Перейти до основного вмісту

Ви знаєте, що таке каузометрія?

Виповнилося 25 років — вітчизняному психо-соціологічному методу корекції життєвого шляху людини
29 лютого, 00:00

Заступник директора Інституту соціології Національної академії Наук України, доктор філософських наук, професор Євген Головаха та лікар з Бефесди (США) Олександр Кроник є авторами унікального наукового методу вивчення життєвого шляху людини — каузометрії. Метод, розроблений в Україні на початку 80-х років минулого століття, нині став дуже популярним у наукових школах на всьому пострадянському просторі. З цієї нагоди, а також задля обміну досвідом, без якого наука не просуватиметься вперед, в Києві уже другий день на базі Інституту соціології НАН України триває Міжнародна наукова конференція «Каузометрія в дослідженнях психологічного часу і життєвого шляху особистості: минуле, теперішнє, майбутнє» (пам’яті Наталі Паніної).

— Задумом конференції є діалог між розробниками методу, його користувачами і тими, хто починає цікавитися каузометрією — професійними психологами та соціологами, — розповів «Дню» Євген Головаха. — Цей метод біографічного дослідження життєвого шляху особистості ми з Олександром Кроніком розробили в Інституті філософії НАН України. Він уже набув популярності серед науковців не тільки в Україні, але й у всьому пострадянському просторі. З ним працюють в психіатричних клініках, у пенітенціарних закладах, також він ефективний при підготовці молодих людей до вибору майбутнього життєвого шляху — я назвав лише невелику частину сфер, де його можна застосувати... До речі, каузометрія як метод нині є в усіх спеціальних енциклопедіях та словниках...

Співавтор Євгена Головахи — Олександр Кронік теж присутній на дводенній науковій конференції. Нині він працює в американській клініці, де й практикує цей метод. Але найбільше каузометрію знають та проводять дослідження на основі її принципів саме в країнах колишнього Союзу — Росії, Білорусі, Прибалтиці (за словами пана Головахи, каузометрія — це єдиний метод, створений в Україні, що став методом загальнорозповсюдженим на цьому просторі). Так, у Київ на конференцію з’їхалося понад 70 науковців, завдяки чому представлені наукові школи Києва, Санкт-Петербургу, Казані, Мінська, Москви, Риги, Петропавловська-Камчатського тощо. А організаторами, окрім Інституту соціології, стали Інститут екзистенційної психології і життєтворчості (Москва, Росія), Інститут управління (Набережні Челни, Росія) та американський інститут LifeLook.net, LLC (Бефесда, США).

Окрім предметного обговорення проблеми особистості, її цінностей і моделей побудови життя, дуже цікавими для соціологів та психологів стали продемонстровані два науково-популярних фільми — «Інтерв’ю з самим собою» та «Стріла часу». За словами організаторів, їх зняли ще у 1985 році на студії «Київнаукфільм» і в цих стрічках, на конкретних прикладах (людських долях) демонструється, як за допомогою вивчення біографії людини можна скорегувати її життєвий шлях, як можна допомагати їй вирішувати життєві проблеми та кризи.

Співавтор методики, Євген Головаха, сподівається, що науковий діалог буде корисним для всіх — одні науковці побачать можливості для ширшого застосування каузометрії, інші ж — познайомляться з нею з «перших рук».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати