Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Віктора Ющенка підштовхують до відставки?

У цьому випадку буде запущено друкарський верстат
10 жовтня, 00:00

Президент дав сигнал парламентові, що готовий перекласти свою відповідальність на НБУ, назвавши нещодавно його політику щодо стримування гривні за рахунок валютних резервів «недалекоглядною» і підкресливши, що саме парламенту підконтрольний Нацбанк.

Водначас Леонід Кучма, здається, вирішив скомпрометувати НБУ й серед широких верств населення, якому терміни «дефолт» чи «ОВДП» ні про що не говорять. Інакше важко пояснити його доручення відповідним службам перевірити повідомлення газети «Киевские Ведомости» про будівництво в Києві спорткомплексу Національного банку. Мовляв, туди не пускають евакуйованих із Чорнобильської зони. Не будемо нині здогадуватися, чи пускають чорнобильців до урядових лікарень або до спорткомплексу президентської дачі. Звертає на себе увагу час появи таких пасажів — наступного тижня НБУ звітуватиме в парламенті про свою діяльність. До речі, наприкінці цього тижня з’явилася й доповідна записка СБУ на адресу голови ВР щодо зловживань серед керівництва НБУ (копію вдалося отримати кореспонденту «Дня» — і це також насторожує: чи не був «витік інформації» санкціонованим, щоб підштовхнути В. Ющенка до добровільної відставки?).

Парламент розгляне діяльність НБУ відразу після розгляду звіту Кабміну. Позавчора Комітет Верховної Ради з питань фінансів заслухав віце-прем’єра Сергія Тигипка, першого заступника голови НБУ Володимира Стельмаха, заступників міністрів економіки та фінансів. Висновок: уряд та Нацбанк несуть відповідальність за розвиток фінансової кризи в Україні. Роботу уряду визнано незадовільною, питання про відповідальність КМ запропоновано винести на розгляд сесії 10 листопада. Фракціям комітет пропонує протягом місяця надати пропозиції щодо майбутнього складу уряду та Нацбанку. Водночас голові НБУ запропоновано звільнити з посади В.Стельмаха (саме він наполягав на встановленні при розрахунку бюджету-98 валютного курсу 1,9 грн/$ на весь рік). Член комітету Віктор Суслов, якого називають одним з найвірогідніших наступників Ющенка, прокоментував кореспонденту «Дня» діяльність Національного банку:— Криза пояснюється тим, що НБУ починаючи з осені минулого року розпочав інтенсивний продаж валютних резерв

ів і на кінець серпня ц.р. зменшив обсяг валютних резервів на 2 млрд. $. Курс гривні стримувався штучно. Тож фінансова криза почалася ще восени минулого року. НБУ досі не подав у ВР проект основних напрямів грошово-кредитної політики НБУ на 1998 (!) рік. Можливо, наступного тижня досить жорсткі рішення будуть прийняті щодо правління Нацбанку загалом.Оскільки кандидатури як прем’єра, так і голови НБУ подаються Президентом, з мого боку було б неетично прогнозувати, хто очолить ці установи. Думаю, в Президента є кандидатури.— А вам не було пропозицій? Є чутки, що ви найвірогідніший наступник Ющенка...— Таких пропозицій не було.

На прохання кор. «Дня» В’ячеслава ЯКУБЕНКА можливість відставки Віктора Ющенка прогнозують керівники фракцій Верховної Ради:

Сергій ДОВГАНЬ (СелПУ):

— Я вважаю, що особистості — це вторинне. Первинна система, в якій працює НБУ. Якщо система відпрацьована, на чолі може стояти хоч Ющенко, хоч Іванов, Петров — система працюватиме. Інакше треба змінювати саму політику, а не керівництво.

Іван ЧИЖ («Лівий центр»):

— На мій погляд, відставка Ющенка мала відбутися ще після грошової реформи, яка завдала шкоди економіці. Виявилося, що так звана фінансова стабільність без міцних виробничих ніг — це міф. Це говорить про крах фінансової політики, провідником якої був Ющенко, про бездарно проведену грошову реформу. Це не можна пробачити.

Петро СИМОНЕНКО (КПУ):

— У минулій ВР мені не дали слова, коли я хотів застерегти парламент про необхідність терміново вирішити питання по Ющенку — звільнити його з посади. Те, що вони наробили за ці півтора року, — це страшне.

В’ячеслав ЧОРНОВІЛ (НРУ):

— Можливі тільки якісь плітки про відставку Ющенка. Всі розуміють, що тільки цього бракувало, щоб остаточно розвалити фінансову систему України.

Я від вас уперше чую таку постановку питання. Ткаченко тільки сказав, що звітуватимуть ті, кого ми затверджуємо. Це, зокрема, і голова правління НБУ.

Наталя ВІТРЕНКО (ПСПУ):

— Він несе безумовну й повну відповідальність за становище в країні. Вся фінансова система має бути керована Ющенком. Тож він та міністр фінансів Мітюков мають за все відповісти.

Анатолій МАТВІЄНКО (НДП):

— В наш час усе можливо. Теоретично. До НБУ є, звичайно, запитання. Наприклад, необхідність передбачування такої девальвації гривні. Можливо, вона мала з самого початку відповідати своїй реальній ціні, не стримуватися штучно.

Це, мабуть, перший серйозний прорахунок Ющенка. Але не можна людину бити за те, що вона припустилася помилки. Треба зрозуміти мотиви такої помилки. Є проблема з резервом Нацбанку, контролем за його використанням. Якщо не буде додаткової негативної інформації, нема ніяких підстав для такого непередбачуваного кроку, як відставка Ющенка.

Олександр ТУРЧИНОВ («Громада»):

— Треба в першу чергу вирішити питання з урядом. Не можна одразу вести війну на два фронти. Залежно від того, яка буде нова урядова команда, буде вирішуватися доля НБУ. Поки що передчасно піднімати це питання. Однак відставка Віктора Ющенка з посади голови правління НБУ може нагативно позначитися на фінансовій сфері взагалі й гривні зокрема. За словами Віктора Пинзеника, зміщення глави НБУ призведе до запуску друкарського верстата і, як наслідок, неконтрольованої емісії.

«В умовах, коли і зовнішня, і внутрішня економічні ситуації такі, що гірше нікуди, зривати такий вузловий центр, як Віктор Ющенко, дуже ризиковано. Я вважаю, що це просто чутки, — сказав кореспондентові «Дня» президент Асоціації українських банків Олександр СУГОНЯКО. — Але якщо це допускається владою, Президентом, то можу тільки сказати: прости їм, Господи, бо не відають, що чинять. Наслідки цього будуть катастрофічні для економіки, для людей і для влади. На цьому посту я нині навіть не хочу уявляти нікого іншого».

Р. S. Отже, можна зробити висновок, що організовано масовану атаку на НБУ, який буде оголошений винним у всіх бідах вітчизняної економіки. Що можна розцінити як намагання опутстити Національний банк до рівня нашої «реформованої» економіки.

№194 10.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати