В Україні знову пахне нафтою - іранською
Візит іранського міністра закордонних справ Алі Акбара Велаяті завершився вчора підписанням меморандуму про співробітництво між Україною та Іраном. Ця співпраця, засвідчили переговори Велаяті з Геннадієм Удовенком та міністром з питань паливно-енергетичного комплексу Анатолієм Мінченком, змащена передусім нафтою. Іран попередньо погоджується брати участь в українській програмі диверсифікації джерел постачання енергоносіїв. Крім того, Іран взагалі може стати надзвичайно перспективним ринком для України - тільки до цього, на думку заступника міністра закордонних справ України Констянтина Грищенка, підходити потрібно обережно й враховувати помилки інших країн. Зокрема, Росії.
Ще за часів президента Кравчука Україна почала переговори з Іраном про можливості постачання нафти. Тоді, за офіційною версією, в Києві не знайшли взаємоприйнятних механізмів розрахунків. Переговори поновилися вже на початку року, коли в Тегерані побував із візитом Костянтин Грищенко. Як стало відомо кореспондентові "Дня", йдеться про поставки поки що 1 млн. тонн нафти морем до Одеси, крім того, в Тегерані обіцяють уважно вивчити можливості експорту енергоносіїв до Європи транспортним коридором Середня Азія - Кавказ - Чорне море - Україна - нафтопровід "Дружба". Щоправда, один із іранських бізнесменів у розмові з кореспондентом "Дня" зазначив, що коли він спробував торгувати в Україні нафтою, то йому дуже переконливо вказали, звідки саме її потрібно постачати, а звідки - ні в якому разі.
Зі свого боку, Україна обіцяє поставити до Ірану 50 турбін для ГРЕС (і не обіцяє поставляти турбіни для АЕС в Бушері) та розглядає можливості складання в Ірані літаків.
Крім того, очевидно, після київського візиту Велаяті будуть внесені корективи до співробітництва в "трикутнику" Україна - Туркменистан - Іран, побудованому на нетрадиційній схемі розрахунків за газ. Велаяті після розмови з Удовенком назвав сам трикутник перспективним, після чого відносини Києва з Ашгабатом, можливо, знову трохи потеплішають, а квоти товарних поставок з України до Туркменистану в рахунок оплати за газ зростуть з $50 до $70млн. І можливо, візит Президента Леоніда Кучми до Туркменбаші таки відбудеться.