Як олюднити людину
У Ялті невідомі отруїли мешканців зоопарку, а в Києві міська влада планує знищувати безпритульних тваринЗахисники природи виступили проти намірів київської влади знищувати безпритульних тварин. Про рівень цивілізованості суспільства судять за тим, як воно дбає про людей похилого віку, дітей та тварин. Україні до високої планки цивілізації ще далеко, зокрема, у ставленні до братів наших менших. Останній приклад людської жорстокості: в Ялтинському зоопарку невідомі варвари отруїли десять звірів. Причини наразі з’ясовуються, але в будь-якому разі винуватцем трагедії є людина.
У столиці гуманним ставленням до тварин також важко похвалитися. Позавчора під стінами Київської міської держадміністрації відбулась акція протесту громадських природоохоронних організацій. Вийти на пікет їх змусила заява КМДА, що у місті через відсутність коштів можуть припинити «Програму регулювання чисельності безпритульних тварин гуманним шляхом», більш відому як програму стерилізації. Вона мала діяти в Києві з 2008 до 2012 року й коштувала 76 мільйонів гривень. Однак з міського бюджету ці кошти так і не виділили.
— Програма здійснювалася силами волонтерів, які виловлювали тварин, відвозили їх на пункти стерилізації та платили 150 гривень за утримання у ветеринарних клініках (після операції звірям потрібно 10 днів для відновлення), — зазначила президент громадської організації «Інститут сучасних проблем України» Тетяна Метельова. — У масштабах міста, де, за офіційними даними, тільки безпритульних собак налічується 30 тисяч, щоб ефект від програми був, треба простерилізувати 70% тварин: щодня — по кілька сотень. Оскільки програму здійснювали тільки у двох муніципальних лікарнях, які за день оперували всього по три собаки, мерія заявляє, що місто не відчуло ефекту від програми, через це її намагаються припинити. Оскільки Україна готується до чемпіонату з футболу Євро-2012, мусить виконати одну з вимог європейського співтовариства — прибрати з вулиць бродячих тварин. Щоб зробити це, мерія вирішила повернутися до негуманного методу зменшення чисельності тварин — масового вбивства.
Основна вимога пікетувальників — не скасовувати програму стерилізації бездомних тварин, навіть якщо на неї не передбачено коштів. Також зоозахисники пропонують штрафувати тих людей, які викидають своїх тварин на вулицю, та ввести систему пільг для тих, хто добровільно здійснює стерилізацію власних собак чи котів.
Із плакатами «В Європу — без зооциду», «Свобода тварин — свобода людей», «Обіцяли гуманне життя — отримали антигуманне вбивство» та іншими пікетувальники намагалися викликати на діалог представників мерії (це їм так і не вдалося), а також привернути увагу перехожих. Однак більшість громадян байдуже проходили, а дехто казав, що людям заплатили. Волонтери кажуть, що останнім часом негативне ставлення суспільства до безпритульних зростає. Причина — тварини стали більш агресивними й стали частіше нападати на людей..
— Собак у Києві після стерилізації повертають не в те місце, звідки їх узяли, а потрапивши в незвичне для себе оточення, вони стають наляканими й від цього — більш агресивними, — зауважила представник товариства захисту тварин Оболонського району Лариса Граниченко. — Але це не привід відмовлятися від програми, й суттєвих підстав для цього я не бачу. Так, у столиці працює одна клініка для тимчасового утримання тварин. Проблем із фінансуванням тут немає: цього року, так само, як і торік, на зарплату її працівникам виділили три мільйони гривень. Доглядали ж тварин здебільшого волонтери, і на міський бюджет не розраховували. І чому не можна робити це й надалі — незрозуміло. Якщо зоозахисників не почують столичні чиновники, вони обіцяють продовжувати акції непокори по всій Україні. Та все ж сподіваються, що до цього не дійде.
