«Їхні гроші повинні бути визнані суспільством»
У п'ятницю Президент Віктор Ющенко вперше провів зустріч із великими українськими бізнесменами та закликав їх об'єднатися навколо нової економічної політики й брати участь у стратегічних проектах. Крок, якого від нього чекали багато місяців, нарешті був зроблений. Укотре Ющенко заявив, що чиновник із готовністю простягне руку дружби. Чи погодиться прийняти цю руку великий бізнесмен?
Олександр ПАСХАВЕР, радник Президента:
— Це сигнал, який свідчить про те, що політика радикалізму змінюється на політику передбачуваності. Президент закликав бізнесменів замислитися над соціальною відповідальністю бізнесу. Можу сказати, що капітал повинен думати тільки про прибутки, але капіталісти повинні думати про те, що їхні гроші повинні бути визнані суспільством. Саме тому соціальна відповідальність — це прояв відповідальності за власний бізнес. Якраз про це і говорив Президент, коли заявляв, що бізнес у країні буде успішний рівно настільки, наскільки успішна країна.
Ярослав ЖАЛИЛО, начальник відділу економічних і соціальних стратегій Національного інституту стратегічних досліджень:
— Минула п'ятнична зустріч — це дуже хороший сигнал для всієї економіки країни. Це означає, що тепер підтримуватимуть тісні контакти між великим бізнесом і владою на рівні прозорого консультування та партнерства. Якщо зустрічі, як обіцялося, будуть регулярними, бізнес отримає довгоочiкувану можливість бути почутим. Наскільки я знаю, після зустрічі, судячи з висловлювань, бізнес залишився задоволений — багато хто відзначав позитивні моменти розмови. Однак слід зауважити, що до цього на адресу бізнесу було зроблено стільки негативних посилів, що призвели до втрати довіри інвесторів. Переламати ситуацію одна зустріч не може. Це тільки один із кроків із покращання відносин із великим бізнесом.
Віктор СКАРШЕВСЬКИЙ, радник секретаря РНБОУ:
— Великі бізнесмени показали, що вони перестали мислити категоріями одномоментними. Це дуже важливий сигнал із боку бізнесу. А Президент у свою чергу продемонстрував свою готовність до співпраці. Дуже позитивно, що не було розподілу за кольором і приналежністю до якогось політичного табору.
ДОСЛIВНО
Ринат АХМЕТОВ: — Наша філософія в тому, що нас не цікавить одномоментний прибуток, нас цікавить довгострокова перспектива! Для нас головне — створення вартості бізнесу. Також головне для держави — створення власності країни. Тобто у нас одна мета. Створюючи вартість бізнесу, ми працюємо на потужність і силу держави. Нам потрібні не привілеї, а чіткі правила.
Григорій СУРКІС: — Шкода, що розмова відбулася не в січні- лютому, але, як мовиться, краще пізно, аніж ніколи. Найважливіше, що сказав Віктор Андрійович: була висловлена думка, що великий бізнес — один із системоутворюючих елементів української держави. Президент, у принципі, простягнув руку, запропонувавши великому бізнесу партнерство. Причому він запропонував не конкретно, наприклад, Коломойському чи Ахметову, чи Суркісу і Жеваго. Так було в минулому. І, треба визнати, з одного боку, це дозволило національному капіталу стати на ноги і брати участь у формуванні бази економічного зростання останніх років. З другого боку, це призвело до драматичного падіння довіри як до влади, так і до великого бізнесу. «Олігархи», як прийнято називати бізнесменів, у громадській думці перетворилися ледве не на ворогів народу.
Віктор ПІНЧУК: — Треба закінчити всі розмови про реприватизацію! І вони ніби скінчилися. Бізнесу та владі потрібно разом сформувати, в зв'язку з чим мають бути доплати? Я думаю, у зв'язку з тим, що ми вболіваємо за інтереси країни. Безглуздо говорити, що «ми — білі й пухнасті» й «не віддамо навіть дещиці рідної землі!». Якщо у суспільства є така потреба, й воно так ставиться до минулої приватизації, то в інтересах цього суспільства потрібно піти на компроміси.
Випуск газети №:
№190, (2005)Рубрика
Панорама «Дня»