Валютний песимізм
У Мінекономіки очікують послаблення позицій гривні через падіння експортуНа тлі літнього падіння ділової активності Міністерство економіки оприлюднило прогноз курсової динаміки на валютному ринку в другому півріччі. Прогноз дивує своїм песимізмом, особливо з огляду на дивовижну стабільність ціни українських грошей протягом останнього року. «Не виключено, що нам доведеться переглянути середньорічний про гноз, бо на ринок діятимуть кілька дуже сильних негативних факторів», — заявив міністр економіки Олександр ШЛАПАК. Середнорічний прогноз становить 5, 48 грн./$.
Головним з таких факторів міністр вважає очікуване зменшення надходжень іноземної валюти в країну. Зокрема, через падіння обсягів українського експорту в Росію. У торгівельній війні двох країн відкриваються все нові фронти, незважаючи на те, що їхні президенти стверджують протилежне. Митні бар’єри, встановлені Москвою, вже призвели до відчутного падіння експортних доходів наших трубних заводів та кондитерських фабрик. За підсумками року падіння українського експорту в Росію, за оцінками Мінекономіки, може скласти 10—15%. Київ тим часом уже готує кроки у відповідь і зараз веде кілька антидемпінгових розслідувань проти російських виробників. Для валютного ринку ці новини означають загрозу подальшого зменшення надходження доларів зі сходу.
У західному напрямку очікування Міністерства економіки теж не вирізняються надмірним оптимізмом. Особливо це стосується Сполучених Штатів Америки, які свій ринок від будь-якого дешевого імпорту захищають жорстко і навіть безцеремонно. Антидемпінгові розслідування проти українських металургійних комбінатів там стали звичним явищем. Мито саме проти української металопродукції є чи не найвищим в США — майже 90%. Подібна ситуація склалася і з металургійним експортом в Євросоюз. Відтак Міністерство економіки прогнозує падіння експорту металургійних заводів у другому півріччі. Тут варто відзначити, що металурги сьогодні забезпечують близько третини валютних доходів України. Зараз у Вашінгтоні з терміновим відрядженням перебувають спеціалісти Мінекономіки та Мінпромполітики Володимир СТЕЦЕНКО і Сергій ГРИЩЕНКО. Причини відрядження поки що не розголошуються, але відомо, що саме ці спеціалісти першими вислуховують скарги на українських експортерів, і трохи згодом, як правило, виникає новина про чергове антидемпінгове розслідування.
Тим часом американський президент Джордж Буш інiціціював торговельні санкції проти 11 країн, імпорт з яких найбільше призводить до збитків американських виробників. У цьому переліку й Україна. Найближчим часом проект санкцій розглянуть обидві палати Конгресу.
Безумовно, експортний потенціал нашої країни у разі застосування таких санкцій зазнає шалених втрат. Шанси уникнути непримностей дає лише той факт, що до переліку включено і ЄС, який має солідне лобі в Конгресі.
Серед втрат, які можна вже сьогодні записати до пасиву торговельних стосунків зi США, — проблеми з захистом інтелектуальної власності. Близько 250 мільйонів доларів щорічних надходжень Україна цього року втратить і через скасування імпортних пільг у США, що пов’язано зі світовим лідерством Києва у сфері аудіо- та відеопіратства. Прогресу у вирішеннi цієї проблеми, очевидно, міністерство економіки не очікує.
Українські банкіри у майбутнє валютного ринку на друге півріччя дивляться не так песимістично, як Міністерство економіки. Вони погоджуються, що падіння експортних надходжень у металургів неминуче, водночас покладають великі сподівання на агропромисловий комплекс, який нарешті спромігся на рекордний за останні роки врожай. Більше половини зібраного буде продано за кордон. До того ж НБУ досить оперативно реагує на зміну курсових тенденцій і має достатньо ресурсів для захисту позицій національної валюти.
Що ж стосується нинішньої ситуації на валютному ринку, то тут гривня б’є всі рекорди нахабності щодо долара. Пропозиція іноземної валюти стабільно перевищує попит. Лише постійні гривневі інтервенції Нацбанку рятують американські гроші від подальшого знецінення. Причина — позитивне торговельне сальдо України, в країну надходить іноземної валюти значно більше, ніж виходить. Міністерство економіки прогнозує погіршення ситуації у третьому та четвертому кварталах, але чому б цьому песимістичному прогнозу не справдитись так само, як раніше не справджувались оптимістичні.