Перейти до основного вмісту

Замість єдиного Руху — пропагандистська акція?

23 січня, 00:00

Учора, в День злуки України, виходячи з численних попередніх заяв лідерів Народного Руху України та Українського Народного Руху, повинен був відбутися об’єднувальний з’їзд Рухів. Але не відбувся. Як повідомив «Дню» лідер НРУ Геннадій Удовенко причини перенесення з’їзду «суто технічні». За його словами, комісії, створені НРУ та УНР, працюють активно і готують з’їзд. Новою датою можливого проведення з’їзду, за словами Г. Удовенка, будуть «перші дні після 9 лютого, коли офіційно стартує виборча кампанія». «Ми хотіли, щоб з’їзд дав поштовх не тільки об’єднувальному процесу, але й активній участі Рухів у виборчій кампанії. Тобто, щоб він, крім об’єднувальних питань, вирішив і питання активної участі Рухів у виборчій кампанії». Замість з’їзду, інформує Удовенко, вчора НРУ разом з УНР та «Просвітою» провели два мітинги, присвячені Дню злуки, біля пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському. Що й говорити, рівноцінна заміна.

Обізнаність у питанні проведення (або непроведення) об’єднувального з’їзду Рухів продемонстрував позавчора в інтерв’ю «Известиям» директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський , який сказав, що, за його інформацією, з’їзд не відбудеться. «День» поцікавився думкою політолога з цього приводу:

— Було багато спроб різного роду об’єднати Рухи і створити могутню праву партію. Цього тижня виповнюється рік з моменту «Української правиці», що не відбулася. Тоді у правих був шанс створити націонал-демократичну партію під Ющенком. У них були дуже хороші перспективи, уперше з’явився харизматичний лідер. Але насправді виявилося, що ідеологічно наповнена частина блокового списку «Нашої України» права. А лідери «НУ» намагаються позиціонувати себе в електоральному просторі як центристська політична сила. Я вважаю, що якщо таке позиціонування матиме успіх, то велика кількість виборців буде дезорієнтована. Вони відчують після виборів глибоке розчарування, тому що якщо цей блок збережеться як монолітна політична сила у парламенті, то виборці Харкова, Сходу і Центру України побачать, що ця сила голосує не як центристська. Ну, наприклад, вони відмовляться голосувати за Хартію про мови або будуть голосувати тільки за такий її варіант, який вихолощує саму суть цього закону. А виборці Харкова розраховують на це. І в результаті це призведе до нового краху. Адже Руху вже не буде. Але і центристської партії не вийде, тому що вони голосувати як центристи не будуть.

У той час у них були гарні перспективи адекватного позиціонування себе як націонал-демократичної сили, яка з харизматичним лідером отримує 13—16% на виборах, має сильну фракцію у парламенті і послідовно відстоює принципи націонал-демократичної ідеології — є партнером центристських сил в економічних питаннях, опонентом центристських сил у ряді гуманітарних питань — тобто має свою особу. Поки блок рухається в аномальну сторону, що здатне викликати прикрощі не тільки для центристських виборців, які можуть проголосувати за цей блок, але й для самого націонал-демократичного руху, який просто потрапить у безвихідь.

Об’єднання Рухів у такій ситуації жодного значення вже не має. Якби Рух йшов як партія, тоді це мало б значення. А у ситуації, коли він розчиняється у блоці, і коли зовсім трохи ідейних рухівців отримали місця у списку Ющенка, об’єднання безглузде. До речі, це, швидше за все, одна з причин, чому відкладено об’єднувальний з’їзд. Якщо «Наша Україна» успішно виступить на виборах і збережеться як фракція, то Руху не буде. І їх об’єднання буде позбавлене будь-якого значення, тому що тоді вже будуть здійснюватися спроби формування нової партії.

ДО РЕЧI

Про проблеми з ідеологічним наповненням у блоці «Наша Україна», ймовірно, свідчить той факт, що народний депутат, член партії «Реформи і порядок» Ігор Коліушко збирається вийти з виборчого списку блоку «Наша Україна». У понеділок на прес-конференції у Львові І. Коліушко заявив, що запропоноване йому 106-те місце у списку є «явно непрохідним». У зв’язку з цим депутат висловив думку, що він може «принести більше користі, допомагаючи іншим кандидатам від «Нашої України», повідомляє агентство Інтерфакс-Україна. Головною проблемою блоку він вважає «не присутність у виборчому списку родичів лідерів блоку, а те, що цей список формувався кулуарно». За його словами, при формуванні списку «було порушено задекларовані принципи» про пропорційне представництво партій у блоці, зокрема «від ПРП у прохідній частині виявилося тільки 7 осiб». «Непрозорість формування списку навіть для учасників процесу дискредитує саму ідею пропорційної виборчої системи», — відзначив І. Коліушко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати