«Від географії не втечеш»
ГУУАМ має шанс привернути увагу США, — вважає грузинський експерт
— Організація Чорноморського економічного співробітництва включає країни, які в недавньому минулому розділяла «залізна завіса». Ще не подолано історичне протистояння Туреччини та Росії в регіоні Чорного моря; Вірменія й Азербайджан фактично перебувають у стані війни. У Грузії з Росією також напружені відносини. З огляду на ці причини важко говорити про реальне економічне співробітництво в ОЧЕС. Крім того, практично всі члени цієї організації — країни, що розвиваються. Щоправда, Греція є членом Європейського Союзу, але за рівнем економічного розвитку відстає від інших держав ЄС. Жодна з держав ОЧЕС не розвинена настільки, щоб узяти на себе роль лідера в організації. Крім того, ОЧЕС бракує міжнародної уваги, особливо з боку Євросоюзу. Одне з найголовніших завдань для цієї організації — надати якийсь статус своєму співробітництву з ЄС для залучення його ресурсів. Євросоюз — дуже бюрократична організація, зі складною системою прийняття рішень. З кожною із країн Чорноморського басейну ЄС має свої жорсткі рамки співробітництва, що перешкоджає сприйняттю Брюсселем Чорноморської спільноти як єдиного регіону.
США поки не виявляють інтересу до організації, але у світлі мінливої ситуації в цій частині світу є великий потенціал, можливість зацікавити Вашингтон. Якщо в цьому питанні країни ОЧЕС дійдуть єдиної думки, можливо, США визначаться щодо підтримки організації.
ГУУАМ — це результат того, що насправді співдружність на пострадянському просторі не відбулася. СНД як таке, ЄврАзЕС тощо — уявні, штучні об’єднання. Пострадянські країни мають різні зовнішньополітичні вектори, різні цінності. Дуже мало спільного між Туркменією і тією ж Грузією. Близько 800 документів було підписано від дня заснування СНД, але більша їх частина сьогодні просто лежить на полиці.
Звичайно, це не означає, що ГУУАМ — сильніша організація, ніж СНД. ГУУАМ потребує стимулювання, оскільки середній показник економічного розвитку тут нижчий, ніж в ОЧЕС. Якщо у зв’язку з подіями на Близькому Сході складеться належна політична кон’юнктура, ГУУАМ може привернути більше уваги, насамперед з боку США. Адже це все ж таки єдина організація на пострадянському просторі, створена без Росії (природно, вона створювалася не проти когось, а за збігом економічних інтересів учасників). Для західних держав це щонайменше чинник, який заслуговує на увагу.
Країни ГУУАМ знаходяться в широтному розташуванні, тому вони зацікавлені в розвитку транспортних комунікацій, чому завжди намагається протистояти Росія, пропонуючи меридіональні, індивідуальні проекти з цими державами.
Коли буде знайдено ефективніші форми співробітництва, звичайно ж, такі організації як ГУУАМ та ОЧЕС не будуть потрібні. Але поки ефективніших форм немає. Від географії не втечеш. На базі яких інших країн може створитися ефективніший механізм взаємодії в регіоні? Прагнення бути в політичній близькості до Заходу, в тому числі, у випадку Узбекистану — до США, визначає необхідність залишатися у групі країн, яка поки що не є справжньою організацією.