Від конкуренції за сировину — до конкуренції за інтелект
Із 550 мільйонів користувачів ПК у світі лише 1 мільйон — українціУ Києві відбувся перший всеукраїнський форум з інформаційних технологій, присвячений 10- річчю заснування корпорації «Квазар-Мікро». Його назва — «Магістралі ХХI століття» — глибоко символічна: саме інформаційна магістраль, що обплутує усю земну кулю, є найбільш точним образом початку нового століття.
Основною темою Хай-тек форуму став вплив сучасних інформаційних технологій на розвиток суспільства. Відкриваючи засідання, секретар Ради національної безпеки та оборони України Євген Марчук наголосив на двох стратегічних завданнях, які має вирішити Україна для входження до спільноти розвинених європейських країн. Перше полягає в тому, щоб забезпечити динамічний розвиток індустріального потенціалу України та створити самодостатній внутрішній ринок, зорієнтований на задоволення основних життєвих потреб людини. Але навіть досягнувши мети, не можна розраховувати на забезпечення конкурентноспроможності соціально-економічної системи на світовій та європейській аренах. Тому другим завданням є забезпечення розвитку економіки, пов’язаного з принципово новими орієнтирами. Обов’язковою складовою успішних реформ в усіх соціальних країнах, підкреслив Є. Марчук, є випереджаючий розвиток науково-технологічного та інтелектуального потенціалу. Сьогодні у світі радикально змінюються пріоритети та цілі конкурентної боротьби, і найбільш гостро вона ведеться за інтелектуальні ресурси, для чого створюються потужні механізми по їх перекачуванню з менш розвинених країн до більш розвинених, йде так званий відтік мізків. Загроза деградації національного науково-технологічного та інтелектуального ресурсів є для України реальною у стратегічному плані. Тому одним із визначальних пріоритетів є створення умов і механізмів для плідного перетворення інтелектуального потенціалу народу в інтелектуальний капітал, тобто йдеться про технологічне застосування національного інтелекту в процесі економічного розвитку.
Забезпечити рух України на випередження надзвичайно важко, але можливо, про що свідчать сучасні досягнення лідерів індустрії інформаційних технологій. За словами Є.Марчука, корпорація «Квазар-Мікро» може бути прикладом націленої у майбутнє структури. Нині неможливо уявити собі процес переходу української економіки до нової постіндустріальної технологічної епохи без новітньої продукції «Квазар-Мікро». «Існує давня настанова: якщо хочеш точно передбачити майбутнє, то побудуй його. Сьогодні роль такої помітної у нашому суспільстві структури, як «Квазар-Мікро», є визначальною», — завершив свій виступ секретар РНБОУ.
Наскільки великим є інтелектуальний потенціал нації, видно з двох цифр, котрі навів президент корпорації «Квазар-Мікро» Євген Уткін: в Україні зараз 820 тисяч студентів та, як свідчать дані американських експертів, близько 5 млн. чоловік, які займаються бізнесом. Саме їм належить стати рушійною силою науково-технічного прогресу на початку третього тисячоліття — ці роки пройдуть під знаком нового інформаційного буму. «Квазар-Мікро» готовий до чергового прориву на ринку ІТ, бо неухильно дотримується свого принципу — «Завжди на крок попереду». Тож шлях, пройдений компанією за 10 років, Є.Уткін оцінює як марафон завдовжки 100 років.
Сьогодні важко навіть уявити існування людської цивілізації без щоденного використання ІТ. «Хай-тек впливає на все, змінюючи світ, і перш за все — на особистість. Хай-тек робить людей більш вільними, а їхню працю — ще продуктивнішою, — вважає Є.Уткін. — Хай-тек впливає і на державу: сьогодні в Україні нарешті визнано, що ІТ — це об’єкт уваги з боку держави». Але до справжнього розквіту інформаційних технологій в Україні ще далеко: за рівнем інвестицій у цю сферу наша країна пасе задніх, маючи близько 1 млн. користувачів персональних комп’ютерів і обсяг продаж комп’ютерів у 1999 році 250 тисяч. Усього ж у світі на кінець 2000 року комп’ютерний парк складає 550 млн. ПК, а кількість активних користувачів Інтернету досягла 290 млн.
Своє найближче майбутнє «Квазар-Мікро» пов’язує з розвитком електронного бізнесу і готовий надати допомогу усім, хто працює в ІТ-індустрії. У заключному виступі на Хай-тек форумі Є.Уткін звернувся до колег із таким закликом: «Ми можемо використати свої знання, свої зусилля для того, щоб допомогти вам зробити електронний бізнес, допомогти вашим компаніям бути більш ефективними. Якщо ви готові зробити крок назустріч електронному бізнесу, ми завжди будемо з вами».
З доповідями на форумі виступили топ-менеджери провідних виробників в галузі ІТ-індустрії — директор з маркетингу архітектури Intel в країнах Європи, Ближнього Сходу та Африки Стів Чейз, генеральний менеджер Hewlett-Packard в країнах СНД Хілмар Лоренц, президент компанії Fujitsu Deutschland Іхіро Хіросе, директор з маркетингу та продажу UMC Богдан Купич.