«Як робити не треба»
Учора, виступаючи на спільному засіданні Політради та президії блоку «Наша Україна», її керівник Роман Безсмертний заявив про можливий перехід фракції в опозицію. Ця довгождана подія, за словами Безсмертного, станеться в тому випадку, якщо вимоги НУ не будуть виконані. «Ми вимагаємо, щоб усі внутрішньополітичні та зовнішньополітичні програми, розроблені в Україні, були внесені в текст коаліційної угоди. При цьому повинні бути передбачені гарантії їх виконання», — сформулював партійне кредо Р. Безсмертний.
Крім того, на брифінгу для журналістів лідер політради НУ висловив своє незадоволення діями, спрямованими проти міністрів і губернаторів від «Нашої України», зазначивши при цьому, що вони мають «виключно змовницький характер». «Швидше за все, це цілеспрямовані дії на торпедування переговорного процесу між «Нашою Україною» та представниками антикризової коаліції», — вважає Безсмертний.
Водночас Безсмертний вважає, що розкол у самому блоці малоймовірний, і подякував журналістам за те, що вони своїми сюжетами та статтями допомогли «зцементувати» партію. «Зараз уже ніхто не говорить про розкол у «Нашій Україні», — сказав він після закінчення засідання Політради блоку. А що стосується неодноразових заяв голови виконкому партії Миколи Катеринчука про можливість нового політичного проекту, Безсмертний відповів так: «Я ціную право кожного громадянина створювати політичні партії, але я негативно ставлюся до того, що цим займається чиновник нашої партії». І якщо, на думку Безсмертного, факти про причетність Миколи Катеринчука до новоутвореної політичної партії підтвердяться, то його доля в ролі нашоукраїнця вирішуватиметься на Політраді.
Тільки навряд чи всі ці заяви з присмаком дежа вю здатні суттєво вплинути як на позицію самого Миколи Катеринчука, так і на позицію регіоналів. Коментуючи в інтерв’ю журналістам у понеділок заяви Романа Безсмертного, один із лідерів ПР Євген Кушнарьов нагадав, що Партія регіонів підписала універсал, і тому «від пунктів цього універсалу не відмовляється». І проблема, на його погляд, проходить по осі вимог НУ та партії комуністів.
Але це лише видима частина айсберга. Насправді головна проблема «Нашої України» — вона сама. Місія «чорної мітки», яку цей блок так «блискуче» виконав у переговорах про створення демократичної коаліції, навряд чи виявиться для неї зараз здійснимою. До остаточного проходження бюджету в парламенті «золота акція» комуністів буде непорушна. Тому всі дії нашоукраїців у бік зміни коаліційного формату будуть ні чим іншим, як «торпедуванням» самих себе.
А на думку екс-прем’єра, екс-секретаря РНБОУ та колишнього міністра оборони України, Євгена Кириловича МАРЧУКА , досвід із формування парламентської коаліції в Україні гідний окремого розділу в підручнику політології. Про що він сказав у великому інтерв’ю газеті «Известия в Украине» (02.10.2006 р.):
— «Формування коаліції — й одразу після парламентських виборів, і тепер, — можна занести в підручник політології в розділ: «Як робити не треба». Відразу після виборів національно-демократичні сили не змогли домовитися між собою, захопившись розподілом повноважень, а потім свою роль в остаточному розвалі зіграв Олександр Мороз... А те, що відбувається тепер, це навіть не стриптиз, це — політична порнографія! Так довго демонструвати своє невміння домовлятися — це катастрофа для політичної сили. Про яку коаліцію може йтися? Адже уряд уже працює, на основні посади поставлені свої люди. Про що думає «Наша Україна»? Збоку її поведінка має вигляд політичної неспроможності. І я не відкидаю, що на цю партію чекає розкол. У столицях країн НАТО це теж сприймають як неспроможність політичної сили навіть у вирішенні своєї власної долі. Про який вирішальний чинник «Нашої України» на реалізацію зовнішньополітичного курсу Президента Віктора Ющенка можна говорити? І особливо зараз, за нової структури влади, що активно проводиться Кабінетом Міністрів Віктора Януковича?»