Виклик країні... та загроза
МВС: «Захистити Курочкіна завадив... ремонт»
Українській міліції доведеться довго «відмивати» свою репутацію після цього вбивства. Виявляється, в Києві просто в суді серед білого дня можуть убити підозрюваного — ...людину, яка перебуває під захистом (?!) державної влади.
Згідно з версією заступника міністра внутрішніх справ Миколи Купянського, ситуація розвивалася таким чином. Стріляли з горища будинку навпроти. Відстань — приблизно 300 метрів. Зброя іноземного виробництва, досить рідкісна. Убивча сила до 1200 метрів.
У снайпера було лише декілька секунд, аби влучити в Максима Курочкіна. Його застрелили не на вулиці, а прямо в дверях суду. Кілерів було двоє. Вони були в масках і після вбивства покинули місце злочину в сріблястій «Мазді», яку знайшли в центрі міста. Зараз встановлюється власник.
Чому міліція не вжила необхідні заходи безпеки, аби захистити Курочкіна? Виявляється, не було відповідної постанови суду. І ще. Уберегти Макса завадило... сміття. Автомобіль, в якому перевозили Курочкіна, не зміг під’їхати під самі двері суду, бо на дворі суду ведуться ремонтні роботи (причому з 2006 року!) й «перед входом лежить купа будівельних матеріалів». «Ближче вона (машина) не могла під’їхати», — підкреслив Микола Купянський.
Серед версій убивства міліція насамперед розглядає діяльність Курочкіна в Росії. «Підгрунтям будь-якої версії є конфліктні ситуації, пов’язані з комерційною діяльністю або бізнес-інтересами», — сказав Купянський.
ЦУШКО: «Я ХВОРІВ І НІЧОГО НЕ ЗНАЮ...»
Учора, звісно, весь український політикум активно обговорював це вбивство. Найсміливіше й найоригінальніше припущення зробив лідер фракції Партії регіонів Василь Кисельов. Мовляв, це політичне вбивство, метою якого було зіштовхнути Україну з Росією, «адже Курочкін — громадянин Росії». «Вбивство Курочкіна — це один з епізодів плану з розпуску парламенту», — додав депутат. Проте однопартієць Кисельова, прем’єр-міністр України Віктор Янукович вважає, що вбивство російського бізнесмена Максима Курочкіна — «це, швидше за все, бізнесові розбірки».
До речі, саме до цієї версії схиляються й експерти, й журналісти. Кому з політичних сил вигідне це вбивство? Нікому. Хіба що певним маргінальним елементам.
Але наразі, за великим рахунком, усіх цікавить не те, за що й чому вбили Макса Бєшеного, а загрозлива слабкість нашої правоохоронної системи. У центрі європейської столиці можна легко вбити людину в суді й стріляти в працівника міліції.
Сам міністр МВС Василь Цушко у відставку, схоже, не збирається (що було б природною реакцією для будь-якого європейського міністра). Від коментарів теж відмовляється. «Я хворів, був на лікарняному, тільки вийшов сьогодні», — заявив Цушко журналістам, які вчора під Кабміном взяли його в кільце.
І дійсно, що може зараз сказати колишній директор радгоспу-заводу ім. Сергія Лазо Цушко? Яке розпорядження може дати своїм підлеглим? Найрозумніше, що він може зараз зробити — прислухатися до поради своїх заступників.
За великим рахунком, ми зараз збираємо плоди політичної реформи — кадровий розбрід і хитання. Ми стали жертвами «політкуховарок». Що в Секретаріаті «слабкого» Президента, що в Кабміні «сильного» Януковича. Удар по професіоналах шкідливий в усіх сферах, але у сфері безпеки він особливо відчутний.
Віталій КУЛИК , директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства:
— Вбивство Курочкіна — це знакова подія, воно свідчить про те, що у силовиків немає інструмента протидії подібним явищам. Те, що кілер вбиває біля суду, — прямий виклик силовикам і особисто міністру внутрішніх справ.
Після перемоги «помаранчевих» ситуація в кримінальному світі теж мала тенденцію до сплеску: рейдерські атаки, перерозподіл власності при Юлії Володимирівні, а також убивства бізнесменів. Коли влада нестабільна, подібні явища спливають на поверхню. Тобто кримінал відчуває свою безкарність, можливість ловити в каламутній воді прибутки. І природно, що деякі йдуть на більш силові, жорсткі дії з викликом. При стабільності та авторитетній владі таких викликів не так багато.
Звісно, справа Курочкіна — це кримінальна справа, що має комерційні джерела й не має, на мій погляд, жодного політичного забарвлення.
Можливо, ця справа стане одним з епізодів, який просто буде чинником при діалозі влади й опозиції. Влада вказуватиме опозиції на дестабілізацію, а опозиція вказуватиме владі на розгул злочинності. Це буде просто одним з невеликих аргументів у їхньому протистоянні, не більш того.
