Заохочувальне авансування
Міжнародний валютний фонд затвердив для України річну програму «попереджувальний» stand by (до 28 березня 2005 року) в обсязі близько $605 млн. Ці кошти нададуть лише у разі необхідності. Після завершення у вересні 2002 року чотирирічної програми розширеного фінансування EFF (останній транш отримали у вересні 2001 року) Україна не отримувала кредитів цієї міжнародної організації, хоча й вела з нею постійні переговори. Зараз борг України перед МВФ становить $1,77 млрд.
Після засідання з цього питання виконуюча обов’язки виконавчого директора МВФ Анна Крюгер сказала: «Україна досягла широкомасштабного та стійкого відновлення економіки і приборкала інфляцію після фінансової кризи 1998-1999 років. Відновлена впевненість у макроекономічній стабільності сприяла ремонетизації економіки, збалансованості платежів, зміцненню міжнародних резервів, значному поліпшенню економіки загалом. Останні дані свідчать, що економічна активність продовжує залишатися сильною цього року».
В Україні звістка про рішення МВФ отримала хороші відгуки. Поновлення співпраці України з МВФ за програмою «попереджувальний» stand-by дасть їй можливість залучити кошти Світового банку і Європейського банку реконструкції та розвитку, а також фінансові ресурси інших міжнародних організацій. Українські банкіри вважають, що затвердження програми «попереджувальний» stand-by стане позитивним сигналом для інвесторів і позитивно вплине на інвестиційний імідж країни. На їхню думку, це можна порівняти з підвищенням рейтингів України міжнародними рейтинговими агентствами або інвестиційними компаніями.
Разом із тим, позитивне рішення МВФ, безумовно, є для українського уряду певним авансом. У передостанньому раунді переговорів із цього питання основною умовою МВФ було вирішення проблеми ПДВ. І, схоже, міжнародна фінансова організація тепер вирішила удати, що з цією темою в Україні вже все гаразд. Тим часом закон 4000-1, яким вносили зміни до податкового законодавства, зокрема й щодо ПДВ, заветовано, а введення системи ПДВ-рахунків викликає негативні прогнози в бізнес-середовищі. Різні об’єднання підприємців уже висловили критику на адресу цієї системи. Головним сьогоднішнім ризиком підприємці називають те, що ці рахунки можуть призупинити ще досить крихкий процес зростання української економіки. Вони впевнені, що нерозсудливо ставити під питання економічне зростання задля фіскальних цілей і пропонують завчасно підрахувати можливі втрати, які, на їхню думку, можуть у багато разів перевищувати додаткові податкові надходження.
Не сприйняла українські ПДВ-рахунки Американська торгова палата в Україні. Їх також досить гостро критикувала Європейська Бізнес Асоціація, що представляє інтереси понад 300 підприємств України. У її заяві йдеться про те, що розробники постанови про порядок функціонування ПДВ-рахунків просто проігнорували всі зауваження, які напередодні висловлювали представники ділової громадськості. Асоціація вважає, що ця постанова не містить дієвих механізмів, які можуть запобігти «заморожуванню» коштів платників податків на спеціальних рахунках.
Але, як пояснили «Дню» в Нацбанку України, Фонд влаштувало те, що Україна передбачила й істотно збільшила суму на повернення поточного ПДВ у бюджеті, визнала суму наявного боргу та ввела облігації для його реструктуризації... Словом, МВФ не закрив очі на наявні проблеми, а констатував, що український уряд, хоч і не вирішив ще всіх питань, але рухається в цьому напрямку... Утім, якщо цей рух веде до розбіжностей уряду з бізнес- спільнотою (ПДВ-рахунки), то ще не відомо, чи спрямований він уперед.
Продовження теми на стор. "Економіка"