Перейти до основного вмісту

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Якими повинні бути кроки
25 вересня, 00:00
України щодо проведення антитерористичної акції США?

Михайло ГОНЧАР , віце-президент Фонду «Стратегія-1»:

— Очевидно, що Україні необхідно приєднатися до антитерористичної коаліції. І відповідна заява, хоч і запізніло, була зроблена щойно з боку глави президентської адміністрації. В той час, коли вже левова частка країн виголосила свою готовність надати свій повітряний простір і військову інфраструктуру для проведення операцій, для України стало традицією пасти задніх і не проявляти ініціативи в важливих питаннях. В цій ситуації, знаходячись, слава Богу, у віддаленості від зони потенційного конфлікту, велику допомогу Україна навряд чи зможе надати, та й навряд чи її потребують США. Максимум, що Україна може зробити в цій ситуації — це у випадку, якщо у США виникне необхідність у перекиданні своїх військових частин, дислокованих у Європі, в Центральну Азію, надати повітряний коридор і українську аеродромну інфраструктуру для виконання проміжних посадок літаків американської авіації. Це, власне кажучи, все, в чому українська сторона реально могла б посприяти США або їх європейським союзникам, якщо Велика Британія чи Німеччина, чи інша країна-член НАТО вирішать надати військову допомогу США в цій операції.

Я не бачу мотивів, чому Україні не потрібно допомагати США в антитерористичній операції. Тим більше, що майже всі оголосили про свою солідарність із США. Удар 11 вересня, хоч і був фізично спрямований проти США, не був тільки ударом по Штатах. Якщо ми зараховуємо себе до цивілізованого світу, то це удар, хай непрямий, і по нас. Нам немає необхідності лізти «поперед батька в пекло» в цій ситуації, але разом iз тим і пасти задніх теж не варто. Тому що на цьому можна заробити певні політичні дивіденди. Навіщо марнувати такий шанс? Тим паче, що ми говоримо про те, що ми є стратегічні партнери Сполучених Штатів, а стратегічне партнерство якраз і перевіряється готовністю партнера прийти на допомогу в кризовій ситуації.

Олександр ЛИТВИНЕНКО , кандидат політичних наук (Київ):

— Перші кроки Україною вже зроблено: на рівні держави було зроблено офіційні заяви про підтримку антитерористичних операцій. Крім того, дуже важливо не допустити втягування України в конфлікт, одночасно надавши антитерористичній коаліції свою допомогу. Наша держава може надавати широкий спектр допомоги, починаючи від інформаційної та закінчуючи гуманітарною. Думаю, що у разі надання допомоги коаліції Україні не будуть особливо загрожувати терористи, тому що в них і без України вистачає ворогів. Крім того, все буде залежати від масштабів допомоги, якщо західні союзники захочуть нею скористатися.

Сергій ПИРОЖКОВ , директор Національного інституту проблем міжнародної безпеки при РНБОУ:

— Очевидно, що боротьба з міжнародним тероризмом вимагає об’єднання зусиль міжнародного співтовариства, що може виявлятися в дипломатичних політичних консультаціях та консультаціях представників силових відомств. Повинні бути прийняті заходи із взаємодії та координації зусиль всіх відомств і в Україні. Необхідно проявити ініціативу в створенні інститутів координації антитерористичних дій у рамках ПАРЄ, ООН, ОБСЄ, НАТО. Повинні бути повною мірою задіяні інститути співпраці та всі структури в СНД. Крім того, повинна бути посилена робота органів безпеки всередині країн і двостороння прикордонна співпраця. Можливо повинні бути вирішені питання, пов’язані з активізацією дій України в рамках Інтерполу. На мій погляд, може бути створена така структура як Рада національної безпеки та оборони країн СНД. Я вважаю, що потрібно посилити співпрацю між країнами у сфері боротьби з тероризмом: активізується інформаційна робота в боротьбі з медіа-тероризмом, який почав активно проникати в інформаційний простір. Держава повинна координувати всю цю діяльність. І можливо, нарешті буде прийнято концепцію інформаційної безпеки України. Ну й звичайно ж необхідно вести активну діяльність щодо моніторингу ситуації в світі та сприянню силам антитерористичної коаліції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати