ЗАПИТАННЯ «Дня»
Чи боїтеся ви літати літаком?Ще не встигли провідні авіакомпанії світу подолати кризу після терактів 11 вересня, як по престижу цивільної авіації було нанесено новий удар. За даними експертів, загальні втрати авіакомпаній внаслідок катастрофи американського літака А-300, що трапилася в понеділок, склали близько $25 млрд. Як повідомляє BBC, представники Асоціації Авіаційного Транспорту США звернулися до Державної казни з проханням знизити обсяги виплат авіакомпаній до бюджету країни на $2,4 млрд. Нагадаємо, що Держказна США вже надала $15 млрд. для підтримки авіакомпаній.
Світлана ГАВРИЛЕНКО, начальник загального відділу Авіаційного страхового бюро України:
— У світлі останніх подій у світі, чесно кажучи, я побоююся користуватися послугами авіатранспорту. Як говориться, тихіше їдеш — далі будеш. Особливо, стосовно польотів за кордон. Краще — поїздом або теплоходом. Правда, в межах нашої країни і СНД я літаю літаками спокійно. Я переконана, що ніяких «сюрпризів» у нас чекати не варто. Якщо ж доведеться летіти за кордон, то я скористаюся послугами національних авіакомпаній. Мені здається, що так буде безпечніше.
Віталій БАБАК, ректор Національного авіаційного Університету:
— Звичайно ж ні. Цивільна авіація й авіація взагалі — один з найбезпечніших видів транспорту. Згідно зi статистикою, за всю історію цивільної авіації (до речі, через два роки їй буде 100 років), в будь-який проміжок часу, в будь-якому ракурсі авіація була одним з найбезпечніших видів транспорту. Просто цього року, на жаль, так склалися обставини. Спочатку — 11 вересня, потім — катастрофа А-300. Але це не тенденція, а швидше виняток. Справа в тому, що літак — це все рівно залізо, яке має властивість «стомлюватися». І в будь- якому випадку, все, що робить людина, — не ідеально. Коли їдеш автомобілем і виникає та або інша поломка, можна з’їхати на узбіччя. А що робити в літаку?! Проте авіація — один з тих видів транспорту, в якому найбільш жорсткі правила експлуатації і виробництва. Згодом ці правила і вимоги стають більш жорсткими. Тому боятися тут нічого. Якщо боятися, то можна й не народжуватися.
Андрій ОРЛОВ, заступник генерального директора з комерційної діяльності авіакомпанії «Аеросвіт»:
— Знаєте, нормальна людина, підіймаючись у повітря, переживає якісь відчуття. Частка страху, звичайно, присутня. З одного боку, це небезпечно, з іншого — повітряний транспорт, наприклад, в порівнянні з кількістю собак, що гинуть під колесами автомобілів, — найбезпечніший. Виходячи із заходів, яких зараз вживають і завжди вживали для забезпечення контролю й безпеки авіаперевезень у всьому світі, та й у нас, можна стверджувати, що послуги авіатранспорту цілком безпечні. Коли ви, наприклад, чули про авіатеракти в межах СНД? Я, чесно кажучи, не чув. Захоплювати захоплювали, але захоплювали не тільки літаки. 11 вересня в США, на мій погляд, діяла група ненормальних людей. Але я не боюся таких випадків і, якби мені довелося летіти у відрядження в Америку, я неодмінно полетів би літаком. Хоча, напевно, приємно погойдатися тиждень на океанських хвилях.
ДО РЕЧІ
У Збройних силах України з’явився санітарно-транспортний літак, створений на базі Ан-26. Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на Міністерство оборони, літак створено з ініціативи і при безпосередній підтримці головнокомандуючого Військово-повітряних сил України Віктора Стрельникова. Лiтак може взяти на борт 5 пацієнтів. Одне місце, у разі необхідності, пристосовується для надання інтенсивної терапії або ж під операційну, завдяки чому термінові операції можна проводити навіть у повітрі.