Перейти до основного вмісту

Вiдкрити конверти! <br>Президент наказав «засвітити» всі доходи

07 лютого, 00:00

Учора Президент Леонід Кучма доручив уряду розробити законопроекти про зниження податків на доходи громадян. Йдеться про прибутковий податок і пенсійний збір із фонду заробітної плати. Саме ці податки нині є однією з головних причин величезної частки тіньових фінансових потоків в українській економіці. Україна є єдиною країною в Європі, де доходи понад $200 оподатковуються за ставкою 40%, а третину фонду заробітної плати сплачують до Пенсійного фонду. Природно, такі грабіжницькі податки не платять не тільки люди з середнім достатком, але й великі бізнесмени. Не рідкісними стали випадки, коли директори підприємств рекомендують робітникам реєструватися незалежними платниками єдиного податку (100— 200 гривень), щомісяця підписують з ними акти виконаних робіт й оплату праці проводять за підрядним договором. Хоч і незручно, але вигідно.

Можливо, цю ініціативу слід розглядати у рамках боротьби з відмиванням грошей. Зрештою, якщо канали легалізації тіньових капіталів перекриють, то це загрожує призвести лише до збільшення тіньової економіки. Безумовно, саме зі зниження податків і варто було починати боротьбу з тінню.

До речі, минулого року парламент уже зробив спробу затвердити закон, згідно з яким шкала оподаткування доходів фізичних осіб знижується. Зокрема, з доходів, отриманих в обсязі до 7,2 тисячі гривень на рік передбачалося стягувати 10%, від 7200 до 72 тисяч — 15%, від 72 тисяч до 720 тисяч — 20% і понад 720 тисяч — 13%. Але документ винесли на розгляд дуже несвоєчасно. Парламент якраз переживав черговий «запор» політичного протистояння, й опозиційні фракції, не дивлячись, відмовилися голосувати за нову шкалу податку — виключно на знак протесту проти «правлячого режиму». «Режим» залишився, а надії на вихід з тіні зарплат, які щомісяця видають мільйонам громадян у конвертиках, зникли.

Виник і серйозний ризик стосовно зміни шкали оподаткування на гірше. Минулого року шкалу прибуткового податку, яку передбачав урядовий варіант закону, було отримано шляхом опитування підприємців, яке провела Адміністрація Президента. Голова економічного управління Адміністрації Павло Гайдуцький тоді запевняв, що саме за таку шкалу проголосували тисячі бізнесменів, а також робітників.

Боротьбу з тіньовими фінансовими потоками Президент розгорнув і на іншому фронті — серед держчиновників. Для певного кола осіб, які «уповноважені на виконання функцій від імені держави», введуть додаткову декларацію про доходи. Відповідний указ було підписано 4 лютого. Спеціальна декларація стане реальністю вже найближчим часом для керівників державних підприємств, установ і організацій. За ухилення від подачі декларації передбачено юридичну відповідальність, глибину якої визначить Кабмін. Перевірятимуть правдивість заповнюваних держчиновниками звітів СБУ і Генпрокуратура. Цікаво також, що Податковій адміністрації доручено розробити систему постійного контролю над витратами держчиновників вищого рангу. До цього процесу рекомендовано підключитися й НБУ.

Не виключено, що даний указ почнуть виконувати. У такому випадку може з’ясуватися, що витрати держчиновників перевищують їхні офіційні доходи в рази. А так само той факт, що багато державних установ уже давно «сидять на зарплаті» у комерційних структур. При чому цю «зарплату» також видають у конвертах, без сплати прибуткового податку та пенсійного збору.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати