Втеча від ризиків не гарантує порятунку
Рiк пiсля вiйни в IракуУ ніч із 20 на 21 березня виповнюється рівно рік iз того часу, як Сполучені Штати завдали перші авіаудари по Іраку. За рік, що минув, сталося чимало подій, які, втім, так і не зробили світ безпечнішим. Було арештовано «об’єкт» воєнної кампанії — Саддама Хусейна, проте так і не вдалося довести його зв’язки з терористичними угрупованнями. У країні нещодавно прийняли конституцію, однак про повне іракське благополуччя говорити зарано. Сполученим Штатам вдалося заручитися підтримкою кількох десятків країн для підтримання безпеки в Іраку, але війська коаліції поки що не в змозі припинити теракти як у цій державі, так і в світі. До сумнозвісної дати 11 вересня, коли внаслідок терактів у США загинуло три тисячі чоловік, додалося нове трагічне число — 11 березня, коли від терактів в Іспанії загинуло двісті осіб.
Актуальність «іракського питання» на міжнародній арені цілком зрозуміла. Так само зрозумілий і постійний інтерес до нього в Україні: наші миротворці беруть участь у силах стабілізації в Іраку. Завтра, до речі, виповнюється ще одна річниця — Верховна Рада рік тому дала згоду на направлення до Кувейту українського батальйону радіаційного, хімічного і бактеріологічного захисту. Атмосфера в парламенті тоді була досить напруженою: чимало парламентаріїв навіть і чути не хотіли про відправку в регіон військових. Тільки тому, що це пропонує влада. Час довів виправданість того рішення. Депутатські занепокоєння виявилися безпідставними: ніхто з українських солдатів не брав участі у військових діях. Згодом, історія повторилася з приводу відправки військ уже до самого Іраку. Хоч рішення з цього питання, зрештою, було прийнято позитивне, дискусій відтоді зовсім не поменшало.
Останні теракти в Іспанії спровокували нові гучні заклики: соціалісти та комуністи заявили про необхідність відкликання миротворців із Іраку. На цьому тижні прем’єр-міністр Віктор Янукович під час представлення нової програми діяльності Кабінету Міністрів зробив дивовижну як для прем’єра заяву : «Я був би нещирим, якби відповів, що задоволений тим, що наші українські хлопці знаходяться сьогодні в Іраку», — сказав він. У свою чергу голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони, представник Компартії Георгій Крючков повідомив про існування двох проектів постанов про відкликання українських військових. «Аргумент» — можливість терактів в Україні. Пан Крючков, до того ж, послався на можливе рішення іспанського уряду про виведення військ із Іраку. Можна, між тим, подивитися на ситуацію й по-іншому. В серпні минулого року 77% українців виступали проти відправки миротворців до Іраку. Нічого дивного немає в тому, що низка популістів намагатиметься скористатися такими настроями. Зрештою, іспанський приклад продемонстрував, що розігрування на внутрішній політичній сцені «іракського питання» приносить дивіденди в боротьбі за симпатії виборців. В українському варіанті це означатиме, що репутація держави і її стратегічні перспективи пропонується поставити у залежність від передвиборної мотивації.
Участь у стабілізаційних силах в Іраку є, мабуть, одним iз найпотужніших зовнішньополітичних активів України. Державницька позиція зараз має полягати не в постановці питання про вивід українського контингенту, а, приміром, в пропозиції збільшити фінансування розвідки та антитерористичних підрозділів, посилити прикордонний контроль і заходи безпеки на транспорті й у велелюдних місцях. Замість цього ліва опозиція намагається нав’язати політичному класу і суспільству популістську дискусію. Виводити чи не виводити.
На цьому аналогії з Мадридом, вочевидь, вичерпуються. Заяви про те, що, мовляв, і Україні загрожують теракти, як Іспанії, оскільки українці також беруть участь в силах стабілізації, не зовсім доречні. Забувати про терористичну загрозу, дійсно, не можна, але це стосуються у рівній мірі будь- якої держави. Іспанський приклад, між тим, має деяку національну специфіку, і причинно-наслідковий зв’язок (іспанські солдати в Іраку — теракти в Мадриді) не цілком відбиває справжню картину. Згідно з повідомленням газети «Паїс», поліція вважає, що вибухи потягів у Мадриді були здійснені людьми, які пов’язані з марокканським Ісламістським бойовим угрупованням. Стосунки між пересічними марокканцями й іспанцями традиційно складалися не досить теплі. Марокканці — найбільш численна етнічна меншість в Іспанії (на 2003 рік у країні проживало 333 тис. марокканців, що становить 20% від усіх легальних іммігрантів). Чимало з них працюють прибиральниками, будівельниками, робітниками на фермах. Бі-Бі-Сі повідомляє, що згідно з опитуваннями, іспанці найбільше недолюблюють з іммігрантів саме марокканців. Не вирізняються особливою приязню і міждержавні іспансько-марокканські відносини — достатньо лише згадати конфлікт дворічної давності навколо острова Перехіль, що мало не вилився у збройне протистояння. У зв’язку зі справою про останні теракти іспанська поліція, за деякими даними, розшукує двадцятьох марокканців. Кількох із них уже вчора було допитано.
Україна завжди вважалася благополучною у плані міжетнічної чи міжрелігійної ситуацiї. Представники урядів інших держав часто як приклад наводять те, як Київ намагається вирішувати проблеми кримських татар, а також той факт, що Україні вдалося уникнути кровопролиття на півострові в серединi 1990-их. Якщо говорити про «іракську складову» української зовнішньої політики, то вона також — досить чітка і виважена. Україна не підтримувала воєнних дій в Іраку, послідовно наполягаючи на вирішенні цього питання у рамках Організації Об’єднаних Націй. Участь у силах стабілізації в Іраку відбувається згідно з резолюцією Ради Безпеки ООН (США визнані уповноваженими запрошувати для цього інші держави). Апелювання до невдоволення самих іракців через присутність іноземців у країні також не цілком коректне. Проведене недавно опитування в Іраку показало, що більше половини населення країни вважає, що їм живеться краще, ніж рік тому за Саддама. 85% іракців при цьому переконані, що першочерговим завданням має стати відновлення в країні безпеки, і очевидно, що самотужки їм навряд чи вдасться досягнути цієї мети.
...На панарабському каналі «Аль-Джазіра» останнім часом почали «крутити» новий і досить нетиповий рекламний ролик: у ньому мовиться про японських миротворців, які прийшли до Іраку з миром, а не з війною. Токіо також досить тяжко давалося рішення про відправку миротворців. У Японії теж побоюються атак із боку терористів. Проте в них існує й розуміння: втеча від ризиків не гарантує порятунку...