Віднині невиплата зарплати розцінюється як кримінал
Майже 7,5 мільйона громадян України своєчасно не отримують заробітну плату, а загальний борг із зарплати в економіці країни за станом на 10 вересня становить 5,831 млрд. грн. Такі дані навів головний державний інспектор, директор департаменту державного нагляду за дотриманням законодавства про працю Міністерства праці та соціальної політики Володимир Тьоткін. За його словами, майже мільярдний борг склався перед працівниками акціонерних товариств, причому більше половини цього боргу припадає на ті АТ, де частка держави перевищує 50%. Чверть усієї заборгованості припадає на державний сектор економіки. Водночас гальмується надходження в повному обсязі поточних внесків до Пенсійного фонду: адже наявні борги по зарплаті — це майже 2 млрд. грн. «заморожених» відрахувань до ПФ.
Дещо скромніше виглядають темпи погашення заборгованості з виплати заробітної плати: від початку року борги скоротилися у державному секторі економіки на 237,7 млн. грн., у недержавному — на 241,2 млн. грн. (у сільському господарстві — на 211,2 млн. грн.).
Діюче законодавство передбачає як крайній захід стягнення невиплаченої заробітної плати в судовому порядку, однак практично ця процедура застосовується нечасто: минулого року із 10,5 млн. працівників, яким не сплатили зарплату, до суду звернулися 320 тисяч. Як повідомив В. Тьоткін, після того як законодавчо були внесені зміни до Кримінального кодексу і Кодексу про адміністративні правопорушення, відтепер передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність керівників підприємств за несвоєчасну виплату заробітної плати, чого не було раніше. Зокрема, порушення термінів виплати зарплати внаслідок нецільового використання коштів, призначених для цього, каратиметься позбавленням волі від одного до трьох років або штрафом до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.