. Вони зобов’язані їх годувати, одягати і виховувати. Якщо батьки не виконують своїх обов’язків, то спеціальні служби у справах неповнолітніх при районних адміністраціях можуть подавати в суд. Як покарання використовуються такі санкції: адміністративне стягнення, штрафи від одного до сімнадцяти неоподатковуваних мінімумів і навіть позбавлення батьківських прав».
До речі, за минулий рік співробітники кримінальної міліції у справах неповнолітніх за рік підготували 3 300 матеріалів на позбавлення батьківських прав, суд же виніс позитивне рішення у кожних двох випадках із трьох. Загалом по Україні сьогодні стоять на обліку 16 тисяч неблагополучних сімей.
Виховання непутніх дорослих — справа малоперспективна. Однак згідно з нашим законодавством доля дитини цілком в руках батьків. Так що діти знову опиняються в тому ж несприятливому сімейному середовищі, яке вже одного разу виштовхнуло їх на вулицю. Так замикається коло, нічого кардинально не змінивши в долі підростаючої людини. Начальник Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх Геннадій Пушкарьов сказав «Дню»: «Серію рейдів iз вилучення дітей з вулиці задумано як профілактичний захід і водночас як акцію, яка повинна привернути до себе увагу різних структур для розробки такої системи допомоги бездомним дітям, коли б після притулку дитина могла б ще проходити курс спеціальної реабілітації, спрямованої на її соціалізацію. Можливо, слід би попрацювати і над законодавчими актами, які б посилили захист дитини».
Ще однією проблемою, яка перешкоджає становленню повноцінної особистості маленької людини, стає те, що дітям вулиці їхнє життя, як правило, подобається, і вони нічого не хочуть змінювати. Коли спеціальні загони оперуповноважених опускалися під землю в районах Повітрофлотського мосту і в районі нового залізничного вокзалу, діти, які спали на купах брудного ганчір’я разом із бродячими собаками, розбігалися і ховалися. Ці діти живуть у таких умовах уже по кілька років. Ті, хто остаточно відірвався від дому або інтернату, поступово деградують. Кореспонденти «Дня» особисто змогли пересвідчитися в приголомшуючих наслідках деградації безпритульників, коли стали свідками вилучення співробітниками міліції з квартири-кубла (бульвар Перова) неповнолітніх. Шістнадцятирічний Артур, схоже, зовсім втратив відчуття плину часу: він зізнався, що ніяк не може уявити себе дорослою людиною. Його щоденна турбота — це роздобути не менш як 50 гривень, а більше йому не потрібно. Чотири-п’ять гривень він витрачає на гарячий обід, який купить на базарі у приватної господині, а решта — на задоволення. Зокрема, парубку потрібно для підтримки себе у формі 15 тюбиків клею і пачка сигарет. П’ятнадцятирічний Саша замість клею віддає перевагу горілці, викурює щодня до півпачки, і у нього є мрія — полікувати зуби. Батьки Саші давно померли, а з інтернату для сиріт він постійно тікає. У Артура є мати, але він гадки не має, де вона.
Спектр бажань вуличних дітей, які ще остаточно не відірвалися від рідного дому, значно ширший. Вони розповіли, що люблять їжу з Макдональдсу, нюхають клей для задоволення і.... обожнюють дивитися кіно. Вони знайомі з останніми новинками кінопрокату: бачили «Матрицю», «Термінатор», «Мумію», оскільки досить часто відвідують комп’ютерні клуби (досить дороге задоволення навіть для людей середнього статку). Джерело доходів безпритульників — жебрацтво, крадіжки і навіть грабунки, які вони здійснюють невеликими групами. Їх не мучить совість, а смисл їхнього життя зводиться до задоволення бажань. Ті, хто ще не зовсім опустився, здатні помріяти про майбутнє. У дорослому житті вони бачать себе водіями і продавцями, хочуть мати машину, хорошу квартиру і багато грошей. А ось шістнадцятирічна Наталя мріє все життя просидіти вдома біля телевізора, ставши дружиною кримінального авторитету. Радує, що називалися й інші авторитети — окремі шкільні вчителі, які були добрі до дітей, продавці харчових лотків, які систематично підгодовують підлітків, і навіть прийомні батьки, які не зуміли забезпечити належний контроль за дитиною.
Фахівці стверджують, що останнім часом почастішали випадки втечі з дому дітей навіть із благополучних сімей. Діти все частіше голосно заявляють про свої права й ігнорують поняття «обов’язку», а як вираження протесту проти цілком справедливих вимог батьків ідуть з дому. До речі, за даними Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх, за минулий рік на території України було затримано за бродяжництво та жебрацтво 32 тисячі дітей. Департамент просить не залишатися осторонь від «дорослих проблем маленьких громадян» і будь-яку інформацію про безпритульних дітей повідомляти за телефонами (044)212-68-95, (044)212-99-11 або «02».