Замість кроку — півкрок
Обіцяне урядом ослаблення податкового тиску на «фізичних осіб» формально відбулося: позаду перший місяць застосування єдиної 13-відсоткової ставки відприбуткового податку. Проте бити в литаври ще рано, і податкова вельми обережна в своїх оцінках. Як вважає заступник голови ДПАУ Сергій Лєкарь, говорити про конкретні результати можна буде тільки після підсумків першого кварталу. А поки що нововведення дало побічний ефект: багато суб’єктів підприємництва притримали листопадові та грудневі виплати зарплат та відпускних, перенісши їх на січень.
Неважко припустити, що початковий період дії закону «Про податок із доходів фізичних осіб» буде найважчим із погляду наповнення скарбниці. Цього року, як прогнозує С. Лєкарь, місцеві бюджети можуть недорахуватися приблизно 1,5— 2,0 млрд. грн. За значних недонадходжень коштів, вважає С. Лєкарь, уряду ніяк не обійтися без застосування механізму субсидій і субвенцій. Гроші, яких для цього бракує, спробують знайти на основі розширення податкової бази. Донорами бюджету в результаті стануть знову ж таки фізичні особи. Вже з початку цього року, нагадав С. Лєкарь, діє подвійна ставка оподаткування (26%, з 2007 року — 30%) на виграші та призи. Не оподатковують тільки грошові виграші в державній лотереї.
У 2004 році вартість отриманої спадщини не підлягає оподаткуванню. Зате з 1 січня 2005 року спадкоємцям доведеться платити «по повній програмі»: залежно від ступеню рідства та виду майна встановлено ставки в розмірі 0%, 5%, 13% та 26%. Також із майбутнього року оподатковуватимуть відсотки на депозити в банках або небанківських фінансових установах, відсоткові або дисконтні прибутки за ощадними сертифікатами (за ставкою в розмірі 5%), доходи від операцій із продажу нерухомого майна (за ставками 1%, 5%, 13%).
Попри труднощі перехідного періоду, С. Лєкарь високо оцінює перший крок податкової реформи. На його думку, в країні помітна тенденція до зростання доходів фізичних осіб, і вона триватиме по мірі того, як запрацює закон. Сприятливим чинником С. Лєкарь називає і те, що зниження прибуткового податку до ставки 13% збіглося за часом із введенням системи пенсійного страхування. На думку С. Лєкаря, перехід на персоніфікований облік пенсійних внесків підвищить зацікавленість громадян у легалізації своїх доходів. Проте залишається відкритим запитання: чи захоче роботодавець відмовлятися від нинішньої практики оплати праці «в конвертах»? Адже він жодних стимулів до виведення зарплати «з тіні» не отримував — усі нарахування на фонд оплати праці залишилися на колишньому рівні (а передбачалися синхронні дії щодо їхнього зменшення). Отже, повноцінного ефекту від 13% поки що чекати не випадає.