Перейти до основного вмісту

Власність iде «в тінь»

24 вересня, 00:00

Відповідальним за компрометацію самого поняття приватизації Президент вважає Фонд держмайна. На його погляд, було помилкою передання ФДМ повноважень щодо управління державними пакетами акцій промислових підприємств. «Фонд не повинен управляти. Це дурість», — заявив Кучма на вчорашній нараді, присвяченій питанням приватизації й управління держмайном. Він вважає, що внаслідок незадовільного управління держоб’єктами, погано проводиться і їхня передприватизаційна підготовка. В результаті лише третина оголошених конкурсів iз продажу підприємств закінчується підписанням договору з покупцем. При цьому кожне четверте підприємство, контрольоване державою, нині проходить через процедуру банкрутства. Президент дав зрозуміти, що у зв’язку зі зривом Держпрограми приватизації найближчим часом не виключені кадрові перестановки в керівництві ФДМ. Остаточно ухвалити рішення із цього приводу він доручив прем’єр-міністру.

Голова Фонду держмайна Олександр Бондар зрив програми приватизації пояснив розсіюванням відповідальності за підготовку конкурсів, а також розробкою нових схем тіньової приватизації. За його словами, вже тепер на багатьох ВАТ, контрольованих державою, підприємства розпродують свої виробничі потужності в рахунок погашення боргів. При цьому акції залишаються власнiстю держави, але папери виявляються нічим не підкріпленi. Поширилася й більш незвичайна форма тіньової приватизації: акціонерне товариство залишається державним, і виробничі потужності на місці, але всі фінансові потоки, пов’язані з реалізацією продукції, виявляються замкненими на комерційних структурах. Контролює таких приватних посередників, як правило, директорат державного ВАТ. Розв’язати ці проблеми, за словами Бондаря, має нова програма приватизації, розрахована на 2003—2008 роки.

А найбільш незадоволеним підсумками приватизації виглядав голова Податкової адміністрації Микола Азаров. За його словами, більшість приватизованих підприємств швидко знаходять відносно законні способи уникати оподаткування. Глава податкової служби повідомив, що 77,8% українських приватизованих підприємств внаслідок подальшого перепродажу нині перебувають під контролем офшорних фірм. Також Азаров зазначив, що саме приватизовані підприємства вирізняються особливою активністю при вимиванні грошей з бюджету через повернення ПДВ й інші способи. Микола Азаров звернув увагу керівництва ФДМ на те, що реальних господарів багатьох підприємств, у яких держава має невеликий пакет акцій, податкові органи просто не можуть знайти. «Ми запитуємо в керівника, хто господар? А він каже, що сам не знає. Може, й знає — але нам не скаже», — каже голова Податкової адміністрації. За його словами, системи обліку подальшої перекупки пакетів акцій, проданих державою, немає.

Несподівано сміливу оцінку тому, що відбувається в українській приватизації, дав президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер. Він заявив, що проблему тіньової приватизації й низької якості управління держоб’єктами можна розв’язати, але реальної політичної волі для пошуку таких рішень у держави немає. Відсутність системи відповідальності й надто критичний настрій у оцінках державної політики стали загальним місцем у сфері приватизації. Але навіть ФДМ, як виявилося, зовсім не винен у зриві конкурсів щодо «Укртелекому» й обленерго, тому що їхню підготовку проводили профільні відомства Кабміну. Принаймні таким міг би бути захисний аргумент ФДМ. А, як відомо, якщо спочатку відповідальних немає, то згодом обов’язково почнеться пошук винних. Генпрокуратура вже починає працювати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати