Перейти до основного вмісту

Захист на лінії аукціонів себе виправдав?

Росію примусили заявити про зниження нафтового акцизу
03 серпня, 00:00

У відповідь український прем’єр запевнив, що головним напрямом роботи уряду України є вдосконалення умов для нафтопереробних компаній, «які є на території України», зниження на них адміністративного тиску. На думку А. Кінаха, повідомляє УНІАН, Україна «має унікальний шанс через високі результати роботи на вітчизняному ринку впливати на оптимізацію міждержавних відносин України і Росії».

Проте це завдання не з легких. Як повідомив «Дню» президент міжгалузевого концерну «Співдружність» Віктор Попов, останнім часом на ринку України спостерігається дефіцит нафтопродуктів всіх груп, пов’язаний із завищенням цін на внутрішньому ринку нафти через те, що на міжнародному ринку вже два місяці поспіль йде падіння цін на нафту (на 10%). Однак Росія досі не тільки не знижувала на нафту свій вивізний акциз, але і підвищила його (з 22 до 30,5 євро). І тільки сьогодні (у четвер) Росія оголосила, що з вересня повернеться до колишнього рівня акцизу (23,4 євро за тонну).

Виконати вимогу російських господарів найбільших українських НПЗ про ліквідацію заборони на їх допуск на аукціони з продажу української нафти уряду буде не просто. Після зустрічі з А. Кінахом Г. Хан заявив, що сподівається на те, що цю заборону буде скасовано. Зi слів Хана, він «знайшов взаєморозуміння з Кінахом iз цього питання». На його думку, заборона пов’язана з лобіюванням в Україні «ряду українських структур, які відчувають себе слабкими і на іншому полі намагаються вирівняти ситуацію». Нагадаємо, що нафта, видобута в Україні, за рішенням аукціонного комітету буде продаватися тільки трьом НПЗ — Дрогобицькому, Надвірнянському й Кременчуцькому, якi ще залишаються у власності України. Коментуючи це рішення, виконавчий директор «ТНК-Україна» Сергій Лізунов відзначив, що воно не відповідає «прозорим ринковим схемам функціонування ринку нафтопродуктів», і вказав, що представники ряду нафтопереробних підприємств, зокрема, «ТНК-Україна» і «Лукойл-Україна», планують звернутися до Кабміну з питанням про юридичну правомірність таких дій.

Але аукціонний комітет з продажу нафти і газового конденсату очолює міністр економіки Олександр Шлапак, а Мінекономіки вважає своїм обов’язком захищати українського виробника, в чому, безумовно, знаходить його підтримку. Тим більше, що, як повідомив «Дню» представник одного з українських заводів, умовою приватизації НПЗ було якраз постачання в Україну російської і казахської нафти.

Яке ж рішення може бути прийняте на сьогоднішній нараді, адже А.Кінах також не цурається ідеї підтримки вітчизняного виробника? Якщо керуватися логікою сьогоднішніх російсько-українських відносин, то не важко передбачити, що уряд все ж пом’якшить умови роботи російських компаній. Однак деякі українські нафтотрейдери підкреслюють, що при цьому повинен бути диференційований підхід: одна річ, якщо український НПЗ використовується за прямим призначенням й імпортна нафта для нього постачається відповідно до договірних зобов’язань, а інша — якщо він служить тільки перевалочною базою для експорту російської нафти у далеке зарубіжжя.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати