Запитання «Дня»
Чи змінився за останній рік в Україні рівень життя?Олександр ОЛІЙНИК , директор Інституту реформ:
— На мій погляд, життєвий рівень в Україні, хай і не дуже помітно й не завжди легально, але все ж зростає. Інша річ, наскільки це враховується. У будь-якому разі, де-факто моє твердження відповідає дійсності. Де-юре, тобто, якщо користуватися даними офіційної статистики, скажімо, про середній рівень зарплат і пенсій, це зростання теж є, але не зрозуміло, чи робить воно, як-то кажуть, погоду для людини. Проте, повторюю, на мою думку, реальний життєвий рівень населення в Україні зростає. І в цьому переконанні я сумніваюсь у результатах опитувань, проведених Міжнародною організацією праці, в яких українці з мазохістським задоволенням подаються на 80 відсотків бідними.
Анатолій ВОЙЧАК , доктор економічних наук, директор Міжнародного християнського університету:
— Судячи з життя студентів нашого навчального закладу, життєвий рівень у країні зростає. Незважаючи на те, що навчання в нас платне (беремо за навчання приблизно тисячу доларів на рік, а це хоч і не вище, ніж в інших вузах, але все ж немало), заборгованості з оплати практично немає, хіба що через властиву іноді молодим людям неорганізованість. А ще мої висновки грунтуються на враженнях від подорожей Україною, які я іноді здійснюю, часом як турист, а часом як мисливець. Люди вже не так сумовито, як раніше, років десь п’ять тому, дивляться на своє життя. Гадаю, вони пристосувалися заробляти, годувати себе, не сподіваючись більше ні на кого.
Марія СОКОЛИК, кандидат економічних наук (Інститут економічного прогнозування НАНУ):
— На даний момент судити про це ще рано, а тому й складно: статистичних даних за рік ще немає. Але й тепер вже зрозуміло, що грошові показники в реальному вираженні дещо виросли. Але треба враховувати, що минулого року зростання ВВП становило 9,1%, а цього року цей показник за прогнозами може наблизитися до 5%. Це означає, що показники рівня життя можуть залишитися без змін порівняно з минулим роком. Щоправда, є ще так званий інерційний чинник минулого року, що базується на тому, що і наступного року родинне споживання багато в чому залежатиме від рівня торішніх прибутків. Тому деяке зростання може бути в рівні споживання продовольчих і промислових товарів. Але ось факт, який насторожує: споживання м’яса і молока в країні скорочується і є сигнали про те, що вже намітилося перевиробництво цих продуктів, хоча поголів’я худоби за останні роки скоротилося. Економісти побоюються, що в тому випадкові, якщо протягом найближчих декількох років реальні грошові прибутки населення не підвищаться приблизно на 40%, країну чекає криза перевиробництва. Якщо ж домогтися такого зростання рівня життя, то можна чекати й істотного прогресу в економіці. Поки що ж, оцінюючи зміни рівня життя, можна говорити лише про деяке пожвавлення.