У Ялтинському зоопарку «Казка» оголошено траур за загиблою твариною — на два дні відомий курортний об’єкт закрито для відвідувачів, повідомив журналістам його власник і директор Олег Зубков. 23 березня у зоопарку від отруєння помер його найвідоміший мешканець — шимпанзе Чарлік, якого знали мільйони гостей Ялти, вслід за ним загинув пекінес Кузя, дві рисі, декілька пум, два гімалайські ведмеді та вовк. Зараз тут тривають слідчі й лікувальні заходи з порятунку тварин. У них беруть участь не лише Ялтинська ветеринарна станція, але, як повідомила «Дню» державний ветеринарний інспектор Криму Марія Мірошниченко, й Головне управління ветеринарної медицини Криму, медична, ветеринарна й санітарно-епідеміологічна науково-дослідна установи України. За словами Марії Мірошниченко, розтин загиблих тварин засвідчив, що причиною смерті стали не інфекційні захворювання. «Маю право говорити про те, що, за попереднім діагнозом, це було отруєння: шлунок і кишечник «згоріли», печінка збільшена, — сказала Марія Мірошниченко. — Є припущення, що отруєння здійснено отрутою антикоагулянтної дії». Вона уточнила, що дослідження матеріалу загиблих тварин проводяться в тому числі й у Інституті ветеринарної експертизи в Києві, тому остаточний діагноз буде відомий лише за тиждень. У Головному управлінні ветеринарної медицини в АРК не виключають імовірність навмисного отруєння тварин. У ветеринарній службі Криму дійшли до висновку, що тварини загинули від сильнодіючої отрути, що не надходить у відкритий продаж. Лабораторні дослідження уже показали, що це було отруєння не фосфідами, не миш’яком і не фосфідом цинку. Фахівці припускають, що це гемолітичні препарати. Це кумарин, зоокумарини, каже Марія Мірошниченко. Вважається, що подальша експертиза протягом місяця точно встановить назву отрути.
Версії умисного отруєння дотримується і Олег Зубков. Він говорить, що «ситуація перестала бути нашим внутрішнім горем, це перетворюється на трагедію втрати зоологічної колекції об’єкта природно-заповідного фонду України, яким є Ялтинський зоопарк». На прес-конференції у Сімферополі він заявив, що вважає масове отруєння своїх вихованців помстою колишніх власників парковки перед зоопарком, із якими в Зубкова був багаторічний конфлікт, у якому він відстоював право автомобілістів безкоштовно паркуватися перед зоопарком. «Я проаналізував усю ситуацію, підняв усі попередні матеріали, можу сказати, що відповідь на питання, хто цим займається, лежить у цих папках, де зібрані документи боротьби зоопарку з тими паркувальниками, котрі працювали біля «Казки», — заявив директор. Він нагадав, що саме паркувальники неодноразово погрожували отруїти вихованців зоопарку. «Інших ворогів, які здатні підняти руку на тварин, я не знаю», — заявив крізь сльози Олег Зубков.
У грудні 2007 року зоопарк «Казка» виграв тендер із облаштування прилеглої паркувальної зони. Після цього невідомі підпалили зоопарк — згорів спецавтомобіль для перевезення тварин і складські приміщення. Директор зоопарку, депутат кримського парламенту Олег Зубков заявив, що колишні орендарі площі перед входом до зоопарку неодноразово погрожували спалити приміщення й отруїти тварин. Олег Зубков розповів журналістам на прес-конференції про протести колишнього прокурора Ялти Ростислава Процика, проти якого наразі порушено кримінальну справу, як пише преса, «за фактом отримання хабара в 100 тисяч доларів за вирішення питання одного з приморських парків». Племінник прокурора — приватний підприємець Руслан Козачук, який упродовж п’яти років під виглядом паркувального збору незаконно вимагав гроші у відвідувачів зоопарку «Казка» та «Поляни казок», Господарський суд Криму відновив право колишнього орендаря — «СПД Козачук», а Апеляційний госпсуд Севастополя залишив це рішення в силі. У зв’язку з цим, Руслан Козачук заявив свої претензії на вже впоряджену зоопарком парковку та сувенірні ятки. На знак протесту зоопарк «Казка» тими днями оголосив страйк і припинив роботу. Однак уже в травні 2008 року Апеляційний суд Севастополя підтвердив законність результатів тендера, а ДАІ Криму відкликала узгодження «СПД Козачук» на дислокацію парковки біля зоопарку. Після цього паркувальники покинули майданчик перед «Казкою», і відвідувачі тепер мають можливість паркуватися безперешкодно. Саме цей факт конкуренції та підприємницької суперечки депутат Верховної Ради Криму Олег Зубков вважає причиною атаки невстановлених зловмисників на мешканців зоопарку, вже відомого далеко за межами України. Крім документів, він посилається на зміст магнітного запису його розмови з конкурентами, під час якої вони погрожували знищити зоопарк.
Директор «Казки» Олег Зубков повідомив журналістам, що про масове отруєння вихованців зоопарку стало відомо Президенту України Віктору Ющенку. Глава держави доручив Генпрокуратурі взяти процес порушення кримінальної справи за фактом отруєння під свій контроль. У зоопарку посилено заходи безпеки, а за відвідувачами введено прихований відеонагляд. Олег Зубков сказав, що готовий виплатити винагороду в 100 тисяч гривень за піймання осіб, причетних до отруєння тварин.