Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Віктор ЮЩЕНКО: «Вибори відбудуться. Без сумнівів»

13 квітня, 00:00

Очевидно, у Віктора Андрійовича за ці дні багато чого назбиралось на душі. Хотілося виговоритися. Його вступне слово на щоквартальній прес-конференції тривало практично 40 хвилин. Почав він зі слів: «Хочу заявити: в Україні не сталося трагедії — Україна йде демократичним шляхом». Потім він виклав хронологію подій 2 квітня, коли підписав указ про розпуск парламенту. Як з'ясувалося, після офіційних консультацій Президент ще неодноразово спілкувався з Олександром Морозом.

Віктор Ющенко вкотре підтвердив, що не має наміру відміняти свій указ, щоправда, пізніше сказав, що підкориться будь-якому рішенню КС. Потім були й інші месиджі.

ПРЕЗИДЕНТ ПІДКОРИТЬСЯ РІШЕННЮ КС

«Я підкорюся будь-якому рішенню Конституційного Суду України», — заявив Віктор Ющенко, відповідаючи на запитання журналіста, чи він виконуватиме рішення суду в тому випадку, якщо воно буде не на користь глави держави. Віктор Ющенко ще раз зазначив: «Я демократ, я поважаю закон, але мене непокоїть ситуація довкола Конституційного Суду». Глава держави звернувся до суддів КС: «Ваше рішення є принциповим не для двох Вікторів, а для сорока восьми мільйонів українців», і закликав суддів «бути мужніми».

ПРО ТЕРМІНИ МОЖНА ДОМОВЛЯТИСЯ

«Дострокові вибори — це чистилище, через яке повинні пройти всі політичні сили», — заявив Президент. При цьому він не виключив, що дата їхнього проведення може бути перенесена з 27 травня на більш пізній термін для того, щоб можна було покращити організацію виборчої кампанії. «Конституція дає Президенту лише 60 днів для призначення нових виборів. Іншого права в мене не було. Я не міг переступити через це. Але я знаю також інше, що в деяких нюансах формування виборчого процесу... є багато моментів, які потрібно поставити в розумний календар... Потрібно знайти компроміс. Якщо є бажання політичним чином врегулювати цей конфлікт, то можливостей більш ніж достатньо», — наголосив Віктор Ющенко.

«ДАВАЙТЕ МУХ ВІДОКРЕМЛЮВАТИ ВІД КОТЛЕТ»

Заяви про можливі дострокові президентські вибори — шантаж, вважає Віктор Ющенко і попереджає: «Я на жодний шантаж не піддамся». Він зауважив, що Конституція передбачає кілька підстав для дострокових президентських виборів. Він перерахував їх і дав зрозуміти, що жодна з цих підстав зараз не може бути використана. «Давайте мух відокремлювати від котлет», — запропонував Віктор Ющенко.

ОПОЗИЦІЯ ПОВИННА ПОВЕРНУТИСЯ В РАДУ

Президент закликав парламентські фракції розпочати переговори, головна мета яких — повернути опозицію до Верховної Ради. «Потрібно, щоб до зали повернулися 200 народних депутатів», — сказав Віктор Ющенко, зазначивши, що парламент має працювати повнокровно.

СИЛОВОГО ВАРІАНТА НЕ БУДЕ

Українським військам не давалися ніякі накази про приведення в бойову готовність.

«Армія поза політикою... Жодного силового варіанта не буде», — заявив Віктор Ющенко. Крім того, Президент повідомив, що дав доручення міністру оборони Анатолію Гриценку допускати народних депутатів на спеціальні об’єкти для проведення інспекції. Щоб ті заспокоїлися.

У «НАШІЙ УКРАЇНІ» МАЮТЬ БУТИ ТІ, КОГО ПРИЙМАЮТЬ «НА УРА»

Президент переконаний у необхідності оновлення лав НСНУ. «Я переконаний, що «Наша Україна» має бути радикально оновлена», — сказав він. За його словами, в цій партії повинні бути особистості, які «на ура» сприйматимуться суспільством.

P.S. Ще зовсім нещодавно Віктора Ющенка називали «слабким Президентом». За ці два тижні ми побачили зовсім іншу людину. Рішучу і вольову. Здатну на різні ходи, на інтригу. Зрештою, здатну наполягти на своєму. Зараз Президент називає все своїми іменами, прямо й без витіюватостей. І за цього нового Президента окрема подяка Віктору Януковичу та Олександру Морозу.

РЕАКЦІЯ У ВІДПОВІДЬ

У Партії регіонів сприйняли заяву Ющенка про необхідність пройти «чистилище народних виборів» як згоду провести позачергові президентські вибори.

Як вважає член фракції Партії регіонів Ганна Герман, ці слова свідчать про те, що Ющенко вже прийняв перспективу одночасних дострокових парламентських і президентських виборів.

«Ця фраза може означати, що підсвідомо Віктор Ющенко вже готовий прийняти перспективу дострокових одночасних виборів і президента, і парламенту. У відповідь на слова Президента про те, що нам потрібно ще раз пройти через «чистилище народного вибору», ми готові відповісти Ющенку — «так, разом з вами, Вікторе Андрійовичу», — цитує прес-служба Партії регіонів слова Герман.

ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА

«Вибори вже за фактом неможливо провести. Ті, хто пропонують їх провести зараз, прирікають їх на нелегітимність. Зараз питання полягає не в тому, переносити або не переносити, а в тому, як і за яким сценарієм... Просто закривати очі на це і рухатися до 27 травня, ігноруючи всі проблеми, що виникають. Це означає — приректи ці вибори на нелегітимність», — зауважив директор Центру соціальних досліджень «Софія» Андрій ЄРМОЛАЄВ. За його оцінкою, найкраще було б перенести їх на вересень—жовтень; загалом він вважає політично неконструктивним проводити вибори до Ради в 2007 році.

Директор інституту глобальних стратегій Вадим КАРАСЬОВ висловив сумнів щодо того, що КС зможе врегулювати суперечку з приводу виборів. «Я вважаю, що рішення КС не буде і не може бути в принципі. КС, швидше за все, буде заблокований. І заяви суддів про тиск роблять з самого початку рішення сумнівним. Криза є політико-правовою, а КС може винести рішення суто правове. Суто юридичне рішення не задовольнить жодну зі сторін», — підсумував він. Карасьов також вважає, що вибори ще можуть відбутися 27 травня, якщо опозиція буде активно і консолідовано працювати, і тоді й партії коаліції розпочнуть кампанію.

За матеріалами «Українських новин»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати