Перейти до основного вмісту

Засліпити Старшого брата

19 січня, 00:00

У минулому десятиріччі з Києва на Харків і Дніпро запустили два швидкісні потяги, назвавши їх експресами. Сидячі місця, перший і другий клас, ходять удвічі швидше за звичайні пасажирські тихоходи з їхніми перегрітими вагонами. Майже Європа.

Все б добре, якби не телевізори.

Невідомо від чиїх чиновницьких щедрот спала на думку ідея поставити в кожному вагоні другого класу по чотири телевізори під стелею. У першому класі я не їздив, але там стан речей, напевно, ще гірший: за додаткові гроші — додаткові тортури. Думки пасажирів, у кожного з яких удома вже стоїть ящик, який говорить, не запитали.

Гірше за все: вважається, що телевізори повинні працювати. З гучним, на весь вагон увімкненим звуком. Чи хочуть пасажири дивитися те, чим їх розважає бригада потяга, знову ж таки, нікого не обходить. Потяг рушає, провідник натискує кнопку, дбайливо збільшує гучність — і все.

І понеслося. Позбавлена смаку, нахабна реклама. Бездарні, другої свіжості співачки. Ідіотські, хамські шоу. Вульгарні, заяложені серіали, сотні разів бачені фільми. І порятунку ніякого немає.

Любителі дивитися на екран, хоч що б там показували, можуть заперечити: не подобається — не дивись. Дивися кіно в себе в ноутбуці. Слухай музику в себе в плеєрі. А мені все одно цікаво: якого, питається, біса мене позбавляють права на спокійну тиху поїздку, з якою, «перо» вам у бік, великою метою в мене забирають мій інтимний пасажирський простір?

У вищезазначеній Європі народ їздить у таких швидких сидячих потягах без якогось там телебачення і прекрасно себе почуває. Нікому на думку не спаде розважати пасажирів тим добровільно-примусовим чином, як це роблять у нас.

Чому роблять? Дивіться «1984» Джорджа Орвелла. Там усі члени насильницьки ощасливленого тоталітарного суспільства повинні були мати вдома ввімкнені «телекрани», які транслювали нехитрі централізовані розваги, а заразом слугували пристроями стеження.

Наш 1984-й начебто позаду, а начебто й ні. Розтягнута в часі пухлина з довгими, живучими метастазами, які тягнуться до нас обов’язковими телепузирями, напханими різною глупотою навпіл із наказами. Не має значення, чи є телевізор приймачем сигналу, чи ще й підглядає за глядачами, — нав’язаний поза нашою волею, він стає засобом контролю, пристроєм із Орвеллівського кошмару.

Що з цим робити — незрозуміло. Чи більш ніж зрозуміло. Сісти в потяг. Почекати, поки рушить. Дістати з валізи молоток. Завдати чотири сильних і точних удари. Стати пророком нової віри:

І зберуться всі добрі люди, і уб’ють вони всі погані телевізори;

І осиплються очі Старшого брата, і виявиться сам він усього лише порожнім, нікому не потрібним склом.

Оплески! Туш! Царство справедливості! Рівномірний, заколисуючий стукіт коліс.

Старший брат більше не дивиться на тебе.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати