Вирішили не поспішати
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040520/486-1-1.jpg)
Тим самим парламент підвів певну риску під дискусією, що затяглася з подачі насамперед лівих, щодо доцільності подальшого перебування в Іраку українського миротворчого контингенту. Дискусією, яка вже призвела до зриву розгляду у вищому законодавчому органі кількох важливих для всієї країни документів, серед яких — законопроект про військову реформу. Є надія, що тепер, після того як депутати заслухали тих, кого хотіли, отримавши можливість проголосувати за ту постанову, за яку хотіли, почнеться нормальна законодавча робота. Водночас бути в цьому плані однозначним оптимістом не дають висловлювання представників усе тих самих фракцій КПУ, СПУ і БЮТ. Як повідомив кореспонденту «Дня» один із лідерів фракції КПУ, народний депутат Петро Цибенко, комуністи мають намір продовжити «боротьбу за повернення українських військових з Іраку», використовуючи при цьому «всі придатні засоби», зокрема й блокаду трибуни. Приблизно в тому самому дусі висловилися й представники БЮТ і СПУ. Таким чином, ініціатори нагнітання атмосфери в парламенті навколо ситуації в Іраку досягли однієї з поставлених ними цілей — отримали можливість безперешкодно озвучити свою позицію.
Висновки вчорашнього закритого засідання ВР — у коментарях його учасників.
Євген МАРЧУК, міністр оборони України:
— Те, що сьогодні в парламенті відбулося таке обговорення, — це нормально. Були різні точки зору, різні позиції... І політики було багато, і дещо з виборчих технологій застосовувалося... Я задоволений тим, що Верховна Рада утрималася від ухвалення рекомендації негайно вивести український контингент із Іраку. Це знімає непотрібну напругу навколо діяльності тих, хто організовує та забезпечує перебування нашого контингенту в цій країні, і проблему, невластиву військовим. Зараз в української бригади в Іраку багато роботи. Я щойно зачитував народним депутатам — і навіть організував зв’язок з командиром бригади — перелік завдань, які стоять сьогодні (учора, 19 травня. — Ред. ) перед нашою бригадою. Які конкретно вона виконує функції? Охороняє мерію провінції Васіт, будинок адміністрації, елеватор, телецентр, залізничний міст через річку Тигр, дамбу, патрулює дві дороги, якими циркулює все необхідне для забезпечення в місцевості нормального життя, супроводжує із Басри великий конвой з пальним, несе службу на ірано-іракському кордоні — разом, до речі, з прикордонниками, яких наша ж бригада і підготувала. За півроку наша бригада підготувала загін іракських прикордонників у кількості 600 чоловік, 207 з яких сьогодні разом з нами несуть службу на кордоні. Українська бригада підготувала також загін територіальної оборони, який сьогодні разом з нами здійснює патрулювання і охорону всіх тих об’єктів, якими опікується наша бригада. Тобто нам є вже кому передавати несення служби iз гарантування безпеки. Нам треба ще працювати в напрямi професійної підготовки іракських загонів тощо, але це вже рішення, які прийматимуться місцевою владою і адміністрацією. Ми тільки їх готуємо, вчимо, разом з ними несемо службу, аби потім, коли ми підемо, вони вже виконували ці функції самостійно.
Що ж стосується рішення щодо відкликання наших миротворців з Іраку, то його прийматимуть не військові й не Міністерство оборони. Остаточне рішення прийматиметься Президентом із урахуванням всіх обставин. Воно може бути прийняте на основі доповідей міністерств і відомств, рішення Ради безпеки і оборони України, можуть бути також враховані рекомендації парламенту. Сьогодні, незважаючи на загострення обстановки в Іраку, якщо ми просто так зберемося і рушимо додому, це виглядатиме несерйозно, адже це коаліційний метод несення служби, взаємне забезпечення стабільності, прикриття одне одного тощо. Скажімо, великий конвой, про який я вже говорив, — 10—12 бензовозів — ми супроводжуємо через кілька провінцій, кілька зон відповідальності. Так само і через нашу зону відповідальності проходять конвої, що їх проводять інші. І просто комусь одному зірватися... — так військові не роблять. Виведення військ має здійснюватися за правилами, які передбачають, в першу чергу, гарантування безпеки, враховують тактику тощо. Виведення нашої бригади — планове чи непланове — триватиме не менше місяця. Термінове виведення бригади — це словесна формула. 1612 військовослужбовців та близько 500 одиниць техніки плюс все, що пов’язане з перекиданням техніки та персоналу, — це операція, яку самотужки не проведеш, потрібно, щоб обов’язково хтось прикривав. Тобто питання про терміни виведення — це питання політичне, і його, повторюю, вирішують не військові.
Військові ж повинні вміти воювати. Без втрат, хоч як це гірко, у військовій службі не обходиться, але така вже професія. Я вам можу сказати так: якщо, не дай Боже, колись раптом виникне серйозна проблема, скажімо, на кордоні, й туди потрібно буде, згідно з рішенням РНБО, Президента або Верховної Ради, терміново перекинути одну бригаду для виконання надзвичайно важливого завдання, особисто я із заплющеними очима відповім, що з цією місією впорається бригада, яка повернулася з Іраку. Тому що всі інші — хороші, першокласні хлопці... Але ці — впродовж півроку щодня складали іспит на професіоналізм.
Йосип ВІНСЬКИЙ, фракція СПУ:
— Усі виступаючі перед депутатами представники державних структур сказали, що рано чи пізно війська з Іраку доведеться виводити. Мова йшла скоріше про те, коли саме. Очевидно, що й на рівні вищого керівництва держави ця тема проробляється.
Борис АНДРЕСЮК, фракція СДПУ(О):
— Заслухавши керівників Міноборони, МЗС, СБУ та РНБОУ, а також виступи представників усіх депутатських фракцій і груп, народні депутати взяли участь у жвавій дискусії, в ході якої мали можливість почути різні точки зору, а значить, — правильно визначитися з позицією. Тому результати голосування можна вважати логічними й закономірними.
Микола ГАПОЧКА, депутатська група «Народний вибір»:
— Якщо ми в Ірак цивілізовано заходили, то маємо й вийти відповідним чином. Тобто мова сьогодні йде про те, щоб обумовити процедуру виходу українського миротворчого контингенту, не порушуючи жодної з тих домовленостей, які ми маємо з нашими партнерами з підтримки миру й безпеки в Іраку. Ми задоволені наданою нам силовиками інформацією, яку можна вважати цілком достатньою для прийняття рішення. Мені також довелося бути присутнім під час розмови міністра оборони Євгена Марчука з групою народних депутатів, в ході якої міністр детально розповів про те, чим сьогодні займається в Іраку українська бригада. Наша депутатська група не голосувала за розгляд цього питання, і ми не підтримали тих, хто пропонував негайно вивести війська.