ДОВІДКА «Дня»
Максим Курочкін народився у 1969 році в Москві. Закінчив юридичний факультет МДУ, професійно займався дзюдо. Одружений, виховував сина й дочку.
За власним зізнанням, перший мільйон заробив у 25 років. До помаранчевої революції активно займався бізнесом в Україні. Зокрема, був фактичним власником готелів «Дніпро» і «Прем’єр-палас» у Києві, придбав кілька сотень гектарів території Ялтинського заповідника й ринок «Озерка» в Дніпропетровську. Був виконавчим директором одіозного «Російського клубу».
У 2004 році Курочкін покинув Україну, а в березні 2005 гоМВС України оголосило його в розшук. Бізнесмена звинувачували в незаконному придбанні власності. Максима Курочкіна намагалися вбити не один раз. Шостого листопада 2004 року в українській столиці, коли Курочкін з двома охоронцями підійшов до власного автомобіля, в припаркованому неподалік легковику пролунав вибух. Тоді Максим Курочкін не постраждав, однак його охоронці зазнали тяжких поранень.
У ніч на 16 грудня минулого року в Дніпропетровську був убитий генеральний директор і власник ВАТ «Дніпропетровський центральний ринок» («Озерка»), один з партнерів по бізнесу Курочкіна Володимир Воробйов. Незадовго до загибелі він вів переговори з представником групи «Приват» Геннадієм Корбаном, за результатами яких акції ринку мали перейти під контроль групи. 16 березня поточного року на Обухівській трасі був виявлений автомобіль «Тойота Ленд Крузер». На авто було багато слідів обстрілу, а в салоні були три трупи. Один з них — екс-начальник охорони Максима Курочкіна Андрій Харчишен.
ДО РЕЧІ
У Росії думають, що Курочкіна замовила «лужниковська група»
Замовником убивства Максима Курочкіна міг виступити тандем співвласника депутата Держдуми Росії Олександра Бабакова і президента футбольного клубу ЦСКА Євгенія Гінера. Про це заявив російський політолог Станіслав Бєлковський, повідомляє російське інформагентство «Новий регіон».
«У Максима Курочкіна були дуже серйозні вороги. Головним ворогом російського підприємця був тандем співвласника футбольного клуба ЦСКА, депутата Держдуми Олександра Бабакова і президента ЦСКА Євгенія Гінера», — відзначив Бєлковський.
За словами експерта, протягом декількох років у Бабакова і Гінера був спільний бізнес з Курочкіним. «Вони разом контролювали активи на Україні: акції обласних енергетичних компаній і мереж готелів України, у числі яких готель «Прем’єр Палас». Однак кілька років назад у них виникли розбіжності, і почалася жорстока війна. Була серія взаємних спроб замахів на життя», — сказав Белковский.
Другим серйозним ворогом Курочкіна, за його словами, був власник великої фінансово-промислової групи «Приват» Ігор Коломойський.
Крім того, за словами експерта, замовники вбивства Курочкіна «мали контакти з правоохоронними органами України».
«Без їхньої допомоги російського підприємця убити б не змогли», — заявив Бєлковський.
У той же час партнер Бабакова Дмитро Рогозін заявив, що він чув про колись серйозні відносини Курочкина і Бабакова, «але з 2003 року... Курочкін у його (Бабакова) друзях уже не значився».
Видання пише, що Курочкін і Бабаков разом входили в ОЗГ «Лужники», проектами якої в Україні керував Курочкін.
У МЗС Росії прокоментували убивство Курочкіна
У МЗС Росії сподіваються на швидке і чітке розслідування обставин убивства в Києві російського бізнесмена Максима Курочкіна. Як повідомляє korrespondent.net з посиланням на ІТАР-ТАРС, у російському зовнішньополітичному відомстві заявили, що з моменту узяття Максима Курочкіна під варту в Києві в листопаді минулого року російське посольство на Україні «уважно стежило за ходом справи, постійно підтримувало контакт із ув’язненим, адвокатами і родичами арештованого». «У даний час російське посольство підтримує прямий контакт із прокурором Святошинського району столиці України, якому доручена справа про вбивство Максима Курочкіна, — повідомили в міністерстві. — Виявляється необхідна підтримка родичам загиблого». У МЗС Росії підкреслили, що «мають намір уважно стежити за процесом розслідування». Раніше прем’єр-міністр України заявив, що українська влада зробить все, що від неї залежить для пошуку вбивці, зазначивши, що стосунки України з Росією не погіршаться в зв’язку з цим убивством. Як повідомив перший зам. голови МЗС України Володимир Огризко, Україна ще не одержувала офіційних заяв від російської сторони стосовно вбивства в Києві російського бізнесмена.