Перейти до основного вмісту

«Зелена» катастрофа

Через недосконале законодавство Київ втратив 400 гектарів зелених насаджень
19 липня, 00:00
МІСТО НАСТУПАЄ / ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

У європейських країнах до озеленення міст і сіл підходять з дуже великою повагою. За даними екологів, Велика Британія до 2010 року перетвориться на оазу — до цього часу там вирішили посадити мільйон дерев, самі ж зелені насадження входять до так званої зони «А», де вирубувати дерева та кущі суворо забороняє закон.

В Україні ж, особливо у Києві, ситуація зовсім інша, адже за останні сім років столиця втратила аж чотири сотні гектарів зелених насаджень, а ще на центральних вулицях столиці гинуть дерева. Про причини цієї «зеленої» катастрофи не знає навіть екологічна комісія Київради на чолі з Анатолієм Коваленком. Там лише «припускають», що це сталося через брак коштів, які виділяються на озеленення, або через нестачу сучасної техніки для поливу рослин.

Наразі ж, щоб не залишити у майбутньому столицю без легенів, екологічна комісія схвалила проект рішення про створення загальноміської моніторингової програми «Стан зелених насаджень у місті Києві». За словами Анатолія Коваленка, в її рамках від незалежних експертів буде отримана інформація про причини ситуації, яка склалася, й, відповідно, напрацьовані наукові рекомендації з її виправлення.

А доки комісія займається паперовою роботою, вже стало ледве не традицією, що депутатів Київради перед кожним сесійним засіданням біля дверей мерії зустрічають їхні виборці з плакатами у руках і вимогою не вирубувати зелених насаджень. Однак ті, хто під час виборчої кампанії присягався захищати інтереси киян, нібито нічого не бачать і не чують. Столичний мер Леонід Черновецький у свою чергу постійно киває на свого попередника: мовляв, чого ви хочете, це він роздавав землі направо і наліво. Ми ж — хороші, намагається переконати киян міський голова, на останній сесії відмінили кілька таких рішень, зокрема те, що стосується скандального будівництва на Березняківській, 12.

Однак після кожної сесії Київради нинішнього скликання у столиці все меншає і меншає зелених зон: підняттям рук депутати цього поважного органу за лічені секунди віддають під забудову десятки заповідних гектарів, які мають забезпечувати киян свіжим повітрям. За інформацією голови постійної комісії Київради з питань екологічної політики Анатолія Коваленка, за шість місяців цього року забудовники отримали 350 гектарів столичних парків та скверів. При цьому більшість питань були подані на депутатський розгляд без погодження із екологічною комісією.

На минулій сесії (12 липня) депутати Київради віддали під забудову майже 300 гектарів столичних земель. З них 95 гектарів — це земельні ділянки, вільні від забудови, які мали б продаватися з аукціонів, а також близько 73 гектарів — зелені зони, — повідомила депутат Київради Тетяна Меліхова. — Наприклад, ТОВ «Дніпровська Рів'єра» віддали понад 20 гектарів землі (сюди входить й прибережна захисна смуга на Оболоні біля озера Редькіно), ТОВ «Господарник» — 20 гектарів ще однієї рекреаційної зони в Голосіївському районі. Цей перелік можна продовжувати. З багатьох питань депутатам взагалі не надали жодних документів для попереднього ознайомлення. Майже всі земельні питання сесія вирішила позитивно завдяки депутатам з Блоку Черновецького, які голосують так, як їм скажуть, тому що пов'язані між собою вирішенням власних бізнесових питань за принципом «ти — мені, а я — тобі». А якщо ж зрідка трапляється таке, що рішення «не проходить» із першого «заходу», то секретар Київради ставить його на повторне голосування, доки не отримає потрібного результату.

А от земельні аукціони, про які так багато колись говорив наш мер, «загальмувалися».

Якщо роздача київських земель такими темпами триватиме і далі, то може статися так, що до закінчення каденції столичного мера Леоніда Черновецького, Київ асоціюватиметься не з містом каштанів, а з фрагментом із відомого кінофільму «Термінатор-2», де показується картинка можливого майбутнього, якщо людство не схаменеться і не перестане винищувати все живе на планеті. Тим більше, що нині на центральних вулицях Києва велика кількість дерев (на Хрещатику — до 50 %) просто висохли. Це навіть стосується дорогих заморських лип...

КОМЕНТАРІ

Володимир БОРЕЙКО, директор Київського еколого-культурного центру:

— За останні 7 років Київ втратив 400 гектарів зелених насаджень, сьогодні «під сокирою» перебувають ще 260 гектарів. Адже, як відомо, земля у столиці нині дорога і є ласим шматком для забудовників. Часто трапляється так, що одержуючи її, вони навіть обходять екологічні служби. А вся біда у тому, що в Україні немає дієвого законодавства, яке б захищало зелені насадження. Тому сьогодні можна зрубати фактично кожне дерево, заплативши за нього символічну суму, або не платити зовсім, якщо дерево визнають трухлявим (прикриваючись цим часто знищують здорові рослини). Це питання мають вирішити на рівні уряду та парламенту, тому що в Україні (а в Києві — особливо) нині склалася дуже загрозлива ситуація із винищенням зелених насаджень. Такого ставлення до екології, як у нас немає у жодній європейській державі. Там на законодавчому рівні виписані норми вирубки насаджень, за порушення яких передбачена кримінальна відповідальність. А у нас в центрі столиці сохнуть дерева від того, що не витримують шкідливих викидів автомобілів та випарів солі, якою двірники щедро посипають землю.

Олександр ДЕЗІРОН, радник міністра охорони навколишнього середовища України:

— На превеликий жаль, Київ підпорядкований своїй міськдержадміністрації, тому міська влада не погоджує з нами жодних рішень та проектів. На мою думку, у столиці терміново слід прийняти рішення про проведення інвентаризації всіх зелених насаджень, а також заборонити їх вирубку. Інше, в недалекому майбутньому може статися екологічна катастрофа.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати