Перейти до основного вмісту

За політичними мотивами

У серпні Україна може стати або не стати «ринковою»
12 червня, 00:00

Посол США в Україні Карлос Паскуаль знову підтвердив, що наприкінці серпня США приймуть конкретну ухвалу з питання надання Україні статусу країни з ринковою економікою. За словами посла, Україна нещодавно подала всі необхідні документи для отримання статусу країни з ринковою економікою, і тепер до них добиратимуться коментарі.

Обіцяє сприяти найшвидшому розглядові питання про надання Україні найближчим часом повноцінного статусу країни з ринковою економікою і Європейська комісія. Про це, зокрема, йшлося в ході четвертого засідання підкомітету з питань фінансів, економіки та статистики комітету з питань співпраці Україна — ЄС, що проходив 6— 7 червня в Брюсселі.

«Ринковий статус» стає для України особливо бажаним після того, як минулого тижня Сполучені Штати надали його Росії. Це полегшить російським компаніям вирішення торговельних спорів на американському ринку і підвищує шанси Москви на вступ до Світової організації торгівлі. Окрім цього, росіянам полегшується доступ на найбагатший національний ринок світу. Ухвала США загалом позитивно позначиться на розвиткові російської економіки. На думку російських експертів, тепер при розгляді суперечок про демпінг використовуватимуться для порівняння з американськими внутрішні російські ціни на аналогічну продукцію. Для країн же з неринковою економікою, в цьому випадкові, беруться приклади з інших країн з порівнюваним рівнем економічного розвитку, що дає широкі можливості для свавілля. У той же час, тепер до російських товарів у США може застосовуватися компенсуюче мито, якщо буде доведено, що даний товар субсидується державою.

Як вважає директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, отримання цього року такого ж статусу Україною цілком можливе, оскільки «якість ринкових економік України й Росії багато в чому однакова». За словами І. Бураковського, в цьому випадкові Україна може отримати два «виграші» — політичний і економічний. У політичному плані це означає певне визнання з боку США наших успіхів у ринковій трансформації економіки, що до того ж посилює позиції країни в переговорному процесі щодо вступу до СОТ. Економічний аспект передусім має на увазі зміцнення позицій українських виробників на американському ринкові: в американських компаній дещо звузяться можливості ініціювати щодо них антидемпінгові розслідування. «Це, проте, не означає, що буде припинено всі подібні розслідування щодо українських товарів: просто вирішення антидемпінгових суперечностей виводиться на більш цивілізований рівень», — сказав І. Бураковський «Дневі».

Цей погляд поділяє і президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер, який вважає, що при наявності в України статусу країни з ринковою економікою антидемпінгові процедури вестимуться «значно більш ліберально і більш коректно», оскільки їх спрямовано не проти країни, а проти конкретного підприємства. Щоправда, О. Пасхавер висловив «Дневі» певні сумніви в тому, чи можна Україну назвати країною з ринковою економікою: адже в нас досить багато відкритої і прихованої підтримки підприємств з боку держави. Тому, вважає О. Пасхавер, якщо Україна одержить статус країни з ринковою економікою, «це значною мірою буде політичною ухвалою».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати