Перейти до основного вмісту

Якщо не примирення, то хоча б не бійка

06 листопада, 00:00

Буде чи не буде ухвалено Верховною Радою запропонований Президентом Кучмою День пам'яті та примирення 7 листопада - це не зіпсує "обідні" на цьому тижні ні лівим, ні націонал-демократам. Не вихідним днем, а важким робочим він стане перш за все для правоохоронців.

Підготовка заходів до 80-річчя радісної для одних та трагічної для других дати - "Жовтня" - щодня активізується. У багатьох регіонах уже витягнуто з чохлів червоні знамена, відбулися чи от-от пройдуть урочисті збори, наукові конференції з нагоди ювілею "Великого Жовтня". Багато людей згадають, з якою пишнотою відзначалися його десятиріччя. Ліві виведуть людей 7 листопада на мітинги та маніфестації.

Блок лівих сил Київського регіону, наприклад, планує вивести 10 тисяч киян та жителів області на демонстрацію та мітинг у день 80-ї річниці Жовтневої революції. Як завжди, виник конфлікт із міською адміністрацією щодо маршруту червонопрапорної маніфестації та щодо мітингу. Ліві, за словами лідера київських соціалістів Василя Арестова, вважають протизаконною і антиконституційною заборону пройти Хрещатиком, аби покласти квіти до пам'ятника Володимиру Леніну на бульварі Шевченка, а також аби помітингувати на майдані Незалежності.

Висловивши обурення з приводу рішення міської влади, "скоординованого за домовленістю із правими силами", В. Арестов наголосив, що "ліві залишають за собою право проходження вулицею Хрещатик без дозволу, оскільки їхні дії є конституційними".

У не менших організаційних турботах перебувають і противники "комуністичного перевороту".

"Ми не погоджуємося із Президентом, що 7 листопада має стати днем примирення. Цей день треба стерти з пам'яті, аби він не ворушив трагічні сторінки нашої історії", - заявив у розмові з кореспондентом "Дня" Романом ОНИШКЕВИЧЕМ, голова львівської організації Конгресу української інтелігенції, співголова Блоку національно-демократичних сил області Степан Павлюк. Виходячи із цього, КУІ, маючи підтримку близько півтора десятка політичних сил регіону, вирішив провести цього дня у Львові День скорботи. Уже створено комітет, який займатиметься цим питанням, причому, як твердить пан Павлюк, мерія та обладміністрація "активно включилися в цей процес".

7 листопада львівські націонал-демократи планують вивести на вулиці міста 70 - 100 тисяч чоловік, які зможуть відвідати концерти-реквієми, котрі протягом дня відбуватимуться на різних майданах. Цього ж дня по місцевому радіо лунатиме відповідний репертуар, включно із фрагментами проекту позову на КПРС до Міжнародного суду в Гаазі. Усе це робиться і для того, аби перешкодити проведенню лівими силами своїх заходів. Степан Павлюк не приховує, що одним із місць проведення траурних подій має стати майдан біля пам'ятника Іванові Франку, де блок лівоцентристських сил області вже задекларував проведення свого мітингу. У такому випадку навряд чи цього разу у Львові вдасться уникнути сутичок, які вже стали традиційними під час святкування ювілеїв радянської доби.

Вечірній концерт-реквієм пройде цього дня і в Києві. Його організує на Софійській площі Рух та Конгрес української інтелігенції.

А сесія Івано-Франківської обласної ради народних депутатів з ініціативи обласних організацій Спілки письменників та Товариства "Просвіта" оголосила 7 листопада в області Днем жалоби та Днем пам'яті жертв комуністичного терору. Депутати облради звернулися до Верховної Ради та Президента із закликом "відмовитися від святкування днів жовтневого перевороту".

Як повідомляє кореспондент газети Тарас ТКАЧУК, сесія рекомендувала місцевим органам влади організувати різноманітні заходи (походи-реквієми, траурні мітинги, фотовиставки, конференції тощо) з нагоди цієї дати.

У Хмельницькому в річницю "перевороту в Петрограді" буде відкрито пам'ятника жертвам репресій. На Проскурівській, центральній вулиці міста, як повідомив кореспондентові "Дня" Михайлу ВАСИЛЕВСЬКОМУ заступник голови міськвиконкому Володимир Байдич, урочисто відкриється вистражданий скульптором Миколою Мазуром та громадськістю обласного центру втілений у бронзу Ангел, посланець неба на цій землі. За задумом скульптора, Ангел нагадуватиме людям про вічне й нетлінне, про сувору необхідність спокутувати земні гріхи... Заради втілення цього задуму заслужений художник України мало не продав свою квартиру, одначе турботами його однодумців, обласної і міської влади зібрано кошти, аби бронзовий Ангел явився до Хмельницького в день 80-річчя жовтневого перевороту. Отож 7 листопада стане в обласному центрі днем скорботи та пам'яті.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати