Перейти до основного вмісту

«Весела карусель»

06 червня, 00:00

Причини втоми спікера депутати пояснювали й поза сесійною залою. В заплутаному клубку торгів навколо комітетів ще більш визначено стали викристалізовуватися цілком прагматичні інтереси. Відбивши спробу «Нашої України», КПУ, СПУ і БЮТ «четвертувати» комітети, «Єдина Україна» виявилася далеко не такою єдиною, коли справа дійшла до необхідності компромісу з «нашими» й комуністами. Ще б пак! Немов керуючись звинуваченнями на свою адресу з приводу нечіткої позиції й непомірного бажання виторгувати все максимально можливе, лідер «НУ» Віктор Ющенко запросив за свою згоду на співпрацю з «двійкою» та конструктивну взаємодію парламенту з іншими гілками влади аж ніяк не «мультяшну» ціну. А саме: перші посади в двадцяти комітетах — «квартету» (левова їх частка, зрозуміло, — представникам «Нашої України»). Плюс підписання комплексного договору, основною метою якого, хоч би що там говорили найраціональніші «місіонери», є місця в уряді.

«Ми пропонуємо вивести з процесу переговорів Бюджетний комітет, передавши його опозиції, а інші ключові комітети ділити з «Єдиною Україною», вибираючи за принципом «каруселі» (як у мультфільмі. — Авт. ). Право першого вибору, якщо Бюджетний комітет буде виведено, для нас неважливе», — вперше чітко озвучив свої амбіції Віктор Ющенко. Чудовий апетит. А «ідейні» рухівці ще незадоволені початком переговорів «своїх» і «єдиних»: це, мовляв, псує політичне обличчя «мессії». Імідж, як то кажуть, іміджем, а Бюджетний комітет, особливо напередодні президентських виборів, — до грошей.

Мало радощів для «єдиних», що не мають стосунку до Партії регіонів (перші, як сказало «Дню» компетентне джерело, своє отримають у будь-якому разі), й від позиції КПУ. Комуністи наполягають на передачі всіх перших посад у комітетах опозиції, а других — представникам «двійки». Й це тоді як «комітетні» обіцянки перед мажоритарниками не виконано. Проте на комуністів у розподілі ставку, судячи з усього, не роблять — важливі для економічного реформування держави закони треба приймати ще цілих чотири роки. А от Віктор Ющенко вчора підтвердив, що о першій пополудні він матиме честь зустрітися з Президентом. «Серед іншого буде обговорюватися питання стабілізації роботи парламенту», — сказав Віктор Андрійович. Зустріч відбулася, й про розподіл парламентських портфелів на ній, за словами прес-секретаря Президента Олени Громницької, йшлося.

До речі, про стабілізацію... Вона поки що малоймовірна. «Процес переговорів лідерів шести фракцій йде дуже важко», — сказав «Дню» народний депутат Леонід Кравчук. А засмучений вимогами «Нашої України» Олександр Волков зазначив, що максимальні поступки, на які «єдині» можуть піти для «наших» — віддати їм вісім комітетів. Судячи з заяв Романа Безсмертного, прагнення «двійки» до компромісу було сприйняте в рядах «наших» як слабкість.

КОМЕНТАРІ

Катерина ВАЩУК, «Єдина Україна»:

— Ми готові до переговорів, і не хочемо забрати всі комітети лише для двох фракцій. Хоча у нас вистачить голосів для того, щоб прийняти таке рішення. Але більшість народних депутатів, думаючи про майбутню ефективну роботу і комітетів, і ВР, не хочуть цього. І тому ми шукаємо компроміс. 4 або 5 комітетів, як це пропонує В. Ющенко, звичайно, не влаштує дві фракції («Єдина Україна» і СДПУ(О). — Авт. ), але мудра поміркована позиція з обох боків допоможе знайти порозуміння. Якщо хотіти дуже багато, то можна не отримати нічого.

Роман БЕЗСМЕРТНИЙ, фракція «Наша Україна»:

— Я відносно спокійно дивлюся ситуацію, що склалася. Обрання голови і його заступників — це річ, яка абсолютно не впливає, не вплинула і не впливатиме на розвиток подій у державі. Я не маю на увазі людей, які обрані, бо хтось їх поважає, хтось ні, але розв’язка спікеріади в такий спосіб не дала відповідь на жодне з існуючих питань. Аналогічнe розв’язання питання по комітетах приведе до того, що по кожному закону будуть братися дво-, триденні, тижневі перерви. Я не бачу можливості утримати 15 млн. осіб, які проголосували за політичні сили, що сьогодні зібралися в «четвірці», від відповідних дій в разі ігнорування їхнього вибору. Саме це зараз є домінуючим фактором і засобом тиску на всіх, хто веде переговори. Спроба зіграти в «криве дзеркало» приведе до того, що буде паралізована вся система влади. І в цій ситуації найнебезпечнішим є статус Президента — він може залишитись поза грою, або в ролі м’яча на футбольному полі. Але кожен пас — це удар. Спочатку Президент у парламентській грі був непомітним гравцем. Але сьогодні він змушений стати помітним.

Михайло ПАПІЄВ, СДПУ(О):

— Апетит приходить під час їжі. Саме це відбувається зараз з Віктором Ющенком. Це відбувалося і тоді, коли висувався пакет керівників ВР. І протидія з його боку буде завжди, тому що йому завжди потрібно підтверджувати виборцям свою опозиційність. Тому потрібно, щоб Віктор Андрійович сам пригасив свої власні амбіції і амбіції своєї фракції і реально подивився на стан справ. Якщо цього не відбудеться, все одно потрібно формувати більшість у ВР. І більшість ми будемо створювати. Хоча, звичайно, краще, щоб це відбулося в ході нормального переговорного процесу, і щоб туди ввійшли нормальні тверезомислячі депутати від різних фракцій.

Підготувала Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати