Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Завидовська осінь президентів

18 вересня, 00:00

Ще рік тому від цієї зустрічі могло б залежати дуже багато — тепер же ніхто не може бути впевненим, що й зустріч Кучми з новим прем’єр-міністром Росії Євгеном Примаковим, яка відбудеться завтра, буде справді результативною для України.

На закритості зустрічі між президентами, за достовірними даними, наполягала саме російська сторона — і їм є що приховувати, вважають в українських дипломатичних колах. Ідеться не лише про фізичний стан російського президента, але й про його здатність керувати державою, а не тільки виступати символом пострадянської Росії.

Зважаючи на явну некондиційність Єльцина, розумієш, чому російські журналісти відверто реготали на першому брифінгу його нового прес-секретаря Дмитра Якушкіна, який, як і його попередник, заявив, що в російського президента «міцне рукостискання».

Завидовський (вже навіть не московський) саміт свідчить, що епоха тієї Росії, з якою звикли мати справу в Києві, — Росії Єльцина та Черномирдіна, — закінчується на очах. І хоч би як складалися особисті стосунки київських можновладців чи то з прем’єром Примаковим, чи то з оточенням Єльцина, хоч би як довго проіснував нинішній склад російського уряду, очевидним буде те, що більше ніхто в Росії не дасть газу та нафти в борг, який ніхто не збирається сплачувати, — сьогодні Україна має лише поточної заборгованості на $640 млн. Тож потреба «нестандартних рішень», про які заступник секретаря РНБОУ Олександр Разумков говорив в інтерв’ю «Дню», є нагальною. Це тим більш актуально, що Примаков, як передбачають у Києві, безумовно, застосовуватиме жорсткий тиск на Україну.

В порядку денному завидовської зустрічі — не лише питання енергоносіїв чи спільної програми виробництва та продажу літаків Ан-70. Знову йтиметься про зону вільної торгівлі в СНД, а не про запропонований Москвою популістський митний союз, як висловися сам Кучма. Але надто багато експертів сумніваються в реальності вільної торгівлі саме зараз, коли Росія з усієї сили боротиметься за обмеження імпорту та нарощування експорту.

Президенти обов’язково поговорять про фінансову кризу — але навряд чи вони визнають, що обидві країни насправді переживають глибоку системну кризу, розвиток якої відбувався під час саме їхнього правління.

Завидовська зустріч, очевидно, має продемонструвати, що президенти двох країн зберігають дружні стосунки навіть у складний для Москви та Києва час — але насправді вона може показати лише, що вони обидва вже переживають «глибоку осінь».

№178 18.